Apburošais tauriņš, kas nolaidās uz skatuves

M.Butterfly

Ja kāds man pirms izrādes būtu teicis, ka Dailes teātris manī spēs atjaunot mīlestību pret klasisku teātra uzvedumu, es būtu neticīgi pasmaidījusi. Ikreiz, kad pievakarē braucu garām teātrim pa Brīvības ielu un caur tā plašajiem logiem redzu cilvēkus, kas starpbrīdī pastaigājas “uz riņķi”, biju pārliecināta, ka tāpat kā pieputējušu segu, arī šo namu prasās izpurināt no pamatīgas putekļu kārtas. Bet, redziet, ir tāda lieta kā intuīcija, kas reti mēdz pievilt. Jau labu laiku interneta dzīlēs pamanot neparasti slavinošanas atsauksmes par Dailes teātra izrādi M. Butterfly, iekšējā balss uzstājīgi čukstēja, ka jāaiziet. Kā magnēts, kaut kas noslēpumains mani uzstājīgi vilka uz šo izrādi.

Un tad esmu tur – teātrī. Otrā cēliena laikā, vēroju uz skatuves Tauriņu jeb Song Lilingu un man uz skausta saceļas matiņi un pār muguru skrien skudriņas. Jo es redzu uz skatuves acīmredzamo neticamo – perfektu sievietes iemiesojumu. Viņa ar elegantu rokas kustību paceļ pie mutes cigaretes iemuti, sievišķīgi kautrīgi novērš acu skatienu, koķetējot pieskaras saviem matiem. Viņas augums, kurā nav ne grama lieko tauku, idealizētais grims, kas liek tumšajām acīm spīdēt noslēpumainā starojumā, kārdinoši sarkanās lūpas, viss burtiski pulsē no sievišķības piesātinājuma. Kad viņas augums trīc bailēs, Renē Galimāram vēloties spert soli nākamajā tuvības pakāpē, es pat dzirdu kā kāds stiprā dzimuma pārstāvis norij siekalas. Jo noticēt, ka Song Lilinga patiesībā ir… vīrietis, šajā mirklī ir neiespējami.

Juris Žagars un Dainis Grūbe

Jā, jūs varat ievērot rokas, kurā reālas sievietes plauksta visticamāk pazustu. Krūšu apaļumu neesamību. Balss tembru, kurā dažbrīd sadzirdams vīrišķīgs reģistrs. Bet līdz kaulam patiesais tēlojums, nepārspējamā iejušanās Song Lilingas tēlā viegli aizplīvuro vīrišķīgos akcentus un tāpat kā Renē Galimāram, arī zālē sēdošajiem liek uzlūkot Daiņa Grūbes radīto tēlu kā sievieti visaugstākajā pakāpē. Šī izrāde skaudri parāda aktiera profesijas patieso smagumu – grūti pat iedomāties kādu sagatavības pakāpi no D. Grūbes prasa Tauriņa loma un cik stundas vēl pēc izrādes viņš atbrīvojas no tēla skavām. Tas ir neptverams darbs, mīlestība, tiekšanās pēc perfekcijas, kas iemiesota šajā tēlā. Tieši D. Grūbes Song Lilinga atgriež ticību tam, ka teātris spēj aizkustināt tikpat ļoti, kā laba operas izrāde vai koncerts. Kur Meistarība bez kautrēšanās rakstāma ar lielo M.

Un, protams, neizcelt Jura Žagara iejušanos Renē Galimāra lomā būtu nepiedodami. Tieši viņš izrādē iznes vīrišķības slavinājumu, spēku un apjukumu, ko vienlaikus iemieso šis dzimums. Viņš ļauj sievietei sevi ievainot, saberzt niecības putekļu kārtā, kā to izdara neskaitāmi vīrieši šajā pasaulē. Viņa spēcīgais, lieliskais, simpātiskais Renē Galimārs izkūst Lilingas apskāvienos un 20 gadu garumā viņa prātā neiešaujas ne mazākā aizdomu ēna par to, ka viņa sieviete var nebūt tas, ko vinš uzbūris savā ideālajā pasaulē. Un jā, viņš uz skatuves bez kautrēšanās skūpsta vīrieti, jo to prasa loma. Bet Tauriņš taču ir Galimāra ideālu piepildījums, austrumnieciskais noslēpums un dārgums, kas šķietamā trauslumā gatavs saplīst tūkstoš gabaliņos, līdzko kāds tam pieskārsies pārāk uzstājīgi – tam jādāvā vismaigākie skūpsti.

Juris Žagars

Kad uzzinu, ka pie izrādēs režijas grožiem stāvējusi jaunā režisore Laura Groza – Ķibere, tad saprotu, ka putekļu sega ir izpurināta. Dailes teātri ir un būs apbrīnojami talanti, kas spēj radīt spožus iestudējumus, pulcēt lielisku aktieru ansambli un gluži kā pārdabiskas būtnes, iepūst izrādē maģisku strāvojumu, kas izvijas cauri zālē sēdošajiem.

Tas apburošais tauriņš, kas nolaidās uz skatuves Song Lilingas izskatā, aizkustināja mani un atgrieza ticību teātrim.

M.Butterfly 1

Foto: Gunārs Janaitis

M. Butterfly
Režisore – Laura Groza-Ķibere
Scenogrāfs – Mārtiņš Vilkārsis
Kostīmu māksliniece – Ilze Vītoliņa
Horeogrāfe – Inga Krasovska
Komponists un aranžējumu autors – Kārlis Auzāns
Gaismu mākslinieks – Jevgeņijs Vinogradovs (Krievija)

Lomās
Juris Žagars (Renē Galimārs)
Dainis Grūbe (Song Lilinga)
Ģirts Ķesteris (Marks)
Lilita Ozoliņa (Biedrene Čina)
Vita Vārpiņa (Helga)
Kristīne Nevarauska (Renī)
Ilze Ķuzule – Skrastiņa (Meitene no žurnāla)
Juris Bartkevičs (Manuels Toulons)
Pēteris Gaudiņš (Tiesnesis)

Izrāžu saraksts šeit.