2

Intriģējošs noslēpums

Mantojums

Jūs taču zinat to lielisko sajūtu, kad grāmata pārspēj ekspektācijas? Jo Katrīnas Vebas Mantojums tieši to izdarīja ar manu lasītājas prātu – ievilka tādos valgos, ka ne domāt grāmatu nolikt malā, lai arī sākumā paņēmu to rokās bez pārsteiguma gaidām. Ģimenes sāga – tēma, kas man ļoti iet pie sirds, kāda intriga, vecs nams. Vilinoši, taču  it kā nekā tāda, lai sirdij būtu jāpukst straujāk, bet, ak, šī brīnišķīgā literatūras pasaule, kas vienmēr ir sulīgu pārsteigumu pilna!

1905. gads – sieviete vārdā Kerolaina nes uz mežu mazu bērniņu. Viņa cer, ka to vairs nekad dzīvē neredzēs, lai arī sirds aiz sāpēm asiņo. Mūsdienas – divas māsa, Ērika un Beta, ierodas no vecmāmiņas mantotajā muižā Anglijas drēgnajā ziemā, vēloties izlemt ko darīt – dzīvot senatnīgajā namā vai to pārdot. Turklāt vecā sieva mantojumā izvirzījusi noteikumu, ka namā māsām obligāti jādzīvo kopā. Māsu savstarpējās attiecībās iezadzies aukstums, kura pamatā ir pagātnes notikumi. Lai atcerētos un saprastu, kāpēc ģimenē teju visas paaudzes sievietes nespējušas izrādīt mīlestību, Ērika sāk pārcilāt vecmāmiņas lietas, meklējot starp tām pagātnes liecības un cenšoties izprast vienu no ģimenes tumšākajām mīklām – kur 11 gadu vecumā pazuda abu brālēns Henrijs?

Te lasītājs ielec pagātnes notikumos, vērojot Ērikas un Betas vecvecmāmiņas satraucošos dzīves notikumus, no Ņujorkas augstākās sabiedrības dodoties dzīvot simtiem kilometru attālajā rančo tuksnešainā vidienē, būtībā nekurienē, lai tikai būtu kopā ar savu dzīves mīlestību. Tad atkal mūsdienas un abu māsu ikdienā namā, mēģinot saprast, vai abas vēlas šeit palikt uz visiem laikiem un to, kas īsti noticis abu bērnībā. Lasīt ir dubultaizraujoši, jo šķiet, ka būtībā lasat divas grāmatas, līdz tās noslēgumā saplūst kopā, atklājot atbildes uz sākumā izteiktajiem jautājumiem. Bravo rakstniecei par spēju piešķirt svaiguma šajā žanrā, turklāt to izdarot akurāti un smalki, galvenais – iztiekot bez banalitātēm.

Kur pazuda Kerolainas bērns? Kas notika ar Henriju? Kāpēc ģimene vienmēr ienīdusi klejotāju ģimeni Dinsdeilus? Šī grāmata tiešām slēpj sevī ne vienu vien intriģējošu noslēpumu, turklāt piedāvājot lasītājam ik pa brīdim iekāpt laika mašīna, lai pārceltos uz pavisam citu gadsimtu – ar tā laika modi, tehnoloģisko attīstību, tradīcijām. Interesanti! Pat ļoti.

Ja sākumā likās, ka Mantojumu lasīšu nesteidzīgi pa drēgnajiem vakariem pie tējas tases, tad realitātē mani varēja sastapt ar šo grāmatu rokās teju visur – pie manikīra, kafejnīcā, parkā. Kā gribējās, lai tā būtu biezāka…

Izdevējs Zvaigzne ABC, no angļu valodas tulkojusi Ligita Lanceniece.

Comments 2

  1. Hmm, es kaut kā pēc grāmatas apraksta biju to norakstījusi kā nemēģināmu, bet tava recenzija būs mani noskaņojusi uz pretējo 🙂

    1. Post
      Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *