Mainīgā, stilīgā, saistošā Hamburga/ Changeable, stylish and exciting Hamburg

(For English version please scroll down the page)

Mazliet sāļa garša, aplaizot lūpas. Vējš, kas gatavs tevi izpurināt līdz pēdējai vīlītei. Kaiju kliedzieni un kuģu taures. Hamburgā jau pirmajā mirklī top skaidrs – tā ir īsta ostas pilsēta!

Hamburga ir hameleons. Tā mainās ne tikai kvartālu, bet pat ielu robežās. Te viss ir proporcionālās devās – vācu pedantisms, skandināvu dizains, Venēcijas kanālu līkloči un pat mazliet Parīzes šarma. Citās valstīs uzķertās sajūtas ik brīdi iekņudina pakrūti un liek neglābjami iemīlēt šo vēju un ūdens pilsētu.

Mainīgā
Katrā pilsētā ir kāds magnēts, kas pievelk ceļotājus. Un arī vietējos. Hamburgā tas ir pašreiz vēl topošais lielākais iekšpilsētas piekrastes projekts pasaulē – Hafencity jeb Ostas pilsēta. Šī “pilsēta pilsētā” paplašinās Hamburgas teritoriju par 40 procentiem. Hafencity atrodas pašā Elbas krastā, un celtniecības darbi tur šobrīd rit pilnā sparā. Taču tas neliedz pa to pastaigāties (daļa projekta ir pabeigta) un jau tagad aptvert neiedomājamo mērogu. Pirmais, kas no tāluma krīt acīs gluži kā kuģotājiem bāka, ir topošā Filharmonijas ēka. Te nu hamburgiešus gribas pozitīvi apskaust – lūk, tādai jāizskatās simboliskai celtnei! Raugoties uz jūras viļņiem līdzīgo siluetu, aizraujas elpa, un par spīti visapkārt esošajiem ceļamkrāniem ir skaidrs, ka šī būs fantastiska ēka, par kuru runās visā pasaulē un ar kuru leposies vietējie.

Nav grūti iztēloties, ka tuvā nākotnē Hafencity kļūs ne tikai par pilsētas centru, bet arī galveno radošuma koncentrācijas vietu. Uzceltie nami pamazām piepildās ar iedzīvotājiem, tiek atvērti stilīgi veikaliņi, restorāni un mākslas galerijas, kas tā vien aicina uzkavēties un gūt iedvesmu.

Stilīgā
Pasperot pāris soļus atpakaļ no Hafencity modernajiem vaibstiem, iespējams ieskatīties sejā Hamburgas vēsturei. Vecie spīķeri, kas kādreiz kalpojuši par kuģu ievesto preču noliktavām, izvietojušies kanālmalās gluži kā sargi. Reiz te smaržoja pēc kakao, garšvielām un Austrumu paklājiem, bet tagad bijušajās noliktavās izveidoti stilīgi biroji, kur radošā gaisotnē darbojas arhitekti, reklāmas aģentūras un ārvalstu firmu pārstāvniecības. Lēni staigājot pār neskaitāmajiem tiltiņiem, joprojām iespējams just arī vēstures klātbūtni – dažas noliktavas vēl tagad kalpo kā paklāju novietnes, un turpat tos iespējams apskatīt un iegādāties.

Bet, lai nokļūtu tagadnē, atliek vien pacelt acis – tālumā redzama Der Spiegel ēka. Hamburgā koncentrējušās daudzas lielās izdevniecības, padarot to par Vācijas mediju centru – pusdienlaikā vietējās ēstuves ir pilnas ar žurnālistiem, redaktoriem, datorgrafiķiem. Enerģija burbuļo kā karsts ūdens.

Hamburgā uz ielām ik pa brīdim garām pašaujas Porsche, BMW un Mercedes-Benz jaunākie modeļi, un tas spilgti apstiprina pirms ceļojuma lasīto – te ir daudz bagātu cilvēku. Pievilcīgā ostas nodokļu sistēma nevienam vien ļāvusi uzbūvēt savu biznesa impēriju un sajust naudas spēku. Taču patīkami, ka lielas naudas klātbūtne šo pilsētu ir padarījusi nevis banāli bezgaumīgu, bet gan interesantu un stilīgu. Esot veco spīķeru un Hafencity apkaimē, noteikti vērts aiziet uz superstilīgo dizaina šovrūmu Stilwerk. Tas atrodas netālu no Zivju tirgus, un, pastaigājoties pa šo dizaina templi, var nākties paostīt arī nelielu zivju aromātu. Bet tas tikai paspilgtina šīs vietas industriālo autentismu un parāda, ka uzdrīkstēšanās rada izcilus rezultātus. Baltas ķieģeļu sienas, lieli logi, neaizsegtas metāla sijas – šī milzīgā veikala (11 000 m2) interjers vien jau liek sajūsmā noelsties. Un kur nu vēl pats piedāvājums – interesantākais no dauzonīgā Kartell līdz pat ekskluzīvajam Rolf Benz. Dizaina un arhitektūras studenti uz šejieni mēdzot nākt kā svētceļojumā. Bet, kad kājas sagurušas un galva iet rinķī no iespaidu pārbagātības, atliek vien laiski atlaisties kādā no pirmā stāva atpūtas krēsliem un notiesāt saldējumu.

Saistošā
Interesanti, ka Hamburgai nav viena izteikta centra (iespējams, nākotnē par tādu kļūs Hafencity), tāpēc pagaidām vislabāk pilsētā var orientēties pēc Rātsnama jeb Rathaus. Tas atrodas Hamburg-Mitte rajonā un, kā jau nosaukums liecina, nosacīti – pilsētas vidū. No šejienes iespējams doties nesteidzīgā šopingā pa vienu no stilīgākajām iepirkšanās ielām – Neuer Wall. Hamburgieši atzīst, ka iepirkšanās ir viena no viņu lielākajām vājībām. Nebrīnies, ja, staigājot pa Neuer Wall un blakusieliņām, maciņš tukšosies ātrāk, nekā ūdens pudelē. Te iespējams apmeklēt teju visu aktuālo zīmolu veikalus, sākot no demokrātiskā H&M līdz pat jauneklīgi stilīgajam Abercrombie&Fitch.

Vēlams nezaudēt modrību, jo starp pazīstamajiem brendu veikaliem ir paslēpušās mājīgas vietējo dizaineru bodītes, kur var iegadāties neparastus juvelierizstrādājumus un apavus. Turklāt iepirkšanos ideāli var apvienot ar vecpilsētas, daudzo kanālu un turpat netālu esošā Binenalstera ezera apskati.

Vērts izmēģināt!
Hamburgā ļoti liela nozīme ir gastronomijai, tāpēc noteikti jāapmeklē kāds no zemāk minētajiem restorāniem un pie glāzes Riesling jāizbauda tajā nesteidzīga maltīte.

Die Bank
Restorāns, ko dibinājuši baņķieri ar lielisku humora izjūtu. Tas atrodas 19. gadsimta hipotēku bankas telpās un tā vien mudina uz pārdomām, kā nopelnīt pirmo miljonu. Iespaidīga fasāde, fantastiski, augsti griesti un neaptverama plašuma sajūta. www.diebank–brasserie.de

 

Tarantella
Atrodas netālu no operas un ir lieliska vieta vieglām pusdienām. Porcijas ir gana lielas, lai tās dalītu uz pusēm. Turklāt īpaša uzmanība šeit tiek pievērsta sezonas ēdieniem, un pavāri vienmēr pārsteidz ar kaut ko svaigu un gardu. www.tarantella.cc

Cafe Paris
Šis franču bistro burtiski izkausē sirdi. Ieejot tajā, šķiet, ka nokļūsti Vudija Allena filmā Pusnakts Parīzē un tūlīt, tūlīt pie kāda no galdiņiem ieraudzīsi kādu vēsturisku personību. Un tik mīkstu, tikko ceptu, smaržīgu bageti, ko pasniedz pie maltītes, nebūs viegli atrast pat Parīzē! Ideāla vieta, lai aizskalotu dienas nogurumu ar stipru espresso. www.cafeparis.net

Noderīgi
Wallpaper Hamburg City Guide (www.phaidon.com)\

AAD City Guide Hamburg (www.teNeues.com)

Ceļojuma apraksts publicēts Cosmopolitan augusta numurā.

Changeable, stylish and exciting Hamburg

It is a bit salty taste when you lick your lips. The wind is ready to shake you out till the end. The voice of the sea-gulls and the horns of the ships. It is clear from the first moment that Hamburg is the seaport city.

Hamburg is like a chameleon. It is changing not only in the borders of the blocks but also within the streets. Everything is in proportions – formality of the Germans, style of the Scandinavians, zigzag channel of Venice and even a little bit of charm of Paris.  Feelings that remind us of other countries make us desperately fall in love with this city of water and wind.

Changeable
There are things in every city that attract travelers as well as locals. In Hamburg it is the largest project in the world of inside seashore so called Hafencity or city of the port. The project „city in the city” widens the territory of Hamburg for 40 percent. Hafencity is located on the shore of the river Elba and construction works are still going on. But it does not disturb to walk and see the big part of the inside city (partly the project is finished). First building that you will notice like seamen notice a lighthouse, is the new Philharmonic building. I envy the locals – but in a positive way. This is an example of the building how symbolic building should look like!  Looking at the silhouette of the waves, my  breath stops for a minute and despite of the present hoisters it is clear that it will be a fantastic building , the  whole world will talk about and locals will be proud of it.
It is not hard to imagine that in close future the Hafencity will become not only the  center of the city but also the center of the creativity. Newly built houses fulfill with inhabitants and stylish shops and restaurants and art galleries are opening and keeps us stay and get inspired.

Stylish
Stepping back from Hafencity’s  modern lineament it is possible to look  at Hamburg’s history. The old storehouses that once served as warehouses for the goods transported by the ships, stand along the channels like guards. Some time ago it smelled of cacao and spices and of Oriental rugs but now new stylish offices are made in the former storages where architects and advertisement agencies and representatives of foreign companies are working in a creative atmosphere. Slowly walking over the uncountable bridges it is still possible to feel the presence of history. Some of the storages still are used as warehouses for carpets and it is possible to look at them and buy them.
But to return to reality all you need is to lift up the sight and far away building of Der Spiegel can be seen. There are many publishing houses in Hamburg and during lunch break all of them are crowded with journalists, reporters and computer graphics. Energy is bubbling like a hot water.
New models of Porsche, BMW and Mercedes-Benz can be noticed rushing by and it clearly proves what I had read before the journey that lot of rich people live in Hamburg. Attractive harbor tax system allows to start own business imperia and feel the power of the money. And it is pleasant that money has not made this city trivially tasteless but interesting and stylish. Visiting old warehouses and Hafencity you must definitely see designer’s showroom Stilwerk. It is located near the fish market and walking along this designer’s temple you may smell the fish aroma. White brick walls, big windows, uncovered metal beams – this is the store (11 000 sq.m.) with interior that makes us gasp  of excitement.  And the offer – from rowdy Kartell till exclusive Rolf Benz. Students of design and architecture come here like pilgrims. But when legs are tired and head goes around the only possibility is to lie down on the armchairs on the first floor and eat the ice-cream.

Exciting
Interesting that there is no exact one center in Hamburg (possible that in future Hafencity will become a center) so the best way how to orient yourself in the city is the town hall or Rathaus. It is located in Hamburg-Mitte and as the name tells  it is in the middle of the city. From here you can slowly walk shopping along one of the city’s stylish streets – Neuer Wall. Citizens of Hamburg agree that one of the biggest weaknesses is shopping. Don’t be surprised that walking by Neuer Wall and neighbor streets your purse will drain out faster that water from the bottle. Here you will have a possibility to visit all top brand shops starting from democratic H&M until youthful stylish Abercrombie&Fitch.
Don’t lose vigilance because between well-known brand shops you will find cozy local designers’ stores, where you can buy unusual jewelry and shoes.  Besides you may combine shopping with a visit of old town, several channels and the lake Binenalster.

It is worth to try!

Die Bank
Founded by the bank men with a great taste of humor. It is located in the building of 19th century mortgage bank that makes us think of how to earn the first million.
It’s located near the opera house and it is a great place where to have small lunch. Portions are quite big to divide them in two parts. Besides great attention is paid to seasonal dishes and cooks always surprise us with something fresh and tasty. www.diebank–brasserie.de

Tarantella
It’s located near the opera house and it is a great place where to have small lunch. Portions are quite big to divide them in two parts. Besides great attention is paid to seasonal dishes and cooks always surprise us with something fresh and tasty. www.tarantella.cc

Cafe Paris
This is the French bistro and it is totally melts everybody’s heart. When entering the bistro it seams that you are in Woody Allen movie Midnight in Paris and in front of the tables you will meet some historical characters. It is quite challenging to find place where food is served with so soft and newly made fresh bread (Baggett). Ideal place to flash away tiredness of the day with a strong espresso.www.cafeparis.net

Useful
Wallpaper Hamburg City Guide (www.phaidon.com)
AAD City Guide Hamburg (www.teNeues.com)

Article of the journey is published in Cosmopolitan.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *