Androgīnais trauslums

Sieviete un vīrietis. Iņ un jaņ. Emocionālais un fiziski spēcīgais. Vai nākotnē šī robeža kļūs aizvien nenoteiktākā un dalījums pēc dzimuma pastāvēs vien vēstures grāmatās? Un kas, patiesībā, ir mums reālajā pasaulē zināmie modeļi Andrejs Pejics vai Jeroslavs Barišņikovs – sevī apmaldījušies vīrieši vai androgīni, kuriem sievišķās un vīrišķās pusēm nav striktas dominances, bet, kas vajadzības gadījumā piemērojas situācijai?

Ursulas le Gvinas fantastikas žanra romāns Tumsas kreisā roka man palīdzēja izprast un ieraudzīt cik patiesībā androgīnā būtība var būt trausla. Ja vien mēs spējam iztēloties, ka ir tāda pasaule, kurā nav apzīmējumu “vīrietis” un “sieviete”. Kur atkarībā no mēness fāzēm, cilvēkā (?) dominē vai nu sievišķais vai vīrišķais. Kur vienā būtne var vienlaicīgi būt gan spēcīgs vīrišķā spēka iemiesojums, gan gaidībās esošas sievietes emocionālie kāpinājumi.

Mēs, grāmatas lasītāji, esam sūtņi, kas līdz ar Dženli Ai, ierodamies uz planētas Ziema, lai pastāstītu, ka tur visumā, mīt vēl desmitiem citu civilizāciju un, ka izplatījums ir tikpat bezgalīgi liels, cik mazs. Līdz ar Dženli Ai iepazīstam šīs jaunatklātās planētas iedzīvotājus – androgīnus, kuri uz mums skatās ar pamatotām aizdomām. Jo mūsos starp sieviško un vīrišķo ir strikta robeža. Bet viņi ir gan sievietes, gan vīrieši vienlaicīgi.

Mēs līdz ar Dženli Ai saņemam nodevību un tad piedzīvojam, kā šis pats iedomātais ienaidnieks – Estravens izglābj mūs no elles. Un dodamies svarīgākajā ceļojumā pāri bezgalīgam Ledājam. Atklājot, ka tur, arktiskā aukstuma nesaudzīgajā skarbumā, šī dvēseliski trauslā, bet ķermeniski spēcīgā būtne Estravens spēj pieskarties mūsu dvēselei dziļāk un pamatīgāk, kā jebkurš vīrietis vai sievete.

Tumsas kreisā roka ir grāmata tiem, kas spēj pieņemt citus tādus, kādi viņi jūtas savā sirdī. Citādāki, netradicionāli, spēcīgi vai vāji. Tiem, kam izteikta seksualitāte ir kaut kas īpašs, nevis ar dubļiem apmētājams. Ursulas le Gvinas talantam piemīt brīnišķīga spēja – palīdzēt mums saprast savādāko. Un pieņemt to. Bez nosodījuma, bet ar maigu saudzību. Jo androgīnais – tas var būt sinonīms trauslajam.

Izdevējs: Apgāds Zvaigzne ABC

Comments 0

 1. Un kas, patiesībā, ir mums reālajā pasaulē zināmie modeļi Andrejs Pejics vai Jeroslavs Barišņikovs – sevī apmaldījušies vīrieši vai androgīni, kuriem sievišķās un vīrišķās pusēm nav striktas dominances, bet, kas vajadzības gadījumā piemērojas situācijai?
  ————
  Esat kādreiz dzirdējuši par XXY? Kurā gadsimtā jūs dzīvojiet?

  1. Post
   Author

   Jā, esmu. Taču nekad nevienam nevēlētos uzpiest diagnozi (XXY), tāpēc šajā gadījumā uzdodu retoriskas dabas jautājumu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *