Mana dzīve grāmatās

Paldies Dainim par iesaistīšanu projektā Mana dzīve grāmatās. Tas vienlaikus šķita gan viegls, gan – ļoti grūts uzdevums. Jo grāmatas…. mana dzīve nav iedomājama bez tām! Un kur nu vēl izdalīt tuvākās no tām. Tāpēc, lai šis kalpo jums iedvesmai izlasīt kādu jaunu grāmatu un gūt līdzvērtīgas emocijas, kādas bijušas man.

Lūk pieci jautājumi un atbildes:

Vai tu augi grāmatmīļu ģimenē un vai tev vecāki lasīja priekšā? Mini savu mīļāko bērnības grāmatu (var arī mazliet pastāstīt par to).
Atceros, kā tētis man lasīja priekšā …. Gintera Prodla Temīda ir bezspēcīga. Ikreiz, kad viņš gribēja sākt jaunu grāmatu, teicu stingru “Nē”. Lai arī no galvas zināju kā atrisināsies katrs detektīvstāsts, man atkal patika izdzīvot noslēpumus, kas izvijās cauri katrai nodaļai. Vēlāk pēc šīs grāmatas mācījos lasīt pati un atminos kā tētis mēģnāja mani iemācīt lasīt lēnāk, jo vārdus bēru kā pupas.
Mammai savukārt bija (šķiet, joprojām ir) ieradums vakarā lasot grāmatu, paralēli ēst ābolus. Tāpēc lasīšana man dažkārt asociējas ar ābolu smaržu.

Kura bija pirmā pieaugušo grāmata, kas tev patiešām patika?
Cik nu pieaugušo, vairāk gan jauniešu auditorijai adresētā Zentas Ērgles Starp mums meitenēm runājot. Mājās bija tikai pirmā daļa un jau pieaugot izmisīgi medīju nākamos divus turpinajumus Bez piecām minūtēm pieauguši un Nosargāt mīlestību. Grāmatas nebija piedzīvojušas atkārtotu izdevumu, līdz ar to abas nākamās daļas bija kļuvušas teju par antikvāru retumu. Tikai pavisam nesen rakstnieces radinieki deva piekrišanu un visas trīs daļas apkopotas vienā grāmatā tika izdotas atkārtoti. Starp citu, grāmatā tagad iekļautas arī tolaik cenzūras aizliegtās nodaļas.

Mini mīļāko grāmatu, kuru lasīji 20 – 30 gadu vecumā, it īpaši, ja tā iespaidoja tavu dzīvi vai domāšanu.
Spilgti atceros brīdi, kad viena grāmata man burtiski izsita no sliedēm. Iespaidoja tā, ka aizrāvās elpa. Tā ir Patrika Ziskinda Parfīms. Stāsts par kādu slepkavu. Autora spēja tik fantastiski aprakstīt to, ko jūt cilvēks, kuram daba dāvājusi (vai – uzlikusi lāstu) izteiktu spēju sajust vissīkākās smaržas nianses, ir neticama. Sākot ar galvenā varoņa piedzimšanu Zivju tirgū, līdz tam, kad viņs pirmoreiz sajūt kā smaržo pati pilnība. Lasot, man pār muguru skrēja skudriņas.

Kura ir viena no tavām mīļākajām grāmatām, ko atklāji pēdējo 5 gadu laikā? Kā bloga rakstīšana vai grāmatu blogu lasīšana ir iespaidojusi tavus grāmatu lasīšanas paradumus?
Kad strādāju žurnālā, katrā numurā veidoju grāmatu apskatu, līdz ar to mēnesī lasīju 5 – 6 grāmatas. Ir bijušas lasāmvielas, kurās nācies vilties, ir bijušas tādas, kas pārspējušas pat negaidītākās ekspektācijas. Grāmatu apskati blogā sākās pavisam nejauši – kad uzrakstīju blogā savus iespaidus par Haruki Murakami grāmatu 1Q84 (lasi šeit). Izdevniecība Zvaigzne ABC uzreiz piedāvāja sadarbību, tai sekoja arī citas izdevniecības un šobrīd sadarbība ar grāmatu izdevējiem izvērsusies arī ārpus Latvijas robežām. No slavenākās Vācijas izdevniecības Taschen pavisam nesen saņēmu komplimentus par blogu un tagad sadarbības rezultātā šeit lasāmas manas pārdomas par fantastisko interjera bībeli 100 Interiors Around The World (lasi šeit).

Tāpat kā labas grāmatas, novērtēju kvalitatīvus dzīvesstila un ceļojumu žurnālus. Ar baudu lasu un iesaku citiem Wallpaper, Elle Decoration, Icon, Frame, W, Conde Nast Traveler u.c.

Mini savu guilty pleasure vai kādu no mīļākajām grāmatām, kas citus varētu pārsteigt.
Man nav mīļākās grāmatas – jauna lasāmviela nepieciešams kā gaiss, ko elpot. Taču grāmatas, kas vienmēr stāvēs manā grāmatplauktā, ir Žanīnas Buasāras Ģimenes gars (vairāk lasi šeit), Mario Pjuzo Krusttēvs, Džordža Orvela 1984, Pētera Hēga Klusā meitene. Vēl man šad tad ļoti patīk ieklīst grāmatu atikvāros un iegādāties grāmatas ar vēsturi.

Un par gaisu jeb grāmatām noslēdzot – ne jau tas, kādas grāmatas mēs esam lasījuši, kādas ir aizķērušās mūsu sirdī, ir svarīgākais. Galvenais, manuprāt, slēpjas tajā, ka grāmatas ir vesela pasaule, kurā var iekļūt tikai atverot pirmo lapaspusi. Šī pasaule mūs aizrauj, aiznes emociju virpulī, ļaujot ceļot neizejot no mājām un mudinot sapņot. Tāpēc novēlu katram iet aizvien tālāk aiz pavērtajām durvīm un iedvesmot citus sekot.

Stafeti labprāt tālāk nodotu blogerei, kura gan raksta par pavisam citu tēmu – modi. Bet man šķiet tik interesanti uzzināt, ko Agnesiga lasīja bērnībā (vai tiešām modes žurnālus?!)  un vai varbūt kāda lasāmviela iedvesmoja un iedrošināja viņu uz modes eksperimentiem, ar kuriem viņa šodien visus pārsteidz?

Agnese, te būs noteikumi:

  • pavisam īsi iepazīstini ar sevi
  • atbildi uz pieciem jautājumiem
  • mini vismaz 1 blogeri, kam gribi nodot tālāk stafeti.

Jautājumi:

  • Vai tu augi grāmatmīļu ģimenē un vai tev vecāki lasīja priekšā? Mini savu mīļāko bērnības grāmatu (var arī mazliet pastāstīt par to)
  • Kura bija pirmā pieaugušo grāmata, kas tev patiešām patika?
  • Mini mīļāko grāmatu, kuru lasīji 20 – 30 gadu vecumā, it īpaši, ja tā iespaidoja tavu dzīvi vai domāšanu.
  • Kura ir viena no tavām mīļākajām grāmatām, ko atklāji pēdējo 5 gadu laikā? Kā bloga rakstīšana vai grāmatu blogu lasīšana ir iespaidojusi tavus grāmatu lasīšanas paradumus?
  • Mini savu guilty pleasure vai kādu no mīļākajām grāmatām, kas citus varētu pārsteigt.

Foto: Ansis Starks