Jā! Vairāk izcilas arhitektūras!

 

Kā vienkāršā veidā paskaidrot cilvēkiem, kas nav saistīti ar arhitektūru, pašu procesu – sākot no pasūtītāja vēlmju uzklausīšanas līdz pat idejas realizācijai? Kā parādīt to, kā ideja pārvēršas par reāli taustāmu maketu un pēc tam projektu? Kā izskaidrot, cik dažādi un radoši arhitektu birojs pieiet problēmu risinājumiem, atbildi nereti atrodot gluži neiedomājamos veidos? Kas notiek tad, kad ideja tiek norakta līdz ar zemi un viss jāsāk no jauna?

Atbilde – komikss! Jā, jā, tieši vistradicionālākais komikss – tāds, kādu mēs katrs ar tādu baudu esam lasījuši bērnībā. Ieurbušies Disneja Donalda Daka vai tepat Latvijā zīmētajā Kurbada piedzīvojumos. Ar sakāpinātu interesi pievēršoties no viena zīmētā kvadrāta uz nākamo, nereti jau no galvas zinot, kas sekos burbulī ievietotajā tekstā pie nākamās bildītes. Cik gan interesanti tas bija!

Arhikomikss Yes is more! ir kolosāls veids kā saprotamā veidā izdarīt pirmajā rindkopā minēto. Perfekta formula –  sarindojot attēlus secīgi vienu aiz otra, izveidot interesantu sižetu, kam viegli izsekot līdzi. To visu paveikuši dāņu arhitektu biroja BIG (Bjarke Ingels Group) radošie prāti, piedāvājot mums bezgala saistošu lasāmvielu, kura ierauj sevī līdz pēdējai lapaspusei. Galvenais varonis – biroja dibinātājs Bjerks Ingels visa komiksa garumā mums mēģina caur savu pieredzi izstāstīt kā vistrakākajai, sarežģītākajai, neiedomājamākajai idejai pateikt: “Jā, mēs to varam!”. Iedodiet tikai viņam un komandai uzdevumu un viņi atradīs risinājumu, kas izpildīs ne tikai uzstādītās prasības, bet pat vairāk – funkcionālais ies roku rokā ar ekoloģisko (zaļo domāšanu). Kāpēc apstāties pie tradiconālā, ja to var apgriezt ar kājām uz augšu?!

Komikss sadalīts daudzos atsevišķos stāstos/projektos – gan realizētos, gan vēl projekta stadījā esošos. Izpildītos, par kuriem saņemta starptautiska atzinība un pat tādos, par kuriem paši arhitekti norāvušies “pa ausīm”.  Tas viss – lai palīdzētu mums saprast, cik patiesībā grūts un spēku patērējošs ir arhitekta darbs, kas vienādās proporcijās prasa gan izcilas zināšanas par savu jomu, gan radošu drosmi.

Pat tie, kam arhitektūra neinteresē kā suga, pa ausu galam būs kaut ko dzirdējuši par tiem trakajiem dāņu arhitektiem, kas Dānijas simbolu Mazo Nāriņu aiztransportēja uz Šanhajas Expo. Vai varat iedomāties pirmo reakciju, kad Bjerka Ingela komanda šo ideju prezentēja pašiem dāņiem? Ufff, stāsts par Dānijas paviljona realizāciju Expo izstādē laikam ir viens no maniem mīļākajiem šajā grāmatā (kaut gan arī pārējie neatpaliek). Tātad – lai, nonāktu pie vīzijas, kas tad Dānijas paviljonā varētu pārsteigt vidējo jau tā ar iespaidiem piesātināto ķīnieti, Bjerks un komanda sākotnēji veic vienkāršu salīdzinājumu starp abām valstīm. Piemēram, populārākais tūrisma objektu Ķīnā – Lielo mūri iespējams redzēt pat no kosmosa, savukārt dāņu Mazo Nāriņu – var tik tikko saskatīt braucot pa kanālu ar tūristu kuģīti. Šanhajā pieblīvēto ielu dēļ dažviet pat aizliegts braukt ar riteni, tikmēr Kopenhāgena ir riteņbraucēju paradīze. Šanhajas iedzīvotajiem pelde upes krastā ir utopisks sapnis, kamēr Kopenhāgenā tīrais upes ūdens ļauj peldēties pašā pilsētas centrā. UN TĀPĒC – Ingels& Co ierosina: aiztransportējam uz vispasaules izstādi 1000 velosipēdu, ar kuriem apmeklētāji varēs brīvi braukāt pa Dāņu paviljonu, tad vēl aizvedam uz paviljonu 1 miljonu litru Kopenhāgenas ostas ūdeni, izveidojam baseinu, kur ikviens izstādes apmeklētājs varēs nopeldēties. Un visbeidzot – piedāvāsim ķīniešiem, kas to vien redz kā kopijas un atdarinājumus, pavisam tīru mantu – īstu Mazo Nāriņu!

Trakajiem pieder pasaule, vai ne?

Un tas ir tikai viens no komiksa parādītajiem stāstiem par to, kā BIG arhitektu birojs mēģina jebkuru uzdevumu pārvērst asprātīgā un pārsteidzošā risinājumā. “Jā ir vairāk!”  – sauklis, kam seko Ingels un komanda.

Mani personīgi pārsteidzot ar to, ka drosmīga arhitektūra nebūt nenozīmē spilgta objekta radīšanu, kas sanaido savā starpā modernā un klasiskā aizstāvjus. Nē, drosmīga atbilde “Jā” un novatorisks risinājums ir veids, kā padarīt objektu par simbolu, kas vienlaikus kalpo savai funkcijai un kļūst par platformu cilvēku socializācijai. Taisnstūra kaste var kļūt par funkcionālu un skaistu astoņnieku, kas liek nevis norobežoties, bet satikt vienam otru pastaigājoties pa bezgalības līnijām.

Pat ja jums ar arhitektūru nav tiešas saistības, lasiet šo komiksu, iedvesmojoieties un realizējet drosmīgas idejas! Nebaidieties kļūdīties un apdedzināties, jo nekad nevar zināt kad šķietami līdz ar zemi norakts projekts var kļūt par platformu atkal jaunam risinājumam. Jo gan arhitektūrā, gan jebkurā citā jomā – pamatu pamats ir ideja. Un iniciatīva tās realizēšanai.

  

Izdevējs: Jāņa Rozes apgāds

P.s. Manā Yes is more eksemplārā kādās 8 lapaspusēs valda sajaukums. Iespējams, tā ir topgrāfijas kļūda tikai manā eksemplārā. Sākumā mazliet saskumu, bet tad apdomāju no otras puses – tas ir vēl viens apliecinājums, ka kļūdīties ir tikai cilvēciski (pat ja to izdara tipogrāfijas mašīna). Un tieši šadas nepilnības, sīkas kļūdiņas taču dzīvi padara tikai interesantāku un manu eksemplāru, īpašāku!