Kad skrienu, mazliet lidoju!

Šī doma, kas kādu rītu skrienot iešāvās prātā, kļuvusi par manu moto. Man skriešana ir veselīga sporta deva apvienojumā ar meditāciju, nevis sacensība vai dzīšanās pēc ātrāka rezultāta. Brīnišķīgs veids kā pabūt kompānijā ar sevi, nodoties pārdomām, darot to noteiktā ritmā un ar katru kilometru sajūtot kā ķermenī aktivizējas laimes hormoni jeb endorfīni. Skriešana ir un paliek mans mīļākais sporta veids vairaku iemeslu dēļ.

Tā neapnīk. Katru reizi taču varu skriet citādu distanci, doties kur acis rāda, atklājot aizvien jaunus maršrutus un piedzīvojot lieliskas emocijas. Kas kājām ejot šķiet tālu, skrienot viens mirklis vien ir. Tik ļoti tīk sajūta skriet bez konkrēta uzstādījuma – pieveikt tik un tik kilometrus, vienkārši ļaujos sajūtām, ieklausos organismā. Skrienu jau vairākus gadus un būtībā pat bez aplikācijas, kas skaita distanci, varu arī pēc sajūtām pateikt, cik kilometri dotajā brīdī noskrieti. Mana mīļākā distance ir 10 km, kas dod patīkamu enerģiju dienas sākumā un ļauj izjust muskuļos tīkamu pecsporta slodzīti. Mēdzu skriet arī vairāk, 12 – 14 km vienā reizē, bet tad rēķinos, ka tas prasa papildu rezerves un uzliek pamatīgu slodzi pēdām, tātad ar citām aktivitatātēm tad mazliet jāpiebremzē.

Tas ir kolosāls starts dienai. Katram ir savs iemīļotais skriešanas laiks, bet man tie ir rīti. Tā vien šķiet, ka esmu tā pieradusi aktīvam dienas sākumam, ka dienas kurās neskrienu, jūtos ne savā ādā. Eju skriet neilgi pēc pamošanās, pirms tam neēdot. Arī speciālisti iesaka rīta skrējējiem nespiest sevi ēst pirms sportošanas, ja organisms to neprasa. Pēc skriešanas, kontrastdušas esmu gatava fantastiskai dienai un veselīgām, uzturvērtībām bagātām brokastīm (svaigi spiesta sula vai zaļais kokteilis un pēc tam spēcinoša putra vai muslis).

Skriešana ir viens demokrātiskākajiem sporta veidiem. Svarīgākais, kas nepieciešams – labi skriešanas apavi. Viss pārējais ir jau ir papildinājums lielākai ērtībai – sporta tērps no elpojoša materiāla, sviedru aproce, pulsometrs, telefona turētājs utt. Apavi šajā brīdī kļūst par labāko draugu, kas nekādā gadījumā nedrīkst nodot – berzt, rīvēt vai veicināt trieciena traumu. Vissvarīgākais skriešanā ir tieši apavi, tāpēc tie obligāti pirms iegādes vairākas reizes jāuzmēra, jāpaskrien uz vietas, maksimāli sajūtot vai tas ir īstais modelis. Tātad, vienīgais, kas aktīvi nodarbojoties ar skriešanu, prasa nopietnāku ieguldījumu, ir kvalitatīvi un piemēroti apavi. Tev nevajag ne sporta zāli, ne abonementu,  turklāt skriet var tieši tajā brīdī, kad sagribas. Esmu pārliecinājusies, ka skriet var mierīgi arī ziemā pie mīnus grādiem, rudens lietavās un vasaras svelmē. Tikai jāieklausās organismā un, ja vien tas dod zaļo gaismu, tad skriešanas brīvība teju jebkuros apstākļos garantēta. Lielu paldies saku savam atbalstītājam, zīmolam Reebok, kas man nodrošina gan skriešanas apavus, gan sporta tērpus katrai sezonai.

Izstaipīšanās ir svarīga!

Skriet var ne tikai mājās. Dodies ceļojumā? Čemodānā noteikti atradīsies vieta sporta apaviem, šortiņiem un krekliņam. Esmu atklājusi skriešanas burvību daudzviet pasaulē, no Āzijas līdz Austrālijai. Tik ļoti tīk pamosties nepazīstamā vieta un doties to izpētīt skriešanas laikā. Es garantēju, ka piedzīvosi spilgtus iespaidus un paskatīsies uz konkrēto vietu citām acīm. Turklāt skriešana kaut kā ļauj sajusties piederīgai un lieliski atvaira jebkādas fobijas, kas mēdz piezagties ceļojot uz jaunām vietām.

Laba lasāmviela ir kā personīgais treneris. Ļoti gribu izcelt izdevniecības Zvaigzne ABC izdoto grāmatu Skriešana & maratons. Šī nu ir grāmata, kuru ieteiktu iegūt savā īpašumā gan tiem, kas tikai domā par pievēršanos skriešanai, gan tiem, kas to jau sauc par neatņemamu sava dzīvesveida sastāvdaļu. Grāmatas lielākais pluss – skaidrā un viegli uztveramā saturā izklāstīts svarīgākais par un ap skriešanu. Tā ļauj ne tikai izprast nianses, uzlikt un izpildīt sev sportiskus mērķus, bet uzskatāmi iepazīstina ar organisma darbību skriešanas laikā. Godīgi sakot, pēc grāmatas izlasīšanas uz savu hobiju paskatījos jaunām acīm un skrienot tagad daudz vairāk piedomāju pie stājas, roku stāvokļa, pēdas saskaršanās brīdim ar ceļu, atradinos no niķa skatienu koncentrēt uz pēdas purngalu, bet gan skatīties taisni uz priekšu. Par iesildīšanos un atsildīšanos skriešanas ietvaros arī pirms tam lasīts interneta dzīlēs, taču atkal jau tieši šī grāmata tomer liek paskatīties uz to nopietnāk, piedāvājot ar attēliem ilustrētus vingrojumus, kas, apliecinu no personīgās pieredzes, tiešām uzlabo pašsajūtu gan skriešanas laikā, gan pēc treniņa.

Gluži ar bērna aizrautību izstudēju interesantās sadaļas par ķermeņa uzbūvi un muskuļu darbību skriešanas laikā. Tas vēlreiz atgādina, ķermenis darbojas tieši tik pareizi, cik to kontrolējam. Smadzeņu impulsi ir kontroles tornis, no kura nāk visa informācija, kas darbina organismu – tāpēc tik svarīgi domāt līdzi kā mēs skrienam. Šī grāmata palīdz novērtēt savu skriešanas tehniku un izsecināt, kas būtu uzlabojams, jo tas skriešanu padara ne tikai efektīvāku, bet palīdz izvairīties no traumām. Tiem, kas gatavojas sporta sacensībām, noderīgas būs sadaļas par treniņa plāniem – te atrodams maratona programmas paraugs, treniņi spēkam un izturībai, kā arī plāns ātruma palielināšanai.

Bet pats galvenais – Skriešana & maratons ir spēcīgs motivātors. To lasot, vienkārši gribas skriet. Izjust šo piedzīvojumu, kas sniedz tik daudz pozitīvu emociju. Kādam gandarījumu sagādā maratona vai pusmaratona distance, cits bauda skriešanu pa meža takām, citam atkal tīk stabils ceļa segums un pilsētas duna. Mēs esam tik dažādi, taču skriešana apvieno tādā īpašā prieka un gandarījuma pasaulē un ļauj piedzīvot brīnišķīgu viegluma sajūtu. Jo patiešām, kad skrienam, laikā kad abas kājas ir atrautas no zemes, mēs mazliet lidojam!

Skriešanas laime

Comments 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *