Ķerot mežonīgo vilni

Bronti pludmale Sidneja

Materiāls publicēts 30. janvārī, laikrakstā Diena

Okeāna viļņi, viens par otru lielāki, hipnotizējoši uznes sērfotājus virsotnē un pēc tam ierauj putojošā centrafūgā. Tas pats sagaida peldētājus – viens mirklis un pasaule izšķīst miljonos sīku burbulīšu un atliek vien ļauties ūdens spēkam, kas iznes krastā. No Golkostas līdz Sidnejai, Austrālijas pludmales pārspēj viena otru skaistumā un varenībā.

Zelta spogulī
Ierodoties Goldkostā (Gold Coast), pārņem déjà vu sajūta. Tik ļoti ar sporta automašīnām pilnās ielas, augsceltņu silueti okeāna malā un kilometriem garais zeltainais smilšu krasts atgādina Maiami. Arī cilvēki neatpaliek, glamūrs šeit satiekas ar iesauļotajiem sērfotāju augumiem, kopā veidojot jauneklības kultu. Goldkosta iemieso savdabīgu pārpilnību ar apskaužami daudz saulainām dienām gadā, ballītēm pludmales smiltīs, kurās pūli mūzikas ritmos iešūpo pasaulslaveni dīdžeji, sērfošanu rīta agrumā un neskaitāmām sportošanas iespējām.

Jaunaa serfotaju paaudze

Ne velti tās centrs nodēvēts par Sērferu paradīzi, un šai paradīzei neviena cita apmešanās vieta nepiestāv lābāk kā QT Gold Coast (7 Staghorn Avenue, Surfers Paradise), kas pārstāv vienu no Austrālijas jaunākajiem un aizraujošākajiem viesnīcu zīmoliem. Līdzko spersiet soli pār tās slieksnim, nonāksiet 50to gadu ballītē ar Merilinas Monro un Džeimsa Dīna līdziniekiem. QT atrodas nieka trīs minūšu gājienā no okeāna, tā kā dienu garantēti pavadīsiet nirstot lielajos viļņos un nesteidzīgi laiskojoties pludmales smiltīs. Peldēties spēcīgo straumju dēļ drīkst tikai pie glābšanas stacijām, starp karodziņiem, tā, lai jūs varētu uzmanīt glābējs, kas izskatās kā seriāla Pludmales patruļa varonis. Drošība Austrālijas pludmalēs tiek uztverta ļoti nopietni, turklāt pāris reizes gadā krastam mēdz pietuvoties arī haizivis.

Drosiba Serferu paradizee

Pēc aktīvas dienas pludmalē, uzkāpiet uz bezmaksas QT retro velosipēdiem (neaizmirstiet uzvilkt ķiveri, pretējā gadījuma policists jau visai drīz izrakstīs soda kvīti) un dodietes nesteidzīgā izbraucienā pa Esplanādes avēniju ziemeļu virzienā, vislabāk saulrieta laikā. Ceļs ved paralēli okeāna krastam, ļaujot baudīt maigo pasteļtoņu spēles, okeāna koraļļu zilumam satiekoties ar maigi zeltainajām Zelta krasta debesīm.

Saulriets Zelta Krasta

Arhitektūras bangas
Sidnejas uzņem pie sevis kā labi sagatavojusies aristokrāte. Jau caur lidmašīnas iluminatoru redzama vairāk nekā iespaidīga panorāma – pilsēta, kuru teju no visām pusēm ieskauj ūdens. Savukārt no daudzajiem skatpunktiem uz zemes gandrīz vienmēr pamanāmas Sidnejas operas jumta bangas. Laikā sastinguši viļņi, kas kļuvuši par pilsētas simbolu, tāpat kā Ņujorkas Brīvības statuja un Parīzes Eifeļa tornis. Iepretīm opernamam plešas kuģu piestātne, kas ir dziļākā dabiskā osta pasaulē. Tā nemanāmi saplūst ar pilsētu un tās vaibsti krasi mainās, līdzko te pietauvojas kāds no milzīgajiem kruīza kuģiem, radot šķietamību par jauna debesskrāpja parādīšanos. No Krastmalas loka (Circular Quay) regulāri atiet nelieli maršrutu kuģīši, kas gadā pārvadā apmēram 14 miljonu pasažieru, atiecīgi rosība krastmalā neatpaliek no skudrupūžņa. Ja gribas mazliet pakutināt nervus, vēlams iegriezties Modernās mākslas muzejā (140 George Street, The Rocks), kurā līdz pat 23. februārim norisinās japāņu ekscentriskās mākslinieces un miera aktīvistes Joko Ono izstāde WAR IS OVER! (IF YOU WANT IT).

Sidnejas osta

Savukārt nomierinošu dvēseles stāvokli pēc tam palīdzēs atgūt pastaiga pa vēsturisko Klinšu rajonu (The Rocks) un Ostas tilta (Harbour Brige) apkārtni. Arkveida tilta varenums visspilgtāk apjaušams nonākot tā pākājē – tā virsmas platība līdzinās 60 futbola laukumiem. Saulainā dienā Sidnejas panorāmas medībās var doties trīsarpus stundu ilgā galvu reibinošā ekskursijā pa tilta augšējo loku, uzkāpjot tā augstākajā punktā 134 m augstuma. Dienas noslēgumā vērts nobaudīt vakariņas izcilajā japāņu virtuves restorānā Saké (12 Argyle St, The Rocks), izvēloties vietu pie letes, no kuras paveras skats uz atklātajā virtuvē notiekošo pavāru izrādi. Vizuālo baudījumu pārspēj vien pati maltīte, kas liks raidīt pateicīgu skatienu pavāra virzienā. Suši vārda tiešā nozīmē kūst uz mēles. Bet Sidnejas naktsdzīvē vērts ienirt, iemalkojot vienu no Londonas labākā bārmeņa Tima Filipsa uzjauktajiem kokteiļiem bārā Bulletin Place (10-14 Bulletin Place, CBD). No ārpuses labi nomaskētajā bārā (ieeja atgādina noliktavu), viņš katru vakaru saimnieko aiz letes un labprāt dalās ar interesantākajiem pilsētas jaunumiem.

No burleskas līdz piparkūku namiņiem
Atrodoties uz Sidnejas rosīgākā krustojuma, ar pilsētas komerciālo centru vienā ritmā pulsē QT Sydney naktsmītne (49 Market Street, CBD). Tās telpas nemanāmi sapludinātas ar laikmeta spožāko dārgakmeni, 1929. gadā celto kinoteātri State Theatre un ikviens viesnīcas apmeklētājs nokļūst savdabīgā burleskas atmosfērā. Šķiet, pa durvīm tikko izgājusi kinodīva, atstādāma aiz sevis spalvu vēdēkļu kolekciju, greznu tērpu parādi un šampanieša dzīres, bet greznais art deco interjers joprojām saglabājis viņas parfīma smaržu. Tas viss – elegantās proporcijās ar moderniem akcentiem. Pirms ļaut sevi iesūkt centrālajai Džordžstrītai, obligātas ir brokastis pirmā stāva Ņujorkas stila bistro kafejnīcā Parlour Lane Roasters, bet vakariņām laicīgi rezervējiet galdiņu otrajā stāvā esošajā Gowings Bar & Grill – te malkas krāsnī tiek gatavoti izcili sezonāli ēdieni, kuru izejvielas tiek piegādātas no Austrālijas labākajām lauku saimniecībām.

QT

Pilsētas darījumu rajons brīžiem izsauc asociācijas ar Manhetenu – nebeidzama cilvēku un transporta plūsma starp debesskrāpjiem, simtiem sīkbodītes un modes biznesa flagmaņu grandiozie veikali, nelieli espreso bāri un sviestmaižu ielu tirgotavas un labāko šefpavāru restorāni. Pilsētas epicentrs, kur rosība norimst tikai pēc saulrieta – tikai tad šeit iespējams tā pa īstam ievielkt eplu un iet pa ielu nevienam neuzgrūžoties.

Sidnejas austrumdaļā valda daudz jauneklīgāka un relaksētāka atmosfēra – agra pēcusdiena ir labākais laiks, lai dotos Surry Hills apkārtnes virzienā. Oksfordstrītas garumā var iepazīt interesantākos vietējo apģērbu un aksesuāru dizaineru konceptveikalus, savukārt kosmopolītisko Krovnstrītu (Crown street) var dēvēt par gastranomijas dzīslu – šeit atradīsiet neskaitāmus restorānus un kafejnīcas. Noteikti vērts iegriezties 4Fourteen (414 Bourke St., Surry Hills), lai nogaršotu ceptu, veselu mencu ar lēcām vai daudzveidīgus gaļas ēdienus. Kā būtu ar desertu? Pie Gelato Messina (389 Crown St, Surry Hills) vienmēr stiepjas rinda, jo kurš gan atteiktos no porcijas labākā saldējuma pilsētā. Ledus deserts tiek gatavots no tikai dabīgām izejvielām un grūtākais uzdevums ir izvēlieties, kuru no veidiem nogaršot. Ābolu un vaniļas, siera kūkas, pistāciju, līčes, mango, šokolādes pudiņa un daudz citas dievīgas garšu notis kārdināt kārdina.

Austrālieši atstāj komunikablas un ļoti draudzīgas tautas iespaidu. Ieejiet kādā no mazajiem veikaliņiem un īpašnieks jūs steigs izjautāt – no kurienes esat, cik ilgi jau ceļojat, kā jums tīk Austrālija. Un tā nav virspusēja interese, sarunas nereti ievelkas pusstundas garumā, nereti nākot uzklausīt dzīvesstāstu un izklāstīt savējo. Turklāt, ja sāksiet skaidrot kur atrodas Latvija, var sanākt aizvainot sarunas biedru, jo ģeogrāfiju šejienieši pārzina ļoti labi.

Saulrieta laikā izstaigājiet harmonisko Pedingtonu, kur koku lapotņu pavēni rindojas Viktorijas laika mājiņas, kuras rotā mežģiņveida margas un mākslinieciskas dzegas. Uzlūkojot Broughton Street un Union Street esošās Gingerbread  jeb piparkūku dzīvojamās mājas, gribas izberzēt acis – sajūta kā pasakā, it kā kāds to jumtus būtu noklājis ar cukura glazūru.

Atpakaļ pagātnē
Atsevišķu dienu vērts veltīt Potspointas apkārtnei. Ideālā kārtā uzākot dienu ar pastaigu cauri skaistajam Karaliskajam Botāniskajam dārzam, kas stiepjas gar Fermas līci. Pēc tam turpinot maršrutu gar līča krastu rietumu virzienā, iespējams sasniegt lielisku skatpunktu, Makvorija kundzes ragu (Mrs Macquaries Point) no kurienes paveras ostas un pilsētas ainava. Pakājē esošā Vulumulu (Woolloomooloo) piestātne vēsturiski kalpojusi kā iebraucēju izkāpšanas vieta, bet šodien tās ēkā plešas Taj viesnīca, dārgi privātie apartamenti un vairāki restorāni, savukārt kuģu vietā te piestāj jahtas. Pusdienas vērts ieturēt restorāna Otto ārā terasē (Area 8 – 6 Cowper Wharf Road, Woolloomooloo), kur modernās itaļu virtuves darinājumus servē viesmīļi, kas izkatās kā tikko izkāpuši no kāda itāļu modes zīmola modes skates.

Botaniskais darzs

Pa netālajām Mikolīna kāpnēm uzkāpjot augšup, acu skatienam paveras brīnišķīgi 19.gs arhitektūras paraugi – neoromānikas stilā veidotas rindu mājas ar krāšņām verandām un kolonnām pie ieejas. No Artura Makolina parka, kas ar līkumotajiem akmens celiņiem un dekoratīvajiem dīķiem līdzinās nelielai botāniķu paradīzei, paveras hipnotizējošs skats uz Elizabetes līci, pa kuru lēni slīd buru laivas.

Makvorija kundzes ragaa

Bet iestājoties tumsai, noķeriet taksometru un dodieties piedzīvojumā uz Baxter Inn bāru (Basement/152-156 Clarence St), kas atrodas komerciālā centra rajonā. Atrodot vajadzīgo ielas numuru, jāiet cauri vārtrūmei un, ja vien priekšā jau nestāv rinda, jāatrod nobružāta ieeja pagrabā (nemaz neceriet atrast bāra nosakuma izkārtni!), Jāatgrūž durvis un voila, jūs ar nemanāmas laika mašīnas palīdzību nokļūstat trakajos 20. gados. Čārstona ritmi, draudzīgs burziņš un atraktīvi bārmeņi, kas pārmaiņus kokteiļu jaukšanai nododas nelielām deju etīdēm. Milzīgajos plauktos rindojas neskaitāmas viskijas pudeles, kuru vecums iesniedzas vairākos gadu desmitos un dzērienu pavēlnieki tālākajām rindām piekļūst ar pārvietojamu trepju palīdzību. Kurš vispār pamana, ka drīz jau ausīs rīts?

Baxter Inn atrakivie barmeni

Uz kuru pludmali šodien?
Par to kā pavadīt dienu Sidnejā, kad termometra stabiņš pārsniedz + 30 grādu atzīmi, jautājumu nav. Jāizvēlas tikai uz kuru no vairāk nekā 200 Sidnejas apkārtnē esošajām pludmalēm doties. Ignorējiet pārpildītos Bondi un Menli pludmaļu krastus, tā vietā dodoties uz 8 km attālo Bronti (Bronte Beach) pludmali, kur papildus mežonīgiem viļņiem vērojamas fascinējošas klintis. Pēc peldes iespējams doties ainaviskā pastaigā līdz 6 km attālajai Kūdži (Coogee Beach) krastmalai. Stundas brauciena attālumā no centra iespējams saniegt vienu no tālākajiem punktiem – Palm Beach, kur palmu pavēni vērot sērfotājus vai doties viļņos pašiem.

Klintis pie Bronti pludmales

Baltas smilšu pludmales, okeāns un saule savienojumā ar aktīvo centru veido ideālu proporciju, lai šajā pilsētā gribētos uzturēties ne vienu nedēļu vien. Sidneja viennozīmīgi ir uz īstā viļņa.

Celojuma karte