Negaidīts atrisinājums

Lieta 64 VAX cietais

Kas notiek tad, kad slinks dāņu rakstnieks uzdod atrisināt sarežģītu uzdevumu slinkam detektīvam? Rodas aizraujoša lasāmviela jeb kriminālromāni par Q nodaļas detektīvu Karlu Merku un viņa komandu, kam riskējot ar dzīvību, nākas uzrakt atrisinājumu gadiem seniem noziegumiem.

Kāpēc saku – slinkam rakstniekam? Te varētu pasmaidīt, jo Jusi Adlera – Olsena kontā ir padsmit grāmatu, starp tiem seši Q sērijas turpinājumi. Taču tiekoties ar lasītājiem Rīga pagājušogad (vairāk šeit), viņš kautrīgi atzina, ka regulari cīnās ar savu sliktāko īpašību – slinkumu. Tad nu viņš to veiksmīgi piespelējis grāmatu sērijas galvenajam varonim Karlam Merkam, izveidojot savdabīgu alter ego izdomatā pasaulē. Karls Merks cīnās arī ar pārmērīgu tieksmi uz alkohola lietošanu, neskaitāmu cigarešu izsmēķēšanu un neatvairāmu vēlmi, saliekot kājas uz galda, kārtīgi dienas vidū nosnausties.

Arī jaunākajā darbā, Lieta nr. 64, ne lasītājam, ne detektīvam uz atpūtu nav ko cerēt. Uz galda atkal uzgulst sena lieta un Karlam jāsauc palīga savi visnotaļ ekstravagantie kolēģi – noslēpumainais Asads (neceriet, ka šajā grāmatā uzzināsiet ko vairāk par viņa pagātni!) un nepārspējamā Roze, kurai pie visām divainībam vēl piemīt personības dubultošanās. Sākumā it kā nesaistīti notikumi drīz vien ved pie pensionāres Netes Rozenas, kura gan noliedz saistību ar vairākiem cilvēku pazušanas gadījumiem. Izmeklēšana reālajā laikā rit savu gaitu, bet lasītājs tikmēr paspēj izsekot šausminošajai Netes pagātnei, kurā ir tik daudz pazemojuma un sāpju. Kautrīgā, naivā un savrupā Nete nelaimīgu sakritību dēļ nokļūst iestādē, kur galvenais ārsts uzņēmies dieva lomu – izlemt, kurām sievietēm lemts radīt bērnus, bet kurām atņemt šo iespēju uz mūžu. Rakstnieks atklāj briesmīgas aizkulises, izsekojot Netes dzīvesstāstam un tam, kā viņa nonāk līdz skarbajam lēmumam – atriebties saviem pāridarītajiem.

Kā jau Jusi Adlera – Olsena trilleros ierasts, lasītājs visu redz arī slepkavas acīm – piedaloties notikumos, kas risinās paralēli nozieguma atklāšanai. Un te nu rakstniekam šoreiz izdevies absolūti ekselents gājiens un lasītājs, kas tik pārdroši tic, ka visu jau zina, īsi pirms beigām tiek apmuļķots detektīvu labākajās tradīcijās. Tik smalki izstrādātu pavērsienu nudien nebiju gaidījusi. Tas piešķiļ labu asumu, liekot jau atkal kodīt pirkstus un gaidīt nākamo Q nodaļas piedzīvojumu turpinājumu.

Izdevējs Zvaigzne ABC, no dāņu valodas tulkojusi Dace Deniņa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *