Modes 100 nokrāsas

Mode.100 būtiskas idejas

Vai vēlaties uzzināt, ko žurnāls Vogue rakstīja par Kristiāna Diora pirmo kolekciju? Kapēc bikini pirmoreiz piekrita demonstrēt tikai striptīzdejotāja? Kura sieviete pirmā uzdrošinājās parādīties sabiedrībā ar mākslīgajām skropstām? Kā no zobu sukas saru materiāla neilons pārtapa par bezgala vērtīgo zeķu pāri?

Grāmata Mode. 100 būtiskas idejas sniedz daudz noderīgas atbildes par modes industrijas revolucionārajām pārmaiņām 20. gadsimtā. Un to ir bijis patiesi daudz – sievietes atbrīvojušās no korsetēm, atklājušas mazās melnās vakarkleitiņas burvību, iekāpušas vīriešu smokingā un galu galā, izģērbušās teju kailas, lai ļautos saules staru glāstiem miniatūros peldkostīmos. Tika atklāts neilons, izgudrots rāvējslēdzējs – viens tehnoloģisks izrāviens sekoja otram, padarot apģērbu ērtāku un lētāku.

Interesanti, ka modes pārmaiņām var izsekot velkot paralēles ar vēsturiskiem faktiem. Pirmais pasaules karš sekmēja korsešu izzušanu, jo sievietēm nācās uzņemties darbus, ko tradicionāli ikdienā bija veikuši vīrieši – smags darbs paģērēja kustību brīvību, ne modes untumus. Savukārt bēgot no Lielās depresijas, mode skarbo realitāti aizstāja ar Holivudas dīvu stila vēsmām – glamūra bumu. Bet “Mīlējies, nevis karo” sauklis kļuva par hipiju mantru sešdesmito gadu Amerikā, kā atbilde bezjēdzīgajam karam Vjetnamā.

Modei cauri gadsimtam ir izdevies nojaukt sociālo statusu robežas – ielas apģērbs var būt tikpat dārgs kā vakarkleita, bet dārgakmeņu kaklarota – tikai stilīga imitācija. Ikviens var atļauties uzticēties fantāzijai – modes revolūcijas ir dāvājušas brīvību izvēlēties ko un kā vilkt.

Autorei izdevies apkopot aizraujošus faktus, papildinot tos ar bagatīgu vizuālo materiālu. Pēc grāmatas pēdējās lapaspuses aizšķiršanas gribas uzdot retorisku jautājumu – vai modes pasaule mūs vēl kādreiz tā pārsteigs, kā tas notika pagājušajā gadsimtā?

Mode. 100 būtiskas idejas patiesībā ir noderīgs špikeris, kurā pasmelties iedvesmojošas idejas, jo kā zināms, ikvienai modes tendencei piemīt cikliskums.

Izdevējs: Jāņa Rozes apgāds, tulkojusi Renāte Punka