Lidojumam labvēlīgs laiks

Pirms vairākām nedēļām ar modes redaktori mētājām idejas, kura vieta ideāli atbilstu mūsu iecerētajai stailinga idejai par retro tēmu. Un pēkšņi abas teju vienlaicīgi iesaucāmies Spilves lidostas ēka! Kur nu vēl piemērotāku vietu par šo, kur aizgājušo laiku greznība sajaukusies ar šodienas laika zoba nesaudzību. Vieta, kur pagātnes elpa sajūtama ik uz soļa, kur joprojām dzirdama lidmašīnu pacelšānās debesīs, kur nostaļģiskas sajūtas izsauc dīvainu adrenalīna un skumju kokteili pakrūtē. Vietu, kurai līdzīgu nākotnē neuzbūvēs vairs nekad.

Braucot pa Daugavgrīvas ielu, mūsu šoferis gremdējas atmiņās – kā viņš savulaik no šejienes lidojis uz Liepāju. Cik nedrošas un skaļas tolaik bijušas padomju lidmašīnas un, ka ikreiz, kad cauri graboņai izlauzusies vēl kāda skaņa, pasažieri metuši aizdomīgus skatienus pilotu kabīnes virzienā. Bet jā, esot bijis kaut kas īpašs šajā nelielajā lidostā, kurai līdzīgu auru nekad nākotnē nav sanācis sajust citās gaisa putnu mājvietās.

Mūsu priekšā tālumā iznirst skaista ēka, kura kā vēstures lieciniece šķiet nepiedodami aizmirsta. Tomēr par spīti bedrainajam piebrauktuves ceļam, tā joprojām izsauc manī dīvainu bijību.

Tulīt sagribas uzzināt šīs vietas stāstu. Izrādās Spilves lidlauka vēsture iesniedzas jau 1922. gadā, bet stacijas ēkā ar pašazieru uzgaidāmajām telpām, restorānu un citām funkcionālajām telpām pēc arhitekta Dāvida Zarņa projekta tika uzcelta 1938. gadā. Šajā pašā gadā lidosta jau apkalpoja vidēji 100 pasažierus dienā. Līdz 1940. gadam lidosta kalpoja kā pieturas punkts tādās gaisa satiksmes līnijās kā Berlīne – Rīga – Tallina- Helsinki; Stokholma – Rīga- Maskava. 1937. gadā tika atklāta arī gaisa satiksmes līnija Rīga – Liepāja, kuru apkalpoja pirmā latviešu aviosabiedrība Valsts gaisa satiksme ar divām septiņvietīgām lidmašīnām. Otrā pasaules kara laika lidostas teritorija piedzīvoja daudzus postījumus, bet tika atjaunota un vēlāk kļuva par Rīgas Centrālo lidostu. Tagadējā lidostas ēkas fasāde tika izbūvēta 1954. gadā un lidosta uz kādu laiku piedzīvoja savu zvaigžņu brīdi – vienlaicīgi uzņemot līdz 50 lidmašīnām. Ēkas interjers izcēlās ar īpašu greznumu – apgleznotām sienām, masīvām kolonnām, krāšņām lustrām.

Savu spozmi Spilves lidosta zaudēja līdz ar lidostas Rīga izbūvi un vēl kādu laiku kalpoja tikai vietējo lidojumu vajadzībām. Šobrīd lidostas ēkā atrodas muzejs, bet lidlauku izmanto mācību lidmašīnas.

Ienākot cauri vecajām, noplukušājām durvīm, burtiski aizraujas elpa. Kāds fantastisks vēriens un greznums! Teju neiespējami novērst acis no skaistajām lustrām un pārsteidzošajiem sienu gleznojumiem, kas, lai arī zaudējuši savu spozmi, joprojām pārsteidz ar savu skaistumu. Mums paveicas, jo muzejā nav gandrīz neviena apmeklētāja un gaidāmajam aviācijas šovam telpas gatavo tikai pāris strādnieki. Klusumā kāpjot pa kāpnēm izskan mūsu soļi un milzīgajā telpā atbalsojas sarunas. Es aizveru acis un iztēlojos, kā pašazieri šeit pirms lidojuma kafejnīcā iemalko kafiju, bet viņiem garām pasteidzas bagāžas nesēji. Veclaicīgais pulkstenis virs uzraksta Багаж tikšķ precīzi un ik pa laikam atskan uzaicinājums uz iekāpšanu reisā. Dāmas veras nevis iPad ekrānos, bet novērtē viena otras garderobi un izpēta centrālo sienas gleznojumu, kurā vienmēr var atrast arvien jaunas detaļas. Kungi, drosmīgi slēpdami savu satraukumu, pa kluso iemalko ko stiprāku. Bērni rotaļājas ar spēļu lidmašīnām un sapņo reiz  kļūt par pilotiem. Un aiz sienas plešas lidlauks, kur par spīti gravitācijas spēkam, augšā šaujas dzelzs putni. Lai piepildītu sapņus un aizvizinātu uz galamērķi.

Mani pārņem izmisīga vēlme – lai šī vieta atdzīvotos. Lai šī atkal kļūst par aktīvu lidostu, kurā katru dienu čalo tās dvēsele – pašazieri. Lidotgribētāji, kas nokļūst Liepājā, Ventspilī tik īsā laikā, ka nepaspēj nogurt. Un izkāpj galamērķī laimīgi un iedvesmoti. Jo Spilves lidostas aura ir pārāk spēcīga, lai to vienkārši palaistu aizmirstībā. Šī vieta ir pelnījusi dzīvot!

Vakar nofotogrāfējām stailingu. Šodien no fotogrāfa saņēmu bildes un rezultāts ir lielisks, nevaru sagaidīt kad tās nokļūs žurnāla lapaspusēs. Līdz iznākšanai jāgaida vēl mēnesis, bet nekas, jo man uz datora ekrāna stāv lieliskas bildes no fantastiskas vietas. Tas iedvesmo!

P.s Paldies Terēzai Luksai par atsaucību un iespēju izmantot Spilves lidostas telpas! Vairāk informācijas par muzeja darba laikiem: www. spilve-rix.lv

Foto: Valts Kleins

Comments 0

  1. Lieliska vieta – ēka, izstāde, āra teritorija, par Spilves lidlauka gaiss ir īpašs…
    Iedvesma tālākām dienām un nākotnes lidojumiem – gan īstajiem, gan domu, garantēta! Noteikti iesaku tur aizbraukt, ja līdz šim tas nav izdevies!
    P.s.Kur būs lasāms/redzams drukātais iznākumu?

    1. Post
      Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *