Zilo debesu karaliste / A Kingdom of Blue Skies

(For English version please scroll down the page) Žilbinoši zilas debesis virs Abu Dabī, kurās ieduras visdažādāko formu debesskrāpji, to logos atspīdot zilajai debess jumai un tirkīzzilajam Persijas līča ūdenim, gada sākumā uzlādē labāk par jebkuru enerģijas dzērienu. Kad mūsu klimata zona šajā laikā uzdzen mīnusu izturības pārbaudi, Apvienoto Arābu Emirātu aukstākais mēnesis lutina ar patīkamiem + 24 grādiem, kuru … Lasīt tālāk!

Lai lidotu, tikai jānotic

Iztēlojaties, ka esat avio dispičers un pie jums kādu dienu ierodas sieviete peldkostīmā, lai saņemtu atļauju… pacelties lidojumam! Tieši tik dīvaini iesākas franču rakstnieka Romēna Puertolā jaunākais darbs ar intriģējošo nosaukumu Meitenīte, kas norija mākoni Eifeļa torņa lielumā. Pēc autora debijas romāna izlasīšanas, Puertolā ierindoju to faķīru starpā, kas tik tiešām no manis spēj lasīšanas laikā izspiest humora klātbūtnes liecinošus … Lasīt tālāk!

1

Detektīvu izsaucāt?

Pleds, kūpoša tējas tase un labs detektīvs – šī kombinācija jau vien ir neliela laimes recepte. Varbūt prietrūkst tikai sniega kupenas ārā, lai iegremdētos pilnīgas labsajūtas mākonī. Bet mūžam lietainā Londona no grāmatas lapaspusēm līdz ar to ievelk sevī vēl pamatīgāk, jo lasīšanu pavada gada nogalei neraksturīga lietus šalkoņa aiz loga. Nudien nespēju noturēties neiebāzusi savu degunu Roberta Galbraita jeb … Lasīt tālāk!

Aizturiet elpu un ienirstiet

Grāmata, kas mazliet uzdzen paniku – jo kādā brīdī lasot, patiešām sāk aptrūkties elpa. Stāsts pulsē, izplešas, bez žēlastības skrāpē sirds apvidū, un Tev, lasītāj, neatliek nekas cits kā ar asarām acīs to izlasīt. Kristofam Onodibio ir izdevies radīt darbu, kas it kā attēlo divu cilvēku piesātināto ikdienu, bet ar skalpeļa precizitāti uzšķēržot abu galveno varoņu sirdis. Viņš, Cēzars, žurnālists … Lasīt tālāk!

Grand finale

Pēdējā lapaspuse aizvērta, ir gan miers, jo izlasīts noslēdzošis tetraloģijas turpinājums, gan skumjas – par varoņu dzīvi, realizētajiem un nerealizētajiem sapņiem. Izdzīvots līdz kā reti kurai pēdējā laika lasāmvielai, domāts par to vēl ilgi pēc grāmatas izlasīšanas. Kas ir šis magnēta kodols, kas pievelk pie Ferrantes darbiem? Vai izstāstītas reālās dzīves notikumu atmiņas vai tēli piedzimuši autores prātā paši no … Lasīt tālāk!

Atvadas bērnībai

Atšķirot ilgi gaidīto Elenas Ferrantes tetraloģijas trešo turpinājumu Aizbēgt vai palikt, ar baudu iegrimu aizraujošajās Elenas un Lilas draudzības peripētijās. Ja pirmajās divās grāmatās varējām sekot abu meiteņu bērnībai un spurainajam pusaudžu vecumam, tad trešais turpinājums pārved lasītāju pār pieaugušo pasaules slieksni. Dzīves posmā, kas sagrauj ilūzijas, liek cīnīties, kad veselais saprāts tiecas pēc stabilitātes, bet sirds – pēc elpu … Lasīt tālāk!

Skarbā un skaistā Normandija/ Harsh and Beautiful Normandy

Sajūtu paplāte Rietumfrancijas reģions visā savā varenībā ir jāatklāj soli pa solim. Ar kārtīgu šķēli bagātīgā Normandijas kamambēra brokastīs, kas tik labi sader ar svaigas maizes riecienu un medu. Ar pļavu ziedu smaržas ieelpu. Ar pieskārienu vienai no miljardiem izskaloto gliemežvāku čaulām, ar kurām kā oļiem nosēta piekraste. Ar sveicienu okeānam, kad tas, putas kuldams, steidz atgriezties no bēguma. Ar … Lasīt tālāk!

1

Aizraujošais Neapoles seriāls

Ja ar Elenas Ferrantes tetraloģijas pirmo grāmatu Brīnišķīgā draudzene cīnījos ilgi, tad lasot otro daļu Jaunais uzvārds , tekstu acu priekšā skatījos gluži kā seriālu, kurš ar katru nākamo sēriju ievelk stāstījumā aizvien vairāk. Joprojām apbrīnoju Ferrantes spēju rakstīt tik vizuāli baudāmā valodā (te noteikti jāuzteic tulkotājas Daces Meieres talantīgais ieguldījums), ka lapaspuse pēc lapaspuses paskrien gluži nemanāmi. Un te nu … Lasīt tālāk!

10 Hestona Blūmentāla virtuves likumi/ Heston Blumenthal’s 10 kitchen rules

Trīs Michelin zvaigznēm godalgotā restorāna The Fat Duck īpašnieks, viens no pasaules ietekmīgākajiem šefpavāriem, Viņas Majestātes Anglijas karalienes iecelts bruņinieka kārtā. Hestonam Blūmentālam ir visas tiesības uzvesties kā superzvaigznei, taču tā vietā viņš ļauj izcelties galvenajam – ēdienam. Viesojoties Latvijā, slavenais šefs atklāja savas virtuves likumus, kas liek saļodzīties dažiem klasiskās virtuves pīlāriem.   Pirms pārsteigt citus, pārsteidz sevi Viens no … Lasīt tālāk!

Sadraudzēties ar grāmatu

Ne visai bieži ar grāmatu man bijušas tādas attiecības, ka esmu to nolikusi malā vairākas reizes. Ar domu – ja nelasās, tad nelasās. Tomēr intereses vēlniņš turpināja skubināt, bet ja nu tomēr? Nepārprotiet, Elenas Ferrantes grāmata Brīnišķīgā draudzene man nešķita slikta. Vienkārši, uzsākot lasīt, stāsts nedevās rokās. Ik pēc pāris lapaspusēm zaudēju uzmanību tēlu daudzumā un uzvedībā, pašas domām aizceļojot citā … Lasīt tālāk!