Kad uzsniga pirmais sniegs…

…tad detektīvromānā Sniegavīrs sāka risināties neizskaidrojami notikumi. Bez vēsts pazuda viena sieviete, nākamā, tad vēl viena. Un visus pazušanas gadījumus vienoja Sniegavīrs. Tas uzcelts viņu pazušanas brīdī un vietā. Oslo Kriminālpolicijas detektīvam Harijam Holam rodas aizdomas, ka sieviešu pazušanas gadījumos iesaistīts kāds nežēlīgs  noziedznieks, kurš drīz vien iegūst iesauku Sniegavīrs.

Norvēģu rakstniekam Jū Nesbē izdevies radīt fantastisku izmeklētāja tēlu, kuru lasītāji var iepazīt jau četros latviešu valodā izdotajos detektīvromānos. Jū Nesbē radītajā personāžā ir kaut kas no Stīga Lārsona Blūmkvista un Konana Doila Šerloka Holmsa. Detektīvam Harijam Holam piemīt tipiskais skandināvu vēsums un savrupība, turklāt šoreiz tām nāk klāt vēl pamatīgas alkoholisma problēmas. Taču viņa stiprā puse ir spēcīgā intuīcija un lieliskās dedukcijas metodes, kas bieži pačukst priekšā pareizo izmeklēšanas virzienu.

Kā saprotat, Harijs Hols attiecībās ar citiem cilvēkiem ir tieši tāda pati skabarga pēcpusē kā Doktors Hauss. Tāpēc nav brīnums, ka viņš ir neirožu nomākts vientuļais vilks, kas drīzāk noslēpsies savā alā, nekā ļaus izrādīt jebkādas maiguma pazīmes. Taču lasītājiem viņš tik un tā patīkt. Jo tādi kā viņš – teiksim tā, līdzsvaram pasaulē ir vienkārši nepieciešami.

Bet…. Sniegavīrs. Viņš ir nežēlīgs un nenotverams. Perfekcionists, kas meklē arvien jaunas sava baisā radošuma izpausmes. Harijs drīz vien saprot, ka visas slepkavības vieno vēl kāds pavediens – visi upuri krāpuši otrās puses. Vai noziedznieks savas nežēlīgās rotaļas izpilda bērnības traumas dēļ? Vai varbūt lielas nodevības aizvainots?

Stāsts teju atrisinās jau grāmatas vidū. Bet, nē! Arī Harijs Hols mēdz kļūdīties un tad…. Izlasiet grāmatu un jūs uzzināsiet, kas seko aiz tad. Patiesībā jau ar kādu intuīcijas daļu lasot nojaušams, kurš būs īstais vainīgais, tikai negribas tam ticēt.

Interesanti, ka rakstnieka Jū Nesbē stilīgajā mājas lapā iespējams atrast arī karti, kas atklāj mums Harija Oslo – te iezīmēts gan Policijas iecirknis, gan citas romāna darbības vietas. Noteikti jāpazīstas arī ar Harija improvizēto CV, kas sastādīts ar brīnišķīgu humora devu. Harija mīļākā filma? Protams, Kopolas The Conversation.

Šis ir lielisks detektīvromāns, tikai brīdinu – Sniegavīrs pēc tā izlasīšanas vairs neliekas tāds nevainīgs ziemas prieku simbols. Un, ja vēl tas parādās nakts melnumā…. .

Izdevējs: Zvaigzne ABC

Comments 0

 1. Jau kādu laiku plānoju izlasīt “Sniegavīru”, laikam tagad būs vēl par vienu iemeslu vairāk, lai to izdarītu.
  + Latviski izdotas četras, nevis trīs Nesbē grāmatas. Pirmā latviski izdotā Nesbē grāmata bija “Sarkankrūtītis” un, ja nemaldos, tad izdevējs bija “Kontinents”. 🙂

  1. Post
   Author

   Daini, paldies par ziņu. Es pie Zvaigznes ABC info par izdoto grāmatu skaitu precizēju, bet neiedomājos, ka vēl kāds apgāds pirms tam jau izdevis kādu no Nesbē grāmatām.

   Un vispār par grāmatu – kopš Meitenes ar pūķa tetovējumu nebija lasīts tik aizraujošs kriminālromāns 🙂

   1. Es nebūtu zinājis latviskoto Nesbē grāmatu skaitu, ja vien ap “Sarkankrūtīti” un pašu autoru nebūtu sacelts tāds tracis presē – atceros, ka par viņu rakstīja gandrīz visi Latvijas lielākie žurnāli. Tiesa, zinātāji saka, ka “Sarkankrūtītis” ir paredzams un nākamie Nesbē darbi esot krietni labāki.

    Man arī kaut kā ir pierasts, ka viena autora darbus parasti izdod viena izdevniecība. Šajā gadījumā tas, ka Nesbē izdots gan “Kontinenta”, gan “Zvaigznes” paspārnē, rada nelielu apmulsumu.

    Noteikti “Sniegavīru” lasīšu, bet pagaidām šaubos vai man patiks vairāk nekā “Millennium” triloģija, jo Lārsons man šķiet pati pilnība kriminālromānu žanrā.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *