Ceļā uz perfekciju

Sony NEX-5R

Dodoties divu nedēļu ilgā ceļojumā uz Āziju, ilgi nedomājot ceļasomā liku Sony NEX – 5R fotokameru. Pamatā jau lielisko atmiņu dēļ par tās priekšgājēju Sony NEX – 5N, kuras apskats lasāms šeit.

Dodoties ceļojumos, vēlos, lai kamerai varu uzticēties. Lai tā nepieviļ ar sarežģītiem iestāstījumiem, nevajadzīgi lieku funkciju buķeti un, protams, attēlu kvalitāti. Nereti, testējot fotokameras, lielāko vilšanos sagādā tieši rezultāts – fotoattēli, kas neatsver ražotāja solījumus. Pārējo – neveiksmīgu dizainu, nekomfortablu lietošanu, līdz galam nepilnveidotas funkcijas vēl varētu piedot. Taču lietojot Sony NEX – 5R fotokameru, apmierinajuma līmenis tiek sasniegts par 99 procentiem un tāpēc to ierindoju favorītkameru plauktā.

Sony NEX sērijas bezspoguļkameras sirdi iekaro divu svarīgu iemeslu dēļ – pirmkārt, pat esot pilnīgam foto amatierim, ar šo kameru iespējams iegūt lieliskas kvalitātes attēlus. Otrkārt, un ne mazāk nozīmīgi – kameras dizains uzrunās pat kaprīzākos stila gurmānus. Šis divas lietas patiesībā arī ir divi galvenie bonusi, kas izvirza Sony NEX sērijas kameras soli priekšā citiem ražotājiem.

Divu nedēļu ilgajā ceļojumā, kura laikā apmeklēju Honkongu, Natrangu un Hošiminu (Vjetnamā), Singapūru un Kualalumpuru, kamera godam izturēja klimata maiņas (temperatūras svārstības no +16 līdz +32 grādiem), Āzijas mitro gaisa klimatu un pat dažus kritienus. Objektīva lēcai nekaitēja ne lietus, ne spilgtā saule un sāļo okēanu viļņu sļakatas, kas trāpija, iemūžinot varenos viļņus. Kameras baterijas uzlādi veicu naktīs – pa dienu intensīvi lietojot, tā iztur apmēram 8 stundu ilgu darbošānās režīmu līdz nākamajai uzlādei.

Natranga automātisks režīms

Kamera nav maza, taču ļoti ērti iegulst satvērienā. Īpaši sievietes novērtēs, ka par spīti gabarītiem, tā nebūt nav smaga un ar to pārvietoties pa pilsētu vai pārgājienā pie dabas ir ļoti ērti. Lai arī objektīva lielums var samulsināt, lieku galvu ķīlā – tas ir tā vērts. Turklāt, kā jau minēju, tā neizskatās pēc standarta fotogrāfējamā rīka, ar kuriem kaklā klīst tūristu pūļi – tā drīzāk piestāv dizaina ceļotājiem, arhitektiem, māksliniekiem. Paņemot rokās NEX-5R, iedvesmas mūza burtiski čukst ausīs un vedina iemūžināt neierastus mirkļus.

Kas notiek, to ieslēdzot? Uzlieciet automātisko režīmu un ķeriet kadrus! Kamera pārējo izdarīs jūsu vietā – automātiski izvēlēsies apgaismojuma līmeni, fokusu utt. Nosacīti pailgais eksponēšanas laiks padara izplūdušu kadru iespēju praktiski tuvu nullei. Fotokamera pati jūs pieskatīs, tā teikt. Protams, pieejami arī pusautomātiskais un manuālais režīms un, ja vien fotogrāfēšanas jomā neesat “dziļāk” par amatieri, tad tos labāk atstāt mierā.

Kameras ekrāns ir atliecāms – tā iespējams iemūžināt kadrus dažādos nestandarta leņķos un pozīcijās. Turklāt to ērti novietot nepieciešamajā pozīcijā un tam nav tendence izkustēties. Bet, ja godīgi – šo opciju izmantoju maz, jo tomēr dodu priekšroku fotogrāfēšanai turot kameru acu augstumā.

Patīkami, ka kameras korpuss nav pārsātināts ar nevajadzīgiem rīkiem un podziņām. Svarīgākā – slēdža poga, ap to svira, kas ieslēdz un izslēdz kameru un nozīmīgākie palīgrīki (piemēram, grozāmā vadības ripa). Tiešām nekā lieka – less is more.

Pēc kameras ieslēgšanas, iestāstījumus iespējams veikt uz skārienjutīgā ekrāna. Un tas arī ir kameras Ahilleja papēdis – iespējams, līdz tā pilnveidošanai ražotājiem vajadzētu no tā atteikties vispār. Jo tas drīzāk ir “neskārienjutīgs” ekrāns…. Ja vien jūs neesat pasaules pacietīgākais cilveks, tad pārvietošanās pa funkcijām uz skārienjutīgā ekrāna kļūst patiešām tracinoša. Tāpēc noteikti daudz ērtāk iestāstīšanas funkcijas veikt ar ierastajiem navigācijas taustiņiem.

Ceļojuma laikā īpaši pieķēros māksliniecisko efektu izmantošanai – gan vienas krāsas izcelšanai, gan pop režīmam, kas sabiezina krāsas līdz žilbinošam spilgtumam. Īpaši interesants likās panorāmas režīms, kas lieliski noderēja iemūžinot pilsētu siluetus. Galarezultāts, pārnesot attēlus uz datora, neliek vilties – lieliskas fotogrāfijas, kuras draugi skatoties jautāja – vai tiešām tās bildētas ar neprofesionālo kameru?

Singapūra panorāmas režīms

Plusus kamera manās acīs nopelna, fotogrāfejot vāja apgaismojuma apstākļos – pievakarē, kā arī tumšajā diennakts laikā. NEX – 5R ir viena no retajām kamerām, ar kuru sliktā apgaismojumā tiešām izdodas noķert sakarīgas bildes, kas neizplūst un nav pārlieku graudainas. Honkongas debeskrāpji no upes pretējā krasta tiek iemūžināti mirdzoši raibi visā savā varenumā. Izņēmums vienīgi ir nakts portreta režīms – lai arī tas it kā speciāli piemērots vāja apgaismojuma apstākļiem, bildes neizdodas tik tīras kā gribētos (tas gan neattiecas uz diennakts gaišo laiku – tur portreta režīms dabojas ideāli). Slikta apgaismojuma apstākļiem iespējams izvēlēties vairākus speciāli piemērotus režīmus – saulrietu, ainavu, kustību u.c. Atliek vien atrast saviem fotogrāfēšanas ieradumiem piemērotāko un tad kameru var droši izmantot arī pēc saulrieta.

Nakts režīms

NEX – 5R no priekšgājējas atšķiras arī ar iespēju bildes pārnest uz datora vai viedtālruņa ar bezvadu interneta starpniecību. Atzīšos, ka ceļojuma laikā šo iespēju neizdevās notestēt, jo bezmaksas internets bija pieejams reti un vieglāk likās attēlus nogādāt datorā tradicionālajā veidā – ar vada starpniecību. Taču pēc internetā lasītājām atsauksmēm, šķiet, ka wifi režīms problēmas nesagādā un attēlus pārnest, piemēram, viedtālrunī ir vieglāk par vieglu. Tikai pirms tam nepieciešams lejupielādēt bezmaksas aplikāciju Sony Play Memories.

Rezumējot, gribas teikt, ka Sony NEX – 5R varbūt nav pilnībā ideāla kamera, taču to noteikti gribas dēvēt par lielisku. Jo neprofesionālo fotokameru joma ir tas lauciņš, kur ražotājiem vēl ir uz ko tiekties un tiekties – kaut vai, piemēram, uzlabojot vāja apgaismojuma vai kustīgu attēlu uzņemšanas kvalitāti, nemaz nerunājot par skārienjutīgo ekrānu efektivitāti (kas krietni atpaliek no skārienjutīgo viedtāruņu lietošanas ērtuma). Taču priecē, ka Sony NEX – 5R reiz ir tā kamera, kas ir kā labs draugs, kuram vari uzticēties un kurš nepievils pat visnegaidītākajās situācijās. Kura pavadībā turklāt neizskaties pēc tūrista, bet gan dzīves baudītāja.

Tehniskā informācija: http://www.sony.lv/hub/nex-compact-system-camera/range/nex-5r
Āzijas ceļojuma apskati lasāmi šeit: Āzijas pūķis Honkonga, Stiprā dvēsele Vjetnama, Lauvu pilsēta Singapūra