Ar seju pretī saulei

Karaliskais botaniskais darzs

Materiāls publicēts 23. janvārī, laikrakstā Diena

No worries. Šie  divi maģiskie vārdi, ko austrālieši piekabina katra teikuma galā, pielīp gluži kā mantra. Tiešām, par ko gan uztraukties, ja pie debesīm 300 dienas gadā spīd saule, pusdienojot āra kafejnīcā, uzpūš liegs vējiņš, bet iebrienot okeānā, milzīgie viļņi gāž no kājām? Austrālija ar savu neaptveramo dabas krāsņumu un urbāno metrоpoļu magnētisko mutuli uzlādē ceļotāja iekšējās baterijas. Aizraujošais piedzīvojums sākas otrajā lielākajā Austrālijas pilsētā Melburnā un turpinās Lielajā Barjerrifā. 

Celojuma karte

Hipsteru kultūras meka
Melburna ir relaksēta, bohēmiska pilsēta, ar iespējams, lielāko hipsteru koncentrāciju uz kvadrātmetru dienvidu puslodē, kas pulcējas neskaitāmajās Melburnas ultrastilīgajās kafejnīcās un labi paslēptajos bāros. Dodieties uz jebkuru no pilsētas rajoniem un lielākā vai mazākā daudzumā saskarsieties ar konkrētās subkultūras iezīmēm – vintage un vietējo dizaineru veikalu pārbagātību, kafejnīcām ar profesionāliem un virtuoziem baristām, pagājušā gadsimta stilā ieturētām frizētavām, kur paralēli matu skaistumprocedūrām, tiek piedāvāta ūsu ieveidošana un rugāju noskūšana ar klasisko bārdas nazi. Epicentrs nenoliedzami ir Ficrojas rajons (Fitzroy), kur bohēmiska gaisotne valda jau kopš 60to gadu beigām, kad pēckara nolaistajās mājās ievacās studenti un mākslinieki. Ģertrūdes ielas garumā viens pie otra rindojas vietējo modes mākslinieku apģērbu un aksesuāru veikali, mājīgas grāmatnīcas un interjera lietu bodītes.

Maksla Bransvikstritaa

Sāciet ar brokastīm un pirmklasīgu kafiju De Clieu kafejnīcā (187 Gertrude St., Fitzroy), sēžot atvērtajā loga ailē vai pie kāda no āra miniatūrajiem galdiņiem. Šeit ir ne vien gards ēdiens, bet rodamas kafijas pupiņas no visas pasaules, turklāt ik nedēļu ir kāds īpašs uzmundrinošās dziras piedāvājums – acis garantēti atsprāgst vaļā. Pēc Ģertrūdes ielas radošā mikšļa iepazīšanas, pagriezieties kosmopolītiskās Bransvikstrītas virzienā. Dīvainas kafejnīcas, no kurām izpraucas austrumnieciski aromāti, neskaitāmi bāri, grafiti apgleznotas māju sienas, raibu raibā publika un absolūta relaksācija. Ja vien ir kāda ideja par ko pārdodamu vai pērkamu, šeit to noteikti var atrast. Sākot no svaigēdāju virtuves līdz pat korsešu veikalam, viss sajaucies krāsainā un mutuļojošā virpulī, kurā gribas pēc iespējas ātrāk ienirt. No worries skan ik sarunā un visas ikdienišķās raizes tiešām aizslīd tālu prom.

De Clieu

Melburna iegriež Eiropai un citām Austrālijas pilsētām ne vien bohēmiskās relaksētības, bet pilnīgi noteikti arī gastronomijas skatuves ziņā. “Pirkstus var norīt!” – šo teicienu atkārtosiet katrā ēdienreizē. Ēdiens ir ne tikai garšīgs, tas ir izcils – sākot no vismazāko kafejnīcu kūciņām līdz gurmē restorānu atklātajās virtuvēs radītajiem brīnumiem. Melburniešu attieksme pret ēdienu ir ļoti nopietna, tā ir patiesa kaislība. Šķiet, pavāri šeit piedzimst ar īpašu gēnu, kas ikvienam ēdājam pēc viņu gatavotās maltītes, izraisa vēlmi nolaizīt pirkstiņus un runča apmierinātībā atslīgt krēslā… Un, kāds tur brīnums, ja vēlāk Austrālijas ziemeļdaļā un arī Sidnejā ieturot izcilu maltīti, tiek pavēstīts, ka pavārs nāk no Melburnas.

Piesātinātajai dienai Ficrojā uzlieciet kārtīgu punktu uz “i” ar vakariņām Cutler & Co retorānā (55-57 Gertrude Street, Fitzroy), kur saimnieko vens no pilsētas top šefpavāriem Endrjū Makkonels (Andrew McConell). Starp industriālajām ķieģeļu sienām, medūzveida gaismekļiem un atklātās virtuves uguns liesmām, kas uzšaujas no pannām, ieslīgstiet šīs vietas unikālajā atmosfērā. Bet pēc tam būtu grēks neiegriezties intīmajā The Everleigh bārā (1/150-156 Gertrude St, Fitzroy), kas atzīts par 24. labāko bāru pasaulē. Tur valda zelta laikmeta bohēma, džezs un Lieliskā Getsbija stils – uzticieties bārmeņa ieteikumiem un baudīsiet vienu no labākajiem kokteiļiem mūžā. Un, kamēr malkosiet dzērienu, letes saimnieks, iespējams, pat nosūtīs īpašu The Everleigh pastkarti jūsu mājās palikušajiem draugiem.

No tropiem…
Melburnas mainīgie laikapstākļi vietējo sarunās teju folklorizējušies. Piemēram, ka Melburna kompensē mainīgo klimatu ar nemainīgi labu ēdienu. Tas nav nekas neparasts, ja šodien ir + 35 C, bet nākamajā dienā termometra stabiņš neuzkāpj augstāk par + 21 C, bet naktī noslīdz līdz 12 grādiem. Patverties no svelmes vai otrādi, sasildīties nedaudzajos saules staros, kas izlaužas no mākoņiem, vislabāk var Karaliskajā Botāniskajā dārzā un Kingsdomeinā (St. Kilda Rd). Abi dārzi saplūstot, veido zaļā centra paradīzi. Nesteidzīgi klaiņojot pa celiņiem, kuru malās izvijas eksotiski augi un vērojot putnu daudzveidību ainavu dārznieka Viljama Gilfoila 19. gs beigās izveidotajā ūdenskrātuvē, stundas paskrien nemanot. Turklāt neviens šeit nesatraucas par perfektā zāliena sabojāšanu – parka apmeklētāji ir laipni aicinati atlaisties pavēnī kur vien labāk tīk.

Tālāk ienirstiet Dienvidjaras (South Jara) apkārtnē – tās centrālā Čepelstrīta burbuļo gluži kā sautējums! Valdot mūžīgo svētku atmosfērai, tirgotāji rosās neskaitāmajos veikalos, kas virknējas ielas abās malās, bet nesteidzīgie apmeklētāji vienkārši bauda mizantscēnas. Panki, hipsteri, sērferi, zīmolu atkarīgie – ikviens šeit atradīs ko savai gaumei. Un, kad pēc iepirkšanās kājās saļodzās nogurumā, nekas neauzlādē labāk kā vēss vietējais alus, bezgalgarda itāliešu virtuve un pašu gatavots tiramisu, kas bagātīgā porcijā tiek servēts tieši no metāla bļodas – noteikti nepalaidiet garām Zucca Rossa restorānu (168 Greville St., Prahran). Pāris metrus tālāk uz šis pašas ieliņas atrodas Austrālijas zināmākā kosmētikas ražotāja, zīmola Aesop, veikals (143 Greville St., Prahran). Askētiskie produktu iepakojumi sienas augstumā rindojas koka plauktos un ikvienu līdzekli turpat uz vietas var izmēģināt, pēc tam rokas nomazgājot senlaicīgā dzelzs izlietnē. Smarža vien izraisa atkarību un tieši Aesop pudelītes var kļūt par galveno vietas aizņēmēju jūsu reģistrētajā bagāžā.

Makslinieciska Cepelstrita

…līdz pludmalei…
Melburna ar apskaužamu regulatitāti iekļūst iekārojamāko dzīvesvietu sarakstu topos. Kā atzīst vietējie, pēdējo gadu laikā pilsēta ir manāmi mainījusies, atmetot konservatīvismu un tā vietā stimulējot radošās enerģijas izpausmes. Modernā arhitektūra attīstās blakus Viktorijas laika celtnēm, tiek veidoti aizvien jauni parki, tā padarot pilsētu pievilcīgu gan pastāvīgajiem iedzīvotājiem, gan tās viesiem, kafejnīcu atvēršanas bumu, kas kultivē pilsētas jauneklīgo garu un kalpo kā mākslinieku darba platforma. Un tad vēl, protams, pludmale – kurš gan nevēlēlas dzīvot pilsētā, kur tā sasniedzama vien 15 minūšu taksometra brauciena attālumā no centra! Bet pirms došanās ūdens virzienā, sāciet rītu, kā to darītu vietējie – brokastīs pasūtiet olas Benedikta gaumē Melburnas kulta vietā, hipsterīgajā kafejnīcā St Ali South (12-18 Yarra Pl, Yarra), kas atrodas pilsētas centrālajā Jaras daļā un ir atvērta katru dienu, visu gadu. Izvietojusies bijušajā noliktavā, tā pulcē raibu publiku jau no 7.00 rītā un šeit tiek gaidīti visi tie, kam tīk baudīt lielisku kafiju un savējo atmosfēru. Kad maksāsiet rēķinu, jums iedos nelielu nozīmīti, kas liecinās, ka esat uzņemts St Ali ģimenē.

Sentkilda, kas izvietojusies līča krastā, atrodas nieka 6 km uz dienvidiem no pilsētas centra. Atcerieties, ka nosaucot ielu taksometra vadītājam, jānorāda arī rajons, kur tā atrodas, jo dažu ielu nosaukumi pilsētā atkārtojas. Sentkildā esošā Ficrojstrīta ir dzīvības pilna jebkurā diennakts stundā un atduras tieši iepretī pludmalei. Kur atvēsināties pēc peldes un sauļošanās? Iemalkojiet atsvaidzinošu kokteili The Prince (2 Acland St., St Kilda) viesnīcas bārā – šeit ideālās proporcijās sajaukts urbānais šiks un pludmales relaksētība. Laba ideja naktsmītnei.

…un vīna dārziem.
Austrālijas ēdienkarte nav iedomājama bez vīna. Melburna ir lielisks starta punkts, lai iepazītu vietējās vīndaru tradīcijas. Ainaviskajā Jaras ielejā darbojas daudzas no labākajām vīna ražotnēm Austrālija, taču ja vēlaties nedaudz intīmāku piedzīvojumu ar dievišķo dzērienu, vērts doties uz Verebiparkā (Werribe Park) esošo austrāļu arhitekta Wood Marsh projektēto Shadowfax Winery. Tikai 40 minūšu brauciens vilcienā un jūs nokļūstat miera oāzē, kur turpat pie 8 hektāru lielajiem dārziem varat nodegustēt izcilus Chardonnay un Shiraz vīnus.

Bloga autore nogarso vinus

Runājot par stiprinātajiem dzērieniem – melburnieši tos uztver nemazāk nopietni, kā ēdienu. Ne velti Melburnā atrodami daudzi no pasaules labākajiem bāriem. Un, ja arī jūs vēlaties nokļūt kādā no tiem, tad pamodiniet sevī Šerloka Holmsa instinktus. Jo nekas Melburnā nav apslēpts labāk, kā pilsētas izcilākie bāri! Aizmirsiet par izkārtnēm vai cerību ieradzīt ieeju no galvenās ielas. Piemēram, Eau de Vie (1 Malthouse Lane, CBD) – jūs iegriežaties mazā, tumšā šķērsieliņā, kurā nav manāmas nemazākās dzīvības pazīmes. Noliktavu vārti, atkritumu konteineri, gara betona siena, tālumā redzama daudzstābu autostāvvieta. Apkārtnē nemanat nevienu cilvēku, taustāties pustumsā, līdz atduraties pie masīvām apbružātām durvīm, aiz kurām normālā kārtā pat neko nemeklētu. Ja virs tām mirdz laterna, tad bārs ir atvērts. Bet atliek tikai durvis atgrūzt un nokļūsiet citā pasaulē! Eau de Vie ir viens no pilsētas labākajiem kokteiļbāriem, kur hipnotizējoši var vērot kā bārmenis no viena sudraba kausa otrā lej liesmojošu dziru, kas izrādās kokteilis ar nosaukumu Blue Blazer. Pateicoties nevainojami nomaskētajām ieejām, bāros nav nejaušas publikas – vien vietējie un mērķtiecīgi ceļotāji, kas nav gatavi ātri padoties, uzreiz neatrodot meklēto.

Eau de vie bars

Māksliniece daba
No Melburnas lidojums tālāk ved uz Kvīnslendu – Brisbenu un Portdaglasu. Brisbenas pilsēta pieredzējušus ceļotājus sajūsminās mazāk, taču Vientuļās priedes koalu rezervātā (Lone Pine Koala Sanctuary, Jesmond Rd) ir iespēja paviesoties pie Austrālijas simboliem – koalām un ķenguriem.

Ielidojot Kērnsā, ieteicams noīrēt auto. Ceļs līdz 75 km attālajai Portdaglasai ved gar Koraļļu jūras krastu, acu skatienam paverot idilliskas piekrastes ainavas. Portdaglasa ir izdevīga vieta, no kuras doties uz kādu no daudzajiem rifiem, kuros dabas radītos efektīgos zemūdens mākslas darbus var aplūkot snorkelējot vai nirstot. Par ekskursijas rezervāciju vēlams padomāt savlaicīgi, lai varat izvēlēties to piedāvājumu, kas vislabāk saskan ar vēlmēm. Piemēram, braucienu salīdzinoši nelielā grupā (apmēram 40 cilvēkiem) piedāvā Calypso Bubbles (www.calypsoreefcruises.com), bet ja vēlaties vairāk intimitātes, izvēlieties Aquarius burulaivu (www.portdouglascruises.com) vai Synergy (www.synergyreef.com.au) vien 12 snorkelētājiem. Barjerrifs iemieso neticamu dzīvības formu daudzveidību – tajā mājo vairāk nekā 2000 zivju sugu, koraļļi, vēžveidīgie, adataiņi. Gluži kā temperamentīgs mākslinieks, daba izveidojusi šos krāsu un formu šedevrus, pārsteidzot ikvienu skatītāju ar elpu aizraujošu krāšņumu.

Lielais Barjerrifs 2

20 km attālumā no Portdaglasas, Mosmenas pilsētas pierobežā atrodas vēl viens pārsteidzošs dabas virtuozitātes paraugs – Mossman Gorge dabas parks (212r Mossman Gorge Road, Mossman). Daļēji plešoties tradicionālajās vietējo pirmiedzīvotāju Kuku Yalany zemēs, parka teritorija ļauj iepazīt zaļojošos lietusmežus, dodoties 2 km garā pastaigā un atveldzēties no svelmes Mosmena upē, kuras kristāltīro ūdeni var droši dzert. Stāvot uz akmeņainās pamatnes aukstajā, pilnīgi caurspīdīgajā upes straumē, ķermeni apņem labsajūtas vilnis. Pilnīga harmonija, kad gribas aizvērt acis un pavērst seju pretī saules stariem. No worries.

Ceļveži, ko ielikt līdzi somā:
DK Austrālija. Zvaigzne ABC
Australija

Wallpaper City Guide Melbourne. Phaidon
Wallpaper-City-Guide-Melbourne

Comments 0

    1. Post
      Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *