Skandināvu bagātīgais minimālisms

Šogad maijā esot Kopenhāgenā, mani neatstāja sajūta, ka esmu nokļuvusi dizaina paradīzē. Dānijas galvaspilsēta ir viena no tām vietām, kur dizaina mīļotāji no visas pasaules var aptaustīt, apskatīt un apošņāt lietas, kas pirms tam skatītas tikai interjera žurnālos vai  dizaina ražotāju katalogos. Apsēsties, uzkāpt, noglāstīt, pagrozīt – vienvārdskot, izbaudīt fizisku kontaktu ar teju jebkuru mēbeli, aksesuāru vai objektu.

Kopenhāgenas neskaitāmie dizaina veikali un šovrūmi ir tiem, kas izprot un pieņem laba dizaina nozīmi. Tiem, kuriem ir svarīgs lietas stāsts, filozofija un kvalitāte. Un tas patiesi iedvesmo. Neiet runa par to, ka šīs lietas obligāti jāiekāro vai nepieciešams iegādāties, bet gan par fantastisko iespēju tik lielā koncentrācijā redzēt klātienē objektus, ko radījušas leģendāras personības. Lai uzķertu to fīlingu, kāpēc tās kļuvušas par apbrīnas priekšmetiem, kurus neietekmē ne laika ritums, ne mainīgās modes vēsmas. Radot sajūtas, kas virmo iekšā vēl ilgi un pēc ceļojuma atstāj neizmirstamu pēcgaršu.

Pati sev esmu apsolījusi – nekad nepazaudēšu to brīnišķīgo spēju priecāties par dzīves dāvātajām iespējām ar mazliet bērna sajūsmu. Vai tā būtu ēka, detaļa, ceļš, cilvēki, lieta, lampa, krēsls – jebkas, visu ko es ieraugu klātienē pirmo reizi, liek priecāties, smaidīt un gūt iedvesmu. Un staigājot pa Kopenhāgenas ieliņām, kas vijas gar daudzo kanālu malām, atklājot aizvien jaunas vietas, ieklīstot kolosālajos konceptveikalos un, lobot šo pilsētu slāni pa slānim kā sīpolu, nonācu pie mūžsenā secinājuma – skaistas lietas dara pasauli labāku.

Te būs trīs adreses, kas īpaši patiks ceļotājiem, kas savā krājkasītē krāj lata monētas nevis jaunām kurpēm, bet kādai skaistai un mūžīgi leģendārai lietai:

Paustian konceptveikals, kas atrodas industriāli skaistajā Nordhavn rajonā. Turpat netālu atrodas osta, doki un tuvā jūras klātbūtne nenoliedzami piešķir šai vietai papildu šarmu. Paustian eksterjers ar masīvajām baltajām kolonām tik harmoniski iekļaujas kopējā noskaņā, ka šķiet, tepat varētu mierīgi piesēst un nodoties meditācijai. No centra vislabāk Nordhavn nokļūt ar taksometru vai metro. Pateicoties nomaļai atrašānās vietai brīvdienās šiet valda patīkams miers. Ēku projektējis dāņu arhitekts Jerns Utsons (Jørn Utzon), slavenās Sidnejas operas nama autors, un Paustian eksterjerā vilktas paralēles ar bērzu birzi. Jārēķinās – kamēr apskatīsi visu no ārpuses, laiks paskries nemanot un pašā veikalā ieiesi labi ja pēc pusstundas. Paustian interjerā dominē slavas oda skandināvu minimālismam – mežonīgi liela, balta telpa divos stāvos, kas kalpo kā izcils un neuzbāzīgs fons pašai ekspozīcijai. Paustian saturā galveno lomu spēlē modernā un klasiskā dizaina celmlauži Vitra, kā arī paša Pasautian ražojumi. Bez mēbelēm te ir arī lieliski aksesuāri, gaismas objekti un dizaina literatūras izlase. Un pilnīgs grēks pēc konceptveikala apmeklējuma būtu neieturēt pusdienas turpat esošājā Paustian restorānā! Vietā, kur satiekas labs ēdiens un skaists interejers. Laiski atlaidies klasiskajos Vitra Eames Plastic Armchair un gaidot maltīti, saskaiti Luceplan Hope kosmiskās lampas pie griestiem. www.paustian.dk

    

Illums Bolighus Leģendārs mājas lietu veikals, kas atrodas pašā Kopenhāgenas sirdī. Viena no dzīvīgākajām ielām Amagertorv vienmēr ir cilvēku pilna –  Illums Bolighus nepamanīt ir neiespējami, jo no tā iekšā un ārā kursē ziņkārīgo plūsma. Ēka celta 1961. gadā un pavadot veikalā vairakās stundas, grūti noticēt ka tam ir tikai četri stāvi. Sortimentā viss labākais no dāņu un ārvalstu ražotājiem. Veikalā valda mazliet vēsturiska gaisotne, turklāt staigājot pa stāviem, jūties nevis kā veikalā, bet dizaina muzejā – ejas visu laiku ved pa apli. Tikai atšķirībā no muzeja, šeit visu var izmēģināt, aptaustīt, ieslēgt, izslēgt… Illums Bolighus manu sirdi salauza dāņu ražotaju daudzveidīgie koka galdi. Lūk, tā ir jaizmanto materiāls – perfekti nostrādājot, taču vietums atstājot  spilgtu atgādinājumu par to, ka koks ir dzīvs materiāls. Dabiski kokā izveidojušās plaisas padara galdu ne tikai par skaistu un praktisku priekšmetu, bet arī par spilgtu dizaina elementu. Minimālisms? Jā, bet bagātīgs! www.illumsbolighus.dk

 

Georg Jensen Dāņi lepojas ar to, cik nozīmīgs viņiem ir labs dizains. Un smejas – katram īstam dānim mājās ir vismaz viens aksesuārs no Georg Jensen. Zīmols joprojām glabā slavenā dāņu sudrabkaļa Georga Jensena radošo lidojumu. Izcilas sudrablietas, sākot no galda piederumiem līdz pat rotaslietām – to visu ir vērts apskatīt, lai labāk izprastu neglābjamo dāņu mīlestību pret skaistām un kvalitatīvām lietām. Turklāt no veikala otrā stāva balkona paveras lielisks skats uz Amagertorv ielu. www.georgjensen.com

P.S. Dāņi tāpat kā labu dizainu, ciena arī pilnvērtīgu atpūtu. Svētdienās veikali pārsvarā ir slēgti un arī pirmdiena iekrita svētku dienā, tāpēc vēl palika krietns saraksts ar vietām, kur paciemoties nākamreiz – tostarp apģērbu konceptveikals Storm, leģendārais Normann, Henrik Vibskov un citi. Kopenhāgena, mēs atgriezīsimies!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *