Austrumu Gotema

Visaugtākā celtne. Vislielākais iepirkšanās centrs. Visiespaidīgākais uz ūdens radītais objekts pasaulē. Apvienoto Arābu Emirātu pērlei Dubaijai  piestāv “vis”.

Pārsteigums pēc pārsteiguma

Jau lidmašīnai nosēžoties lidostā, teju visi pasažieri pielipuši iluminātoru stikliem – tik neticama šķiet redzamā ainava. Mirdz debesskrāpji, pilsētu izgaismo miljoniem gaismekļu, viss pulsē kā liels, dzīvs organisms. Lai arī pulkstenis rāda 2:30 naktī, miegs ne tuvu nav prātā – sajūtas kā bērnam, kas nonācis pasaku zemē. Lidosta ir nieka 10 minūšu attālumā no centra un pēc nokļūšanas viesnīcā, izkāpjot no taksometra, ķermeni ieskauj karstais tuksneša gaiss. Bet tālumā, cēla kā austrumu princese, mirdz pasaulē augstākā celtne – Burj Khalifa, kuras spice iesniedzas debesīs 829.84 m augstumā. Arlabunakti un esi sveika, Dubaija!

Marhaba, Betmen!*

Spēt noticēt tam, ka Dubaija vēl deviņdesmito gadu sākumā bija tikai neliels emirāts ar uz rokas pirkstiem saskaitāmām augstceltnēm, tiešām ir grūti. Bet jānotic! Divdesmit gadu laikā debesskrāpji viens pēc otra auguši gluži kā sēnes pēc lietus. Tie, kā majestātiski sargi, ieskauj ielas visā pilsētā un braucot taksometrā pa galveno Dubajas maģistrāli Sheikh Zayed Road (kuras joslu daudzumu man tā arī nezidevās saskaitīt!) pārņem neticama nākotnes izjūta. Tāda, it kā es būtu nonākusi ciemos pie Betmena Gotemā. Goda vārds, nebrīnītos, ja tulīt, tulīt manā priekšā iznirtu autobuss, kas pārvietojas pa gaisu.

“Gotemas metro” – tā es prātā nodēvēju Dubaijas centrālo metro līniju. Neskaitot to, ka te ir tīrākās un vizuāli iespaidīgākās metro stacijas, kādas vien savā dzīvē esmu redzējusi, metro brauc …. bez vadītāja. Un vietējie ar prieku vienmēr gatavi atgādināt, ka tas tika atklāts 2009. gada 9.septembra 09:09:09.

Teju visur Dubaijā var nokļūt ar minēto metro vai taksometru. Ar kājām te neviens garus gabalus nestaigā, jo pirmkārt, tie ir lieli, un otrkārt, pastāv risks apmaldīties milzīgo būvlaukumu labirintā. Taksometrs te maksā daudz lētāk nekā Rīgā, jo Dubaija savam veiksmes stāstam var pateikties melnajam zeltam – naftai. Jāizdomā tikai vēlamais galapunkts un jālec iekšā taksometrā. Ja gribas uzzināt vairāk faktoloģiskas informācijas, vienu dienu var veltīt  izbraucienam ar sarkano divstāvu hop on, hop off autobusu, kura divas līnijas atklāj gan Dubaijas vēsturisko un tirdzniecības rajonu Deiru, gan moderno Dubaijas centru un Persijas līča krastu. Un ja vēl piedzīvojumu pietrūkst, tad jāizmeģina …. peldošs autobuss. Iedomājies, pēc skata ikdienisķs autobuss nobrauc no ceļa un ar visiem pasažieriem mierīgi sāk braukt ūdenī. Izrādās – tas ir tikai normāli un ar šo amfībiju par noteiktu samaksu var izvizināties katrs gribētājs.

Iepirkšanās paradīze

Dubaija, atšķīrībā no citām dārgajām metrapolēm (piemēram, Maskavas), sniedz pretī arī neaizmirstamas emocijas. Jā, šeit viss salīdzinoši ir krietni dārgāks un, piemēram, pusdienas restorānā diviem, bez vīna, izmaksās sākot no Ls 30. Taču tā nekad nebūs vienkārša maltīte vien. Fantastiskais klimats, austrumu noskaņa, iespaidīgs skats – tas viss nāk komplektā. Un lai arī maciņš ceļojuma laikā patukšojas krietni, gūtās emocijas to atsver. Turklāt, ja reiz runājam par tēriņiem, tad, atļaušos apgalvot, līdzvērtīgu šopingu citur izbaudīt būs neiespējami. Dubaijā atrodas lielākāis tirdzniecības centrs pasaulē – The Dubai Mall, kur iepirkšanās priekus var piedzīvot 1200 veikalos, kas kopā aizņem 50 (!) futbola laukumu platību.

Bet pats galvenais – te ik mirkli var vērot tāādas mizantscēnas. Man garām aizslīd arābiete, no galvas līdz papēžiem tērpta tradicionalajā melnajā čadrā – pat acīm priekšā melns tīkliņš un rokās uzvilkti melni cimdi. Par spīti noslēpumainībai, viņa burtiski peld dārgu smaržu vilnī, rokā plīvo Hermes Birkin bag, bet aiz viņas auklītes pavadībā rātni iet kupls bērnu bariņš. Viņai seko vēl viena pavadone, kuras uzdevums ir nest savas saimnieces pirkumus, starp kuriem vīd Dior, Gucci, Tom Ford, Jimmy Choo utt. Jautāsi, kur gan vina liks šis jaunākās zīmolu kolekciju štātes? Izrādās, sievietes, kurām ikdienā jānēsa čadra, tiekas īpašos sieviešu klubos, kuros vīriešiem ieeja liegta. Un tur tad katra var pēc sirds patikas izrādīt mugurā savus jaunākos pirkumus. Nu gluži tāpat kā to redzējām filmas Sex and The City 2 epizodēs, kur četrotne viesojās Abu Dabī.

Galvu reibinoša arhitektūra

Ņujorka? Honkonga? Singapūra? Veroties Dubaijas debesskrāpju panorāmā, nemitīgi uzdodu sev šo jautājumu – kuru no pasaules metropolēm man šī pilsēta visvairāk atgādina? Visas kopā! Domājot par augstceltnēm – esošājām un topošājām, gribas sev iekniebt. Vai tiešām tās nav butaforijas, bet īsti mājokļi, ofisi un viesnīcas? Ir gan. Un nākotnē tam visam klāt vēl taps tornis, kuram katrs stāvs rotēs – dzīvokļa īpašnieks (obligāti jāpērk viss stāvs) varēs pēc savām vēlmēm pagriezt, teiksim, guļamistabu – uz austrumiem. Bet vakarā – uz rietumiem. Protams, to visu klausties/redzot var sākties hitēriski smiekli. Taču jāatceras – pārfrāzējot, ārābi smejas pēdējie. Jo ne jau visa pasaule viņus uztvēra nopietni, kad tika izziņots ambiciozais Palmas salas projekts (cilvēka būvēts mākslīgo salu arhipelāgs), bet tagad pa to katru dienu braukā tūristu autobusi ar pārsteigtiem Dubaijas viesiem, vietējie savos Ferrari, un, protams, ārzemju slavenības, kas te iepirkušas sev rezidences.

Var smaidīt arī par pasaulē visdārgāko viesnīcu – Burj Al Arab, kurai var piekļūt vai nu tikai ar viesnīcas nodrošinātu mašīnu (Rolls-Royce) vai helikopteri. Uz kura nosēšānās laukuma, starp citu, reiz Federers un Agasi izpēlēja tenisa maču. Bet neviens jau nespiež tur apmesties (ja vien rados nav kāds šeihs), patiesībā tās skaistumu vislabāk novērtēt no attāluma – jūras krastā, kur tā tālumā vīd kā milzīga bura.

Bet ja gribas, lai elpa aizraujas pilnībā, vajag uzbraukt pasaulē augstākās celtnes Burj Khalifa 126 stāvā. To izdarīt var pavisam ērti – lifts 126 stāvus pievar 60 sekundēs, bet skatu laukumā Dubaija paveras visā krāšņumā (biļetes obligāti iepriekš jānopērk mājas lapā www.burjkhalifa.ae, pretējā gadījumā ieejas biļete uz vietas maksās Ls 60).

Tur augšā, 126. stāvā, es sapratu – tas ko vēlos paņemt līdzi no Dubaijas, ir gabaliņš drosmes. Drosmes visu izdarīt labāk, pārsteidzošāk un neprātīgāk. Lai pārejai pasaulei atkaras žoklis.

 Lietas, kas jāizdara Dubaijā:

1. Dubaija seko sauklim – ko nevar izdarīt par naudu,var izdarīt par lielu naudu. Te nepiestāv taupīt – labāk sasist krājkasīti un aizmirst par ietaupījumiem nebaltām dienām. Iedzer kokteili viesnīcas Grosvenor House bārā un vienkārši aizmirsti par ikdienas rūpēm. Bet pēc tam dodies nesteidzīgā pastaigā pa turpat esošo Marina rajonu, kas atrodas pašā jūras krastā.

2. Jāapmeklē Palmas sala. Patiesībā, ne tik daudz, lai izprastu sajūtas, kas rodas uzdod sev jautājumu, kā vispār to iespējams dabūt gatavu, bet lai atpakaļceļā redzetu Dubaijas panorāmu, kas vislabak paveras tieši pirms tilta, kas savieno Palmas salu ar pilsētu.

3. Sākot no plkst. 18.00 pie Dubai Mall jānoskatās Dejojošo strūklaku šovs, kas norisinās ik pēc pusstundas. Protams,  viss ir viltīgi izdomāts – lai nokļūtu līdz mākslīgi izveidotajam ezeram, kuru ieskauj Dubai Mall, Burj Khalifa un no jauna uzbūvētā Dubajas vecpilsēta, gribot negribot nāksies šķērsot pasaulē lielāko tirdzniecības centru. Nokļūstot palielā laukumā, kur čum un mudž no cilvēkiem, pārņems sajūta, ka esi nokļuvis Lasvegasā. Bet tad pēkšņi iestājas pilnīgs klusums, visi aiztur elpu un burvīga arābu dziedājumu pavadībā augstu gaisā uzšaujas simtiem ūdens strūklu. Turklāt tās tik tiešām “dejo” – locot vidukļus kā vēderdejotājas. Šajās 10 minūtēs notiek kaut kas patiešām izcili skaists un pat visnīgrākajam skeptiķim sejā iezogas smaids.

4. Lai arī man personīgi nepatīk izslavētie Austrumu tirgi (Dubaijā atrodas slavenais Zelta tirgus), ir vērts parakties dziļāk. Ignorēt uzbāzīgos pārdevējus, doties tālāk – pa šaurām ieliņām, garam aizdomīga paskata lupatu tirgotājiem, Garšvielu tirgus virzienā. Starp kanēļa, koriandra un piparu kalniem var atrast interesantas arābu bodītes, kur var nopirkt, piemēram, tumšo acu laineri, ar ko arābu sievietēm tik ļoti patīk ietonēt acu kontūru. Tam piemīt austrumnieciska smarža un to vajag lietot neskopojoties. Šis pirkums, kas izmaksāja vien kādus 70 santīmus, manā kosmētikas maciņā ieņēmis vietu kā istens dārgums. Ejot uz kādu pasākumu apvelku acīm ar to pavisam tumšu kontūrlīniju un sajūtu sevī mostamies autrumu sievietes noslēpumainību.

Ceļvedis, bez kurām neiztik ceļojumā: Wallpaper* City Guide Dubai 2012 (www.phaidon.com)

*Esi sveicināts, Betmen

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *