Irāņu izcelsmes rakstniece Anita Amirrezvani mani savaldzināja jau ar savu pirmo latviešu valodā pieejamo darbu Ziedu asinis (vairāk šeit). Teiksmainas austrumu kultūras tradīcijas, vēsturiski notikumi, galma intrigas – tas viss arī šoreiz savijas aizraujošā stāstā, ļaujot pietuvoties pasaules daļai, kas dažkārt šķiet tik tāla un neizdibināma.
Anitai Amirrezvani piemīt spēja aizraut lasītāju ar spēcīgiem tēliem, pārliecinoši liekot iejusties to ādā. Saulei līdzīgā aizved uz seno Persiju, laiku, kad tajā valda šāhs, bet galms atgādina rosīgu skudrupūzni, starp kurām ir gan lojāli padotie, gan intrigu un dumpju perinātāji. Šāha meita, princese Peri, ieguvusi lielisku izglītību un kļuvusi par uzticamu padomdēvēju tēvam valsts pārvaldes lietās. Diemžēl valstī un laikmetā, kur tradīcijas nosaka vīrieši, princese pēc tēva nāves zaudē savu ietekmi un nespēj novērst jukas un nežēlību, kas valda nākot pie varas jaunajam šāham. Taču notikumi nespēj apdzēst viņai piemītošo īpašo valdnieces starojumu, kas vēsturiski tiek dēvēts par farr. Vai tiešām varētu piepildīties neiespējamais un pirmoreiz Irānas vēsturē Visuvarenā pārstāvja uz zemes lomu varētu pildīt sieviete?
Ritot gadsimtiem, Peri diženums, iespējams, izplānētu vēstures aizmirstībā un sagrozītu faktu gūzmā, tāpēc viņas uzticīgais padomdevējs un kalps Džavāhers nolemj to izstāstīt cilvēcei. Ļaujot saprast, kāpēc Peri tiek pielīdzināta saulei, kura sniedz gaismu un siltumu, bet apdedzina, ja kāds tai pienāk pārāk tuvu.
Džavāhers ir einuhs, tātad vienīgais vīriešu kārtas pārstāvis bez šāha, kam ļauts uzturēties harēmā un skatīt sieviešu sejas. Viņš kļūst par princeses Peri sabiedroto un uzticamības personu, kas zvēr vienmēr kalpot tikai viņai. Džavāhers atklāj lasītājiem ne tikai noslēpumiem apvīto dzīvi harēma dzīlēs, bet ļauj iepazīt savu iekšējo pasauli.
Einuhi tiek bieži minēti gan daiļliteratūras, gan vēsturiskos darbos, taču šī bija pirmā reize, kad lasot teju līdz zosādas līmenim izdodas izdzīvot šai kopienai piederoša cilvēka dzīves daļu. Autore ar nežēlīgu atklātību atklāj kam jāiziet cauri tiem, kas labprātīgi vai piespiedu kārtā zaudē savu vīrišķību un kļūst par bezdzimuma būtnēm, pretī saņemot iespēju kalpot galmā. Amirrezvani atkailina Džavāhera prātu un lauj ieskatīties izjūtu pretrunās, kas plosa einuha ķermeni. Atšķirībā no citiem, viņš nav zaudējis spēju just iekāri un spēju no sevis noslēpt skumjas par bērniem, kas kādai sievietei nekad nedzims no viņa. Taču taktiskums un vēlme atklāt sava tēva slepkavības motīvus, Džavāhera izveidojušas savdabīgas bruņas, cauri kurām neredz citi. Nepiepildītās mīlestības jūtas viņš pārverš īstenā uzticībā un atbalstā princesei Peri, vēlēdamies piepildīt daudzu cerību – redzēt tronī un kalpot patiesi dzīvesgudram un taisnīgam spēkam.
Līdz izturētām niansēm aprakstītā harēma un galma dzīve liek iztēloties varenumu un sarauties skarbās nežēlības priekšā, iepazīt bezspēcības sāpīgo sitienus. Amirrezvani, aprakstot Peri likteni, balstījusies uz vēsturiskām liecībām par 16. gadsimtā Irānas šaha galmā dzīvojošu dižciltīgu sievieti, kurai bijusi neparasta ietekme un valstī notiekošajiem procesiem. Saulei līdzīgā ir kā vēltījums jebkuras sievietes drosmei un uzdrīktēšanās spējai, spilgts apliecinājums sievišķajam spožumam, īpaši kultūrā, kurā tradīcijas nosaka tai vietu tikai aiz vīrieša. Smalks darbs, kas aizrauj un iedvesmo.
Izdevējs: Zvaigzne ABC