Lauvu pilsēta

Izgaismota pilseta

(For English version please scroll down the page)

Braucot taksometrā no lidostas uz centru, starp neona gaismu izraibinātajām celtnēm, tālumā vīd milzīga panorāmas rata daļiņa. Lepodamies ar titulu Augstākais pasaulē, Singapore Flyer rats skatu medniekus uzved tik augstu, lai Singapūru varētu skatīt no putna lidojuma. Kā jau cienījamai austrumu metropolei tas piedien – pilsētas viesi šo skatu vēro ar brīnumos ieplestu muti.

Ja var panākt, ka 165 m (ekvivalents 42 stāvu ēkas augstumam) iespaidīgo ratu neapgāž vējš, tad nav grūti noticēt, ka šejieniešiem pa spēkam visambiciozāko ideju realizācija. Ne velti šī pilsēta nodēvēta par godu zvēru karalim (malajiešu valodā vārds Singapura nozīmē Lauvu pilsēta) un šī dzīvnieka spēks labi raksturo Singapūras garu. Ambiciozo debeskrāpju sānos spoguļojas garāmslīdošie mākoņi, teātra ēku komplekss Esplanade – Theatres on the Bay krastmalā atgādina kaut ko starp snaudošu ežu mugurām un zeltītiem kosmosa kuģiem, bet ArtScience muzeja fasāde raisa asociācijas ar lotosa ziedu. Modernās arhitekurās fani Singapūrā var piedzīvot ko līdzīgu katarsei un savu ideju krātuvi paspilgtināt ar neaizmirstamiem iespaidiem.

Rits par Marina Bay

Nākotnes vaibsti pie ūdens
Iespaidīgais Marina Bay līcis ir lieliska pastaigu vieta, kuram apkārt nesteidzīgā solī var apiet apmēram pusotrā stundā. No rītiem te var sastapt daudzus skrējējus, kas steidz izmantot 3,5 km garo distanci vēl pirms saules stari izlauzušies cauri debesskrāpju džungļiem. Decembrī termometra stabiņš turas ap 28 grādiem, tāpēc dienas viducī tik patīkami patverties zem milzīgiem ventilatoriem, kas speciāli uzbūvēti, lai sakarsušie Marina Bay apmeklētāji jebkurā brīdī varētu atvēsināties. Tie reaģē uz kustību un atšķirībā no ledusaukstajām gaisa kondicionētajām telpām lielveikalos un viesnīcās, zem tiem stāvot rodas sajūta līdzīga kā atrodoties koka pavēnī, kad ķermeni noglāsta maigs vējš.

Ventilatori sakarsusajiem

Vislabāk pastaigu gar Marina Bay līci sākt šķērsojot ultramoderno Helix gājēju tiltu, kura konstrukcija atgādina milzu DNS spirāli. No šejienes paveras lielisks skats uz līča panorāmu un milzīgo izklaides komleksu Marina Bay Sands. Trīs apjomīgi pīlāri iezniedzas tālu debesīs un to virsotnes vainago iespaidīgs mols, uz kura atrodas jumta dārzs un bārs. Pašā celtnē, kura kļuvusi par vēl vienu modernās arhitektūras spīdekli, atrodas viesnīca, kazino un iepirkšanās centrs ar neskaitāmiem veikaliem un restorāniem.

Futuristiskais Helix tiltsDebesskrapji

Ejot tālāk apkārt līcim, tuvāk izdodas apskatīt gan biznesa centra siluetus, gan leģendāro viesnīcu The Fullerton Hotel, kurā Singapūras sociālās dzīves scēnas norisinās jau kopš 1928. gada. Tomēr stilīgā publika šobrīd viennozīmīgi izvēlas nesen atvērto Fullerton Bay Hotel (www.fullertonbayhotel.com), kurā rezervēt numuriņu pat pusgadu uz priekšu var būt teju neiespējama misija, ja ceļojums iekrīt labākajā gadalaikā. Šeit viens no galvenajiem pievilkšānās elementiem ir ne tikai urbāni stilīgais interjers un nepārspējamais skats uz Marina līci, bet arī jumta baseins, pie kura laiski gulšņājot un malkojot Dom Pérignon, pavadīt pēcpusdienas dolce vita stilā.

Garšas paradīze
Pēc pastaigas apkārt Marina Bay līcim, ir vērts sevi palutināt un atjaunot enerģiju ar gardu maltīti. Ne velti klīst leģendas, ka tieši Singapūrā var nogaršot visgaršīgāko, ko vien spēj piedāvāt austrumu virtuve. Daudzi restorāni izvietojušies tirdzniecības centros, taču to interjers izveidots tik patīkami gaumīgs un gudri noslēpts no galvenajām gājēju plūsmām, ka neraisa domas par nerimstošo šopingu visapkārt. Marina Bay līcī esošajā teātru kompleksā Esplanade noteikti vērts apmeklēt lielisku gastronomijas galamērķi My Humble House (www.myhumblehouse.com.sg), kurā dominē modernā ķīniešu virtuve un ēdienu pasniegšana līdzinās nelielam šovam. Nebrīnieties, ja pasūtītājai zupai apkārt traukam sprēgās īstas liesmas, bet pamatēdiena izvietojums šķīvī atgādinās impresionista gleznu. Nemaz nerunājot par desertu, kura pasniegšanā iesaistīts sausais ledus. My Humble House ir neizsakāma bauda acīm un garšas kārpiņām. Savukārt turpat blakus esošajā “mazākajā brālī” Space tiek pasniegti tradicionālie ķīniešu ēdieni un valda demokrātiski stilīga atmosfēra. Šeit vietējie satiekas draugu bariņā, lai mielotos ar bīstami gardiem dim sum, uz mēles kūstošām nūdelēm un atkarību izraisošiem desertiem.

My Humble House deserts

Bet visīstākos gastronomijas dārgumus Singapūrā var uziet ielu ēstuvēs un vislabākā un autentiskāka no tām šķiet ir Lau Pa Sat (18 Raffles Quay) jeb vecais tirgus. Paslēpies pašā biznesa centra viducī, tas gluži kā pasaku saliņa aizved gastronomijas piedzīvojumos. Virs galvas dūc retro ventilatori, bet neskaitāmo ēdienu tirgotāju piedāvājumi žilbina acis. Te var nogaršot pilnīgi visu, kas vien saistās ar austrumu virtuvi – sākot no ķīniešu nūdelēm un visdažādākajos veidos pagatavotām jūras veltēm līdz pat indonēziešu nacionālajiem virtuves gardumiem. Viss tiek pagatavots turpat acu priekšā un no smaržas vien jau vēders rūc tā, ka gribas nogaršot pilnīgi visu. Turklāt tas viss kopā maksās mazāk par pieciem dolāriem, kas uz Singapūras kopējā dārdzības līmeņa šķiet tik neticami. Bet tā ir – Lau Pa Sat ir ideāla vieta, kur nogaršot visu, neiztērējot gandrīz neko.

Gatavosana ielu estuve

Dažādās sejas
Singapūras mainīgie arhitektūras vaibsti lieliski novērtējami Tanjong Pagar rajonā, kur debesskrāpju pakājē rindojas renovētas, divu līdz trīs stāvu augstās, pagājušājā gadsimtā celtas koloniālā stila ēkas. Šeit izvietojušās daudzas stilīgas bodītes, restorāni, bāri. Te var uziet īstus dārgumus – vietējo modes dizaineru izstrādājumus, vintage pērles, nelielus restorānus un daudz ko citu. Ir tikai jāienirst nelielo ielu labirintā, lai jau pēc pāris minūtēm aizmirstu, ka turpat netālu debesīs sniedzas milzu debeskrāpji. Te valda 20. gadsimta nesteidzīgā atmosfēra, no bāru durvīm izspraucas mūzika, bet vējā šūpojas daudzās izkārtnes ar ielu nosaukumiem hieroglifos.

Tanjong Pagar rajons

Bet pa gabalu sajūtams Chinatown tuvums – degunā iesitas simtiem smaržu, kuras plūst no neskaitāmajiem ielu tirdziņiem, kur tiek cepts un vārīts visu diennakti. Decembrī ķīnieši vēl tikai sāk gatavoties jaunajam gadam, kas šogad iestājās 10. februārī. Ik uz stūra tiek pārdotas sarkanas papīra laternas, pūķa maskas un laimes talismani. Protams, neiztiekot bez īstiem un mākslīgiem ziediem – sākot no labu gadu sološajām saulespuķēm līdz pat labklājību nesošajām narcisēm. Chainatown reibina gluži kā plūmju vīns – ātri un spēcīgi un tikai atstājot ķīniešu rajonu, atgriežas realitātes sajūta.

ChinatownVeiksmes simboli

Singapūra pārsteidz ne tikai ar iespaidīgo arhitektūru, bet ar nebeidzamajām iepirkšanās iespējām. Šopaholiķu paradīze – Orchard road, kas stiepjas 2,2 km garumā, apmierinās pat visizlepušāko modes upuri. Tā ir atbilde Ņujorkas 5. avēnijai, tikai te viss ir vēl masīvāks, lielāks un intensīvāks. Lieki teikt, ka cilvēku burzma pārspēj darbīgāko skudrupūzni un, ja iepirkšanās nav prioritāte, labāk šim rajonam mest līkumu. Jo pat Louis Vuitton veikali, kas redzami ik uz soļa, jau pēc laika izraisa vēlmi noskurināties. Par daudz šopinga, par daudz cilvēku.

Kad noriet saule, vērts pieskarties lauvas krēpēm jeb izbaudīt klasisko Singapūras garu. 1887. gadā celtā Raffles viesnīca (www.raffles.com/singapore) ir tilts starp pagātnes un tagadnes Singapūru. Nodēvēta par godu pilsētas dibinātājam seram Tomasam Stemfordam Raflam, tā jau vairāk nekā gadsimtu uzņem pie sevis slavenus un mazāk slavenus viesus. Pat šeit nenakšņojot, noteikti vērts iegriezties vienā no tās leģendām – Long barā. Mazliet franču krāšņuma detaļās, mazliet britu raupjuma interjerā un mazliet Āzijas viegluma atmosfērā – tas viss veido neatkārtojama kokteiļa sastāvdaļas. Pie Long bar griestiem lēni, uz vienu un otru pusi, šūpojas stilizētas lapas, tā aizstājot modernās gaisa kondiconēšanas ierīces. Te pabijušas tādas personības kā Čārljs Čaplins, Somersets Moems un citas leģendas, un nav brīnums, ka pie bāra letes malkojot vēsu alu, metot uz grīdas zemesriekstu čaulas un klausoties daudzbalsu murdoņā, jums sāk šķist, ka esat aizceļojuši laikā. Ka tulīt atvērsies durvis un pa tām ienāks mūžīgais hedonists Hemingvejs. Pasūtīs glāzi ruma un peipildīs telpu ar saviem dārdošajiem smiekliem.

Atvesinos alusLapas ka ventilatoriLong bara noskana

Singapūra, gluži kā īstena lauva, ļauj apbrīnot sevi no labākās puses. Iedveš bijību un apbrīnu, venlaikus saglabājot pieklājīgu distanci. Taču ne uz brīdi neizrāda savu vājumu un tas ļauj no tās līdz nākamajai reizei atvadīties ar apbrīnu.

Spilgta Singapura

Lion City

Driving in a taxi from the airport to the centre, among the neon light dotted buildings, a part of an enormous panorama wheel looms in the distance. Taking pride in the title, the world’s biggest – The Singapore Flyer brings sight hunters high enough to see Singapore from a bird’s eye view. As it fits an honorable Eastern Metropolis – the city’s guests observe this view with a mouth wide in surprise.

If it’s possible to achieve that the 165m (equivalent to a 42 storey building’s height) impressive wheel is not knocked over by the wind, then it’s not hard to believe that locals are capable of implementing the most ambitious ideas. Not in vain is this city named in honour of the king of the animals (in Malay the word Singapura means the Lion City) and this animal’s strength describes Singapore’s spirit well. On the sides of the ambitious skyscrapers, the passing-by clouds mirror themselves, the theatre building complex Esplanade – Theatres on the Bay on the embankment resembles something between the backs of napping hedgehogs and golden spaceships, but ArtScience museum’s façade unleashes associations with the lotus blossom. Modern architecture fans in Singapore can experience something similar to a catharsis, and brighten their idea treasure troves with unforgettable impressions.

Future features at the water
The Impressive Marina Bay is an excellent place for strolls, which can be encircled in a leisurely stroll in around an hour and a half. In the morning, many runners can be met here, who rush to use the 3.5km long path before the sun rays have broken through the skyscraper jungle. In December, the thermometer column holds at around 28 degrees Celsius, that’s why at midday it is so pleasant to shelter under the huge fans that have been deliberately built so the heated Marina Bay visitors could cool down at any moment. They have motion detectors, and unlike the ice-cold air conditioned premises in the shopping malls and hotels, standing under these, a feeling rises similar to the one when standing in a tree’s shadow, when the body is stroked by gentle wind.

The best way to start a walk around Marina Bay is by crossing the ultramodern Helix pedestrian bridge, whose construction resembles an enormous DNA spiral. From here, a wonderful view of the bay’s panorama and the huge entertainment complex Marina Bay Sands opens up. Three voluminous pillars reach far into the sky, and their peaks are crested by an impressive pier on which a roof garden and bar are located. In the building itself, that has become one more luminary of modern architecture, a hotel, casino, and shopping mall with uncountable shops and restaurants are situated. Walking further around the bay, you manage to get a closer look of both the business centre silhouettes and the legendary Fullerton Hotel in which Singapore’s social life scenes have been taking place since 1928. However, the stylish public, without a doubt at the moment, chooses the recently opened Fullerton Bay Hotel (www.fullertonbayhotel.com), in which to reserve a room even six months in advance can be nearly mission impossible if the trip falls into the best season. Here, one of the main elements of attraction is not only the urban stylish interior and unbeatable view over the Marina Bay, but also the roof pool in which lazily lounging and sipping a Dom Pérignon you can spend the afternoons in dolce vita style.

Paradise of tastes

After a walk around the Marina Bay it’s worth indulging yourself and renewing your energy with a warm meal. Not in vain do legends roam that, exactly in Singapore, it is possible to taste the best Eastern cuisine has to offer. Many restaurants have settled in the shopping malls, but their interior has been created so pleasantly tasteful and smartly hidden from the main pedestrian flows that it doesn’t unleash thoughts of unceasing shopping all around. In the theatre complex Esplanade located in the Marina Bay it is definitely worth visiting an excellent gastronomy destination My Humble House (www.myhumblehouse.com.sg) in which modern Chinese cuisine dominates and the serving of the food resemble a small show. Don’t be surprised if for the ordered soup, real flames will crackle around the dish but the layout of the main course on the plate will remind you of an impressionist painting. Not even talking about the dessert in which serving dry ice is involved. My Humble House is an indescribable treat for the eyes and the taste buds. But in the nearby, “younger brother”, Space traditional Chinese foods are served and a democratically stylish atmosphere dominates. Here, the locals meet in bunches of friends to feast on dangerously tasty dim sum, melting in the mouth noodles, and addictive desserts.

But the most genuine gastronomy treasures in Singapore can be found in the street eateries, and the best and most authentic of those seems to be Lau Pa Sat (18 Raffles Quay), the old market. Hidden in the very middle of the business centre, it, almost like a dream island, brings on gastronomy adventures. Above the heads retro ventilators whir, but uncountable food vendors’ offers dazzle the eyes. Here it is possible to taste absolutely everything that is associated with Eastern cuisine – starting from Chinese noodles and seafood prepared in the most diverse ways, even to the traditional treats of Indonesian cuisine. Everything is prepared right there in front of your eyes and from the smell alone the stomach rumbles so that you want to try absolutely everything. Besides it all together will cost less than five dollars which on the overall Singapore expensiveness level seems so unbelievable. But that’s the way it is – Lau Pa Sat is an ideal place where to taste everything, spending almost nothing.

Diverse faces
Singapore’s changing architectural features can be wonderfully assessed in the Tanjong Pagar district where the foot of the skyscrapers are lined with renovated two to three storey high, in the previous century built, colonial style buildings. Here many stylish stores, restaurants, bars are located. It’s possible to detect real gems – local fashion designer articles, vintage pearls, small restaurants, and a lot more. You only have to dive into the small street labyrinth to forget, just after a couple of minutes, that close by huge skyscrapers reach into the sky. Here the leisurely atmosphere of the 20th century prevails, from the bar door, music slips out but numerous signs swing in the wind with street names in Chinese characters.
But at a distance Chinatown proximity is perceptible – hundreds of smells hit the nostrils that flow from the countless street markets where food’s being fried and boiled twenty four hours a day. In December, the Chinese only start getting ready for the New Year which this year fell on the 10th of February. On every corner, red paper lanterns, dragon masks, and good luck talismans are sold. Of course you can’t do without real and artificial flowers – starting from sunflowers promising a good year to daffodils bringing welfare. Chinatown dizzies just like plum wine – fast and strong and only leaving the Chinese district does a sense of reality return.
Singapore surprises not only with the impressive architecture, but also with the endless shopping opportunities. Shopaholic paradise – Orchard road, that stretches 2.2 km long, will satisfy even the most picky fashion victim. It is an answer to New York’s 5th Avenue only here everything is more massive, bigger, and more intense. Unnecessary to say that the people bustle defeats the liveliest anthill, and if the shopping is not the priority, better stay away from this district. Because even Louis Vuitton stores that are seen on every step, in time, causes a wish to shudder. Too much shopping, too many people.

When the sun sets it is worth touching the lion’s crest or enjoy the classic Singapore spirit. The 1887-built Raffles hotel (www.raffles.com/singapore) is a bridge between the past and the present Singapore. Named in honour of the city’s founder Sir Thomas Stamford Raffles it has, for already more than a century, welcomed famous and less famous guests. Even if not staying here for the night, it’s definitely worth dropping in on one of its legends – Long Bar. A bit of French splendour in the details, a bit of British roughness in the interior, and a bit of Asian lightness in the atmosphere – it all forms the ingredients of an inimitable cocktail. On the Long Bar ceiling, slowly from one side to the other, stylized leaves sway thus replacing modern air-conditioning devices. It’s been visited by such celebrities as Charlie Chaplin, Somerset Moem and other legends, and it is not a surprise that sipping a cool beer at the bar, throwing peanut shells on the ground, listening to the myriad-voiced murmur it starts to seem that you have travelled in time. That at once the door will open and through that the eternal hedonist Hemingway will enter. Order a glass of rum and fill the room with his roaring laughter.

Singapore, almost like a real lion, lets itself be admired from its best side. Strikes with awe and admiration, simultaneously keeping a polite distance. But not even for a moment does it show its weakness, and with that, lets bid it farewell till the next time with admiration.