No varenām ēkām līdz trausliem desertiem

Dienas redaktori lūdza padalīties ar Budapeštas ceļojuma iespaidiem – raksts publicēts 10.10.13 Kultūras Dienas izdevumā. Lūk, spilgtākie mirkļi un stilīgākās pilsētas adreses.

Sakts uz Parlamenta eku

Budapešta ir kā mozaīka. Lai izveidotos skaidrs, pilnīgs attēls, jums pašiem  šie puzles gabaliņi jasaliek kopā. Liekot lietā acis, degunu un garšas kārpiņas, jau pēc īsa laika nojaušams, ka sanāks kaut kas patiešām interesants. Šī ir pilsēta, kas atver savas īstās durvis tikai tiem, kas negaida labumus servētus uz paplātes. Bet paši tos meklē.

Piemēram, ne mazāk iespaidīgs skats uz Budu un Peštu paveras stāvot nevis uz ļaužu pārpildītā slavenā Ķēzu tilta, bet, ejot pāri skaistajam Brīvības tiltam. Savukārt elpu aizraujošu Peštas panorāmu vislabāk baudīt ar kājām uzkāpjot 140 m augstajā Gellērta kalnā, nevis izmisīgi grūstoties Mātjāša baznīcas skatu laukumā.Skats uz Pestu no Gellerta kalna

Arhitektoniski bagātīgo vecpilsētu daudz aizraujošāk aplūkot nevis banālu suvenīru bodīšu un tūristu pūļu pārpilnās Váci ielas garumā, bet gan nogriezties kādā no paralēlajām ielām, lai pārsteidzošā svētdienas klusumā uzlūkotu majestātiskās neogotisma, neoklasicisma, jūgendstila un barokālā stila ēkas.

Brīvdienu izraušanās
Budapešta ir ideāls nedēļas nogales galamērķis. Pa dienu varat ienirt pilsētas līkloču ielu, bagātīgo panorāmas skatu, vēstures pieminekļu pārbagātībā un neskaitāmo kafejnīcu bohēmiskajā atmosfērā. Savukārt saulei nozūdot aiz apvāršņa, pieskarties spēcīgi pulsējošajam izklaides piedāvājumam – sākot no vakariņām modernos restorānos, vietējā vīna baudīšanu stilīgās vinotēkās, līdz pat neizmirstamiem mirkļiem graustu bāros, kuros pulcējas radošo industriju pārstāvji, hipsteri un visi pārējie, kam uz brīdi gribas nozust no komercijas grožiem.

Lielisks bāzes punkts, kur sākt savu Budapeštas piedzīvojumu, ir mākslinieciski bohēmiskā stilā ieturētā naktsmītne Brody House (Bródy Sándor utca 10), kas vienlaicīgi ir arī mākslas galerija un dažādu tematisku pasākumu norises vieta. Katrai istabai ir savs stāsts un ne mirkli neatstāj sajūta, ka līdz ar telpas atslēgu jūs saņemat arī īpašu ieejas karti no ārpuses labi nomaskētā pērlē. Brody House atrodas bijušajā parlamenta ēkā un parketa grīdas čīkstoņa ļauj iztēloties valdības vīru smagos soļus 19. gs, bet realitātes sajūtu palīdz atgūt laikmetīgās mākslas darbu kolekcija pie sienām, kurus turpat var arī iegādāties. Piecu soļu attālumā no Brody House durvīm atrodas Ungārijas Nacionālais muzejs un izdevīgā atrašanās vieta ļauj iepazīt pilsētas aizraujošākās vietas, sasniedzot tās kājām.

Brody House interjers

Aristokrātijas elpa
Greznā Andrassy iela gluži kā galvenā artērija izvijas no Peštas centra līdz pat Pilsētas parkam (Városliget). Eleganto celtņu ieskautā aleja saglabājusi seno laiku greznumu. Luksuszīmolu veikalu skatlogi, savrupnamu spožums, Operas ēkas grācija pavada gājējus un liek pilsētas sirdspukstiem sisties straujāk. Lai novērtētu ne tikai Budapeštas iespaidīgo ēku eksterjeru, bet arī interjeru varenību, noteikti vērts iegriezties Callas Café and Restaurant (Andrássy útca 20). Neiedomājama greznība kas raisa asociācijas ar labāko Parīzes bistro šarmu – pamatīgas ādas mēbeles, koka galdi, marmors un neprātīgi augstas sienu kolonnas. Un, atbilstoši restorāna nosaukumam, kallu ziedi vāzēs. Callas dizaina autors ir pasaulslavenais arhitekts, nesen mūžībā aizgājušais Deivids Kolins (David Collins), kura vārds stāv aiz daudziem citiem iespaidīgiem interjeriem – tādiem kā Claridge’s un Connaught bāri Londonā. Iespaidīgās griestu lustras sķietami sver veselu tonnu, bet dienas aktualitātes, uzrakstītas skaistā, kaligrāfiskā rokrakstā, grezno pamatīgas metāla plāksnes pie sienas. Izcila apkalpošana, lielisks ēdiens, turklāt grēks neiemalkot Bollinger šampanieša glāzi – restorāns ir oficiālais šampanieša nama partneris.

Callas Café and Restaurant

Rudens Budapeštā ienes īpašu skaistumu – saule patīkami kliedē rītu dzestrumu, pilsētu apņem zeltīti maiga gaisma un pilsētas koku lapas lēnām iekrāsojas sarkanīgajos toņos. Pilsētas parks ir vieta, kur ieelpot svaiga gaisa malku un lēnā pastaigā izbaudīt nesteidzības gaisotni. Ja gribas vientulības devu, vērts šķērsot nelielo tiltiņu, kas ved uz pasakai līdzīgo Vajdahuņadas pili un apiet tai no otras puses. Klusums un čaukstoši vīteņaugi vējā, kas apvijušies apkārt gotiskajai celtnei. Savukārt atpakļceļā no parka var doties pa Vārošligeti avēniju (Városligeti Fasor), kur acu skatienu piesaista krāšņā arhitektūra – daudzveidīgās valstu vēstniecības un villas. Kad avēnija sašaurinās, pagriezieties pa labi uz Andrassy ielu – pēc neilga laika acu skatienam pavērsies stindzinošā Terror ēka, kas šobrīd kalpo kā memoriāls šausminošajiem notikumiem okupāciju laikā. Ēkas eksterjers pievelk kā magnēts – caur metāla jumta pārkari, uzspīdot saulei, uz ēkas izgaismojas uzraksts Terror. Arhitektoniski izcils piemērs, kas kalpo kā cieņas apliecinājums vēstures grožos ierautajiem likteņiem.

Terror ēka

Ceļojums vīnu un graustu pasaulē
Tiem, kas novērtē izcilu maltīti un labu vīnu, Budapešta ir īsts atradums. Viena no daudzveidīgākajām ungāru vīna kartēm atrodama Budas pusē esošajā Restaurant 21 (Fortuna utca 21), turklāt šeit var droši pasūtīt pat mājas vīnu – laba cenas un kvalitātes attiecība. Un, ja vēl klāt izvēlaties vienu no nacionālajiem ēdieniem – zivju zupu, kas tiek pasniegta modernā versijā, pastāv iespēja šeit aizsēdēties , jo arī restorāna atrašanās vieta vienā no pilsētas augstākajiem punktiem un lielie logi radīti elegantai, bet laiskai atmosfērai.

Vietējo vīnu iepazīšanu vērts turpināt jau Peštas pusē – stilīgajā Doblo Wine Bar (Dob utca 20). Modernajā vīna bārā iespējams nodegustēt darinājumus no 22 reģioniem, tā pamazām nojaucot stereotipus par maz zināmo ungāru vīna pasauli. Vīna pagraba stilā ieturētais dizains un valdošā jauneklīgā atmosfēra veido perfektu kombināciju, raisot vēlmi šeit noteikti atgriezties vēl.

Doblo Wine Bar

Budapeštā (Peštas pusē) valda lieliska naktsdzīve. Pat svētdienas vakarā pilsētas centra ieliņās manāma rosība, nemaz nerunājot par piektdienu un sestdienu, kad ballīšu atmosfēra gaisā burtiski vibrē. Ja vēlaties elegantu, dinamisku izklaidi, kurā iederēsies apģērbs no aktuālajām zīmolu kolekcijām, jādodas uz Buddha-Bar (Vàci utca 34). Austrumnieciski akcenti, stilīgi dīdžeji un relaksēta lounge atmosfēra var ievilkt līdz rīta gaismai.

Viennozīmīgi, viens no lielākajiem Budapeštas naktsdzīves piedzīvojumiem ir ruin pubs jeb graustu bāri. Izvietojušies vecās fabrikās, nolaistās dzīvojamajās mājās, bijušajos kinoteātros, graustu bāri ievelk savu labirintu sirreālajā gaisotnē. Iekārtoti pilnīgi bez noteikumiem – kurš pirmais šeit ievācās, tas arī paliek, tie kļuvši par neatņemamu Budapeštas kultūras sastāvdaļu. Nekāda apzināta dizaina, uz graustu noplukušajām sienām un griestiem valda pilnīga radošā brīvība. Piekarināt var pilnīgi visu, kas ienāk prātā – sākot no veciem datoru korpusiem un leļļu galvām līdz diskobumbām un ģitārām. Jūs varat ieklīst visneiedomajamākajās kiča un bezstila kokteiļa telpās, iekāpt istabā pa logu vai piesēst uz bijušā vilciena sola. Turklāt tas, ka bārs bijis šeit pirms nedēļas, nenozīmē, ka arī nākamajā nedēļā tas būs atvērts. Viss dinamiski mainās, līdzko ēka zaudē savu grausta statusu. Taču vecu, nolaistu vietu pilsētā ir atliku likām un jautrība var sākties jaunā vietā. Szimpla (Kazinczy utca 14) ir viens no leģendārākajiem graustu bāru labirintiem, kura savdabīgā retro noskaņa ik brīdi iesūc aizvien jaunus garāmgājējus – divi stāvi, neskaitāmi bāri un Trabant automašīnas vraks, kurā iekāpt, malkojot alu. Šeit regulāri norisinās arī izstādes, filmu vakari un garāžu grupu uzstāšanās.

Graustu bāru eklektiskais interjers

Panorāmas medības
Iespējams, viens no skaistākajiem un garšīgākajiem veidiem kā iesākt svētdienu ir tematisks brančs Four Seasons viesnīcā Gresham Palace (Széchenyi István tér 5-6). Ja tēma ir itāļu tirgus, tad arī nokļūstat īsteni itāliskā gaisotnē – Buffalo mocarellas, izcila prosciutto, jūras velšu un citu gardumu kalni, tikko no krāsns izņemta fokačas maize un, protams, neskaitāmi dolce panna cotta, tiramisu un Sicīlijas mafijas iecienītie cannoli pildītie cepumi. Te vietā teiciens: “Mēli var norīt.” Brančojot, no Gresham Palace paveras izcils skats uz turpat esošo Ķēžu tiltu un Budas reljefaino panorāmu.

Brančs

Budapešta ar izcilību apliecina savu kafejnīcu karalienes statusu. Īpaša noskaņa valda leģendārajās kafijotavās, kuras jau no 19. gs savās telpās pulcē literātus, māksliniekus, aktierus un citus radošo industriju pārstāvjus – kā, piemēram, Cafe Central (Károlyi Mihály utca 9). Būdama viena no vecākajām kafejnīcām pilsētā, atvērta 1887. gadā, tā joprojām saglabājusi radošo auru, kas kopā ar kafijas smaržu iesūkusies tās sienās. Aiz milzīgajiem logiem norit pilsētas dzīve, bet iegrimstot tās masīvajos ādas dīvānos, laiks šķietami palēlina savu gaitu un nojauc robežas starp gadsimtiem.

Vieni no skaistākajiem skatiem uz abām pilsētas daļām, Budu un Peštu, paveras šķērsojot kādu no tiltiem, kas stiepjas pāri Donavai. Brīvības tilts (Szabadság híd) ļauj netraucēti baudīt fantastisku panorāmu, jo lielākās cilvēku masas šķērso daudz slavenāko Ķēžu tiltu. Te sastapsiet vien vietējos kājāmgājējus, kādu sportistu un izbaudīstiet īpašo vibrāciju, garām aiztraucoties tramvajam. Pa taku labirintu mērojiet 140 m augsto ceļu Gellērta kalnā un tur tā būs – skaistākā Peštas panorāma, kādu vien var iztēloties. Nerimstoša vēja pavadītas, sajūtas nosēžas un pārņem skaidrība, ka mozaīka ir salikta. Izveidojies brīnišķīgs attēls.

Brīvības tilts

Vakarā tikai atliek vēl uzmeklēt uz nelielās ieliņas esošo Ruben restorānu (Magyar utca 12-14), kurā valdošo atmosfēru var salīdzināt ar Rīgas leģendāro Osiris. Neliela telpa divos stāvos, bez pretenzijām uz īpašu dizainu, taču ar neizskaidrojamu pievikšanas spēku. Vieta, kur baudīt sarunas, garšīga ēdiena un vīna pavadījumā. Ļaujot Budapeštas īpašajai sajūtai nosēsties sirdī uz palikšanu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *