Ēdiens kā džezs

Šefpavāri ir kā komponisti, kas no dažādām sastāvdaļām (mūzikas instrumentiem) spēj radīt izcilu baudījumu (simfoniju). Notiek tas droši vien apmēram tā – pavāra galvā skan skaista melodija, viņš noteiktās devās pievieno tai vēl dažādas tonalitātes, noslēgumā pievieno beigu akordus un voilà!  – uz šķivja gozējas kārdinoši smaržīgs un izskatīgs mākslas darbs.

Bet man tā patīk džezs! Kad dzimšanas dienas dāvanā saņēmu iespēju apmeklēt Miele Kitchen Talks & Experiments, galvā jau skanēja nebēdnīga džeza melodija – tāda, kurā nekas iepriekš nav paredzams, katrs instruments ir karalis, un galvenais, klausoties gribas smaidīt, smaidīt un vēlreiz smaidīt! Jo atšķirībā no tradicionālajiem pavārkursiem, te (kā jau liecina arī nosaukums) galvenais uzsvars ir uz sarunām un radošiem eksperimentiem. Aizmirstiet par precīzām mērvienībām un noteiktām sastāvdaļām – ļaujiet vaļu fantāzijai un improvizējiet.

Šoreiz mūsu džeza ansambļa toni noteica šefpavārs Sergejs Jaramišjans – ļoti talantīgs un interesants savas profesijas pārstāvis. Viņš zināms kā restorānā KITCHEN sefpavārs un grāmatas “Svaigēšana. Pamatreceptes no Latvijā pieejamiem produktiem” autors. Viņu varētu salīdzināt ar bultu, kas nemitīgi šaudas turpu šurpu un noķert viņu var tikai ar maģiskajiem vārdiem: “Sergej, ko tu saki par….” (daudzpunktes vietā var likt visu, kas vien interesē). Katru ātri viņš pieliek pie darba – tu mizo burkānus, tu griez meloni, tu apcep pekanriekstus.

Mīļie draugi, šie pavārkursi tik tiešām ir visīstākais džezs! Un ja vēl paralēli Ansis Ancovs gatavo gardus kokteiļus – laime pilnīga. Mēs improvizējām par tēmu:

Rabarberu, gurķu, avokādo krēmzupa ar dīgstiem un jogurtu. Personīgi man vislielākais pārsteigums bija rabarberu izmantošana variācijā par auksto zupu. Tie dod patīkamu un atsvaidzinošu skābumu. Savukārt jogurts (gan bez piedevām, gan smiltsērkšķu), kā arī apelsīnu sula – patīkamu salduma piedevu. Šo gardo zupiņu/dzērienu ieteicams liet glāzēs un pasniegt kā apetīti rosinošu auksto uzkodu pirms pamatēdiena.

Latvijas upju vēdzeles fileja ar diedzētām lēcām un baby burkāniem. Zivi var izvēlēties pēc saviem ieskatiem (bet vēdzele bija patiešām garda!) un Sergejs iesaka to gatavot tvaika cepeškrāsnī. Visticamāk tāda ir tikai retajam, tāpēc mājas variantā zivi var gatavot uz grila vai cept folijā, bet tā, lai tā sanāk pavisam maiga. Interesanti, ka Sergejs zivij pievienoja mazliet kanēli – tas dod visnotaļ interesantu garšu. Lēcas savukārt divas dienas pirms tam mērcē ūdenī un gatavojot pannā vienkārši pāris minūtes apcepj kopā ar jaunajiem burkāniem (var pievienot arī nedaudz baltvīna).
Jēra burgers ar ķirbju majonēzi un aprikožu čatniju. Tā kā esmu veģetāriete, mans burgers bija bez gaļas, bet tik un tā – izcili gards. Iesaku burgeru maizītes gatavot pašiem (nevis pirkt gatavas), savukārt sulīgumam var iedvesmoties no Sergeja idejas – pievienojot pašgatavotu čatniju. Klāt ēdām svaigu salātu miksli ar redīsu un meloņu piedevu (mmmm!).
Riekstu un saldķiršu siera cup cake. Atkal jau vieta eksperimentiem – cup cake masa patiesībā gatavota līdzīga siera kūkas masai un šiet var izmantot Mascarpone sieru. Savukārt garnēt var pēc saviem ieskatiem – kā šajā gadījumā ar konjakā apceptiem pekanriekstiem un saldajiem ķiršiem, vai piemēram, svaigām aprikozēm vai zemenēm!

Iedvesma kulinārajiem eksperimentiem sasmelta visai vasarai!

P.s. Ansis un Sergejs jau pavisam drīz diriģēs pavisam jaunu vietu, priecējot mūs ar gardiem ēdieniem un dzērieniem. Tuvāka informācija sekos!

Foto: Ingus Bajārs