Dzirkstošais ceļvedis/ Champagne Guide

(For English version please scroll down the page)

Atrodoties nieka 90 minūšu auto brauciena attālumā (vai 45 minūtes ar ātrvilcienu) no Parīzes, Reimsa vilina ar īpašu gaisotni, atmosfēras un iespaidu ziņā neatpaliekot no galvaspilsētas. Neviens reģions Francijā ap sevi nevij tik daudz dzirkstoša svinīguma kā Šampaņa.

Ielidojot ar AirBaltic vakara reisu Šarla de Golla lidostā Parīzē izskatīju divas iespējas – doties ar nomas automašīnu, kura noīrēta turpat lidostā, uz Reimsu vai izmantot iespēju pavadīt nakti Parīzē un doties uz Šampaņu dienas gaismā. Nekad iepriekš man nav bijusi interese apmesties lidostas viesnīcā pirms savas durvis vēra stilīgā naktsmītne citizenM Paris Charles de Gaulle. Numuriņš atgādina ērtu un plašu kapsulu, bet pa logu var novērot lidmašīnu pacelšanos un nolaišanos. Ja līdz šim lidostu viesnīcas asociējušās ar diezgan garlaicīga formāta naktsmītnēm, tad jauneklīgais citizenM koncepts tā vien vilina atvilkt elpu nogurušam ceļotājam – lielais un atvērtais lobijs atgādina mājīgu dzīvojamo istabu, kantīne ir atvērta 24 stundas diennaktī, numuriņos apgaismojumu iespējams regulēt pēc garastāvokļa, ar planšetes palīdzību, tātad, pat ja lidojums nojaucis laika zonas, te var atgūt spēku un iedvesmu.

Vēsture, teruārs, stāsts

No rīta ar uzkrātiem svaigiem spēkiem, ceļš ved Reimsas virzienā. Ikvienam ceļotājam iesaku sekot vienkāršam plānam – apskatīt vīnogulāju laukus, kilometriem garos šampanieša namu pagrabus, kā arī pilnvērtīgi iejusties reģiona enerģizējošajā atmosfērā, dodoties uz interesantākajiem vīna bāriem, baudot maltītes ar vietējo zemnieku audzēto produkciju un apmetoties naktsmītnēs, kas ļauj sajust reģiona esenci.

Pirms otrās izturēšanas pudelē, kuras laikā tiek iegūti burbuļi, Šampaņā mazo ražotāju vidū atkal populāra vīna izturēšana ozolkoka mucās

Lai arī vēsturnieki vēl lauž šķēpus par to, kuri tad īsti pirmie radīja dzirkstošo vīnu, Anglijas vai Francijas vīndari, mūsdienās skaidrs ir viens – par šampanieti drīkst dēvēt tikai Šampaņā darinātu dzirkstošo vīnu. Kopš XVIII gadsimta sākuma, kad radās pirmie šampanieša nami, dzēriens vēstures grožos ir pārdzīvojis gana daudz. Phylloxera insektu uzbrukumu, kā rezultātā XIX gadsimtā vīndari bija spiesti pārstādīt lielāko daļu vīnogulāju, Pirmo pasaules karu, kad praktiski tika nopostīta visa Reimsas pilsēta un milzīgas vīnogulāju platības, okupāciju Otrā pasaules laikā, tendenču mainas – taču par spīti visam, šampanietis ir un paliek dzēriens, kas ienes svētku sajūtu ikdienā. Tas var kalpot gan kā statusa simbols, gan kā kolekcionāru medījums, kā ikdienišķas maltītes papildinājums vai vakara zvaigzne, to vienmēr baudījuši kā aristokrāti, tā strādnieki, restorānā Maxim’s Parīzes centrā un nabadzīgu mākslinieku aukstajās darbnīcās ap Pigāla laukumu. Ja iemīlaties šajā dzērienā, tas ir kļūs par hobiju.

Diez vai atradīsiet ainaviskākus skatus par tiem, kas paveras uz plašajiem vīna dārziem Šampaņas ielejās. Ir vērts ieplānot laiku ārpus Reimsas, lai dotos izbraukumā uz, piemēram, Montagne de Reims apkārtni, kur atrodas deviņi grand cru ciemati, tostarp viena no slavenākajām pinot noir atrašanās vietām – Aÿ. Papildiniet iespaidus Côte des Blancs apkārtnē, lai noraudzītos chardonnay vīnogulāju majestātiskumā vai arī mēģiniet uzkāpt stāvajā Clos des Goisses dārzā Mareuil-sur-Aÿ, no kura paveras elpu aizraujošs skats. Apmeklējot vīna dārzus, iespējams izzināt šampanieša darināšanas nozīmīguma un kompleksitātes saikni, nonākot pie pašām saknēm. Tāpat kā Burgundijā, arī Šampaņā liela nozīme ir terroir – mikroklimata, augsnes un novietojuma ietekmei.

Lielo namu vēsturisko vīna pagrabu apskate jāpiesaka savlaicīgi, toties tā būs iespēja iepazīt daļu no nozīmīgā Šampaņas vēstures stāsta – pieejams ne vien standarta programmas, bet arī īpašākās, piemēram, ja esat vecu vīnu cienītājs. Vevue Clicqout tas būs atraitnes Madame Cliqout mantojums, kura tālajā 1833. gadā pēc vīra nāves uzņēmās vadības grožus uz saviem pleciem un izveidoja vienu no leģendārākajiem šampanieša namiem. Ruinart lepojas ar pirmā, 1729. gadā izveidotā nama statusu un vieniem no dziļākajiem pagrabiem jeb crayères. Labirintos zem Piper Heidsciek nama Pirmā pasaules kara laikā uzlidojumu laikā slēpās pilsētas iedzīvotāji, te tika nodibinātas pagaidu skolas un slimnīcas. Glāzē, kur dzīvespriecīgi sprēgā burbuļi, mēs sagaršojam ne tikai vīnu, mēs baudam arī stāstu un nereti tieši tas ir izvēles pamatā.

Arhitektūras un gardēžu maršruts

Lai kur Reimsā jūs atrastos, gandrīz vienmēr iespējams saskatīt Dievmātes katedrāles smailos torņus, kuri rada optisku ilūziju it kā tie sniegtos debesīs un kalpo kā orientieris ceļiniekiem. Katedrāles varenību un īpašo auru vislabāk izjust rīta agrumā, kad tajā vēl nepulcējas interesentu pūļi. Kā visi šāda mēroga galamērķi, arī Reimsas katedrāle ir jāaplūko, kad to neieskauj tūristu pūļi, lai nesteidzīgi izpētītu krāšņo, gotisko detaļu bagātību, vitrāžu gaismu spēles un iztēlotos vēstures spilgtākās lapaspuses – divdesmit piecu Francijas karaļu kronēšanu.

Pilsētas kompaktais izmērs ļauj centrālās vietas izstaigāt kājām un ļauties nejaušības ceļvedim. Iespējams, tas jūs aizvedīs uz Halles Du Boulingrin tirgu, kur trešdienu, piektdienu un sestdienu rītos iespējams iegādāties svaigus vietējos produktus, no reģiona sieriem līdz gaļas delikatesēm. Paralēli var izpētīt 1926. gadā art nouveau stilā celtās ēkas arhitektūru. Ar iegādātajiem gardumiem var piesēst turpat balkus esošājā Les Hautes Promenades parkā, kas nupat piedzīvojis rekonstrukciju – ieturot maltīti pie kāda no piknika galdiem, bet pēc tam atlaisties šūpuļtīklā ar grāmatu rokā, baudot nesteidzīgu miera mirkli. Art nouveau iespaidu medības turpinās Carnegie Library bibliotēkā, kuras uzcelšanu pēc Pirmā pasaules kara, finansēja filantropists Endrū Kārnegijs. Gan eksterjerā, gan interjerā dominē stilam raksturīgās detaļas, glabātuvēs ir dokumenti, kuri pārdzīvojuši abus karus. Bibliotēka atvērta ikvienam interesentam un te vērts uzkavēties, lai izpētītu senlaicīgos kartotēku skapjus, kas glabā tūkstošiem kartīšu ar informāciju par grāmatām un to autoriem. 

Pastaigā pa pilsētu, noteikti jāiegriežas L’Epicerie Au Bon Manger (7 rue Courmeaux Reims) – tā ir izcila pusdienu vieta, kur gan baudīšanai uz vietas, gan līdzņemšanai iespējams iegādāties mazo namu šampaniešus, vietējos sierus un gaļas izstrādājumus. Saimnieku Alīnas un Ērika dibinātais miniatūrais bistro vienmēr ir piepildīts līdz pēdējam galdiņam, šo vietu iemīļojuši arī vīndari, kuri šeit iegriežas tik pat bieži kā citi apmeklētāji. Šokolādes muss jau kļuvis par leģendu – līdzko tiek pagatavots, tas mēdz pazust fantastiskā ātrumā, tikmēr veikaliņa plauktos var nomedīt gan nezināmus šampanieša namus, gan kulta etiķetes.

Ja gribas sātīgāku maltīti, tad gurmānu ceļi ved uz stilīgo Sacré Burger (24 rue de Tambour), kur var izvēlēties kādu no Francijas karaļu vārdos nosauktajiem apetelīgajiem burgeriem, kas tiek pasniegti kopā ar grēcīgi gardiem pomme frites.

Vīna bāri ir neatņemami šampanieša galvaspilsētas mizanscēnas sastāvdaļa. Le Coq Rouge  (65 rue Chanzy) atmosfēra mutuļo, vietas vienmēr ir par maz, bet visi vēlas tur būt! Sarunas, mūzika, glāžu šķindoņa, viss sajaucas un neatkārtojamā atmosfērā. No nelielo franču tapu menu var izvēlēties sev tīkamāko uzkodu, vai tie būtu sendviči ar trifelēm vai krāsnī kausēts kamambērs, viss ideāli saderas ar burbuļiem un šeit var apmierināt izsalkumu gan pēc vīna, gan ēdiena. Vakara izskaņā vīnmīļi bieži sastopami divās leģendārās vietās –  Le Wine Bar By Le Vintage (16 Place du Forum) un The Glue Pot (49 Place Drouet d’Erlon), kas lepojas ar plašām vīna kartēm par labām cenām. 

Skatu medības

Chateau de Sacy (Rue des Croisettes, 51500 Sacy) ir viena no labākajām apmešanās vietām tuvajā Reimsas apkārtnē – autentisks interjers, kas iemieso sevī Šampaņas esenci. Viesnīca atrodas vīnogulāju ieskāvumā, tās pakājē plešas nelielais Sacy ciemats, no ikviena numuriņa paveras gleznas cienīgas ainavas.

Dodoties Epernejas virzienā, vērts ielūkoties nesen durvis vērušajā Royal Champagne Hotel & Spa (9 rue de la République, Champillon), kuru respektablais ceļojumu žurnāls Condé Nast Traveller nupat nosaucis par otru labāko viesnīcu visā Francijā. Hedoniskus mirkļus te paspilgtina plašais skats uz Marnas ieleju, kas sniedzas kilometriem tālu. Šefa Žana Denī Rjeblāna diriģētais restorāns Le Royal nu jau ieguvis arī Michelin zvaigzni.

Taču lielākais atradums ir pašā Epernē centrā slavenajā Šampanieša avēnijā – Le 25Bis by Leclerc-Briant (25 bis Avenue de Champagne) ir stilīgākā jaunā naktsmītne Šampaņā. 18. gadsimta celtā ģimenes māja pārveidota par piecu istabu rezidenci. Katra detaļa izstaro perfekciju un rūpību gluži kā nama šampanieši. Oriģinālie grīdas dēļi, Hermes tualetes piederumi, laikmetīgas un restaurētas mēbeles, kas veido sinhronu saspēli ar mūsdienīgiem apgaismes objektiem, tā vien aicinot viesus plašajos numuriņos uzkavēties ilgāk un nesteidzīgi baudīt šampanieti gan vakarā, gan galu galā – arī brokastīs.

Champagne Guide

Within only a 90-minute drive (or 45-min by high-speed train) from Paris, Reims attracts visitors with its distinct character, not falling short of capital in terms of atmosphere and impressions. No other region in France is wrapped in as much sparkling solemnity as Champagne.

When, with an AirBaltic evening flight, arriving at Charles de Gaulle Airport in Paris, I was faced with two options – either take a rental car picked up at the airport and drive to Reims, or take the opportunity to spend the night in Paris and go to Champagne in the daylight. Never before have I had any interest in staying at an airport hotel, at least not until the stylish citizenM Paris Charles de Gaulle opened its doors. The room resembles a comfortable and spacious capsule, and through the window, take-offs and landings can be watched. While airport hotels have so far been associated with rather boring accommodation, the youthful citizenM entices the weary traveller to take a rest – the large and open lobby resembles a cozy living room, the canteen is open 24 hours a day, room lighting is mood controlled via a tablet, so even if the flight has meddled with your time zones, you can regain strength and inspiration here.

History, Terrarium, Story

In the morning, with regained vigour, the road heads in the direction of Reims. I advise all travellers to follow a simple plan – look at the vineyards, the long champagne cellars, while fully immersing themselves in the energizing atmosphere of the region by going to the most interesting wine bars, enjoying meals consisting of produce from local farmers, and staying in lodging that lets one experience the essence of the region.

Although historians still cross swords regarding who first made sparkling wine – the English or French, one thing is clear – nowadays only sparkling wine produced in Champagne can be called Champagne. Since the beginning of the 18th century, when the first champagne houses came into existence, the drink has gone through quite a bit of history. A Phylloxera insect attack that forced the 19th century winemakers to replant most of the vines, World War I when practically the entire city of Reims and a vast amounts of vineyards were destroyed, the occupation during World War II, all changing trends – but despite all of it, champagne still remains a drink that brings a festive feeling to everyday life. It can serve both as a status symbol, and as a collector’s treasure, as a complement to your daily meal, or as an evening star, enjoyed by aristocrats and workers alike, at Maxim’s restaurant in central Paris, and the cold studios of poor artists at Place Pigalle. If you fall in love with this drink, it becomes a way of life.

You will hardly find more scenic views than those overlooking the vast vineyards of the Champagne valleys. It is worth planning some time to travel outside of Reims to go see, for example, the Montagne de Reims area, where nine grand cru villages are located, including one of the most famous pinot noir locations – Aÿ. For the majesty of the chardonnay vineyards, add the impressions of the Côte des Blancs neighbourhood, or try climbing the steep Clos des Goisses garden of Mareuil-sur-Aÿ for a breath-taking view. When visiting the vineyards, you can discover the importance and complexity of champagne making – learning from the roots. Here, in Champagne, the same as in Burgundy, a major role is played by the terroir – the microclimate, the soil, and the location.

Visits to the historic wine cellars of the big champagne houses ought to be booked in advance, as it will give an opportunity to discover a part of the impressive story of Champagne’s history – not only standard programs are available, but also specials, for example, if you are an old wine lover. In Vevue Clicqout, it will be the legacy of the widow Madame Cliqout, who, in a distant 1833 after her husband’s death, took over the responsibilities and created one of the most legendary champagne houses. Ruinart takes pride in the status of the first house built in 1729, and one of the deepest cellars i.e. crayères. In the labyrinths below the Piper Heidsciek House during World War I, city dwellers hid, and temporary schools and hospitals were established. In the glass, cheerfuly bubbling, we savour not only wine but also enjoy the story, and that is how our choice is often made.

Architectural and Gourmet Itinerary

Wherever you are in Reims, you can almost always see the spires of Notre-Dame de Reims, which create an optical illusion as if they were extending in the sky, and serve as a guide for travelers. The grandeur and special aura of the cathedral is best felt in the early morning when the crowds are not yet present. Like all destinations of this magnitude, the Reims Cathedral must be seen when it is not surrounded by crowds of tourists, to enjoy a leisurely exploration of the magnificent richness of the Gothic details, the light games in the stained glass, and imagine the most impressive pages of history – the crowning of 25 French kings.

The compact size of the city allows you to reach the central locations on foot, while letting chance be your guide. Perhaps, it will take you to the Halle Du Boulingrin Market, where on Wednesday, Friday, and Saturday mornings you can buy fresh local produce, from regional cheeses to meat delicacies. In parallel, you can explore the architecture of the Art Nouveau building of 1926. With the purchased treats, you can sit down in the neighbouring Les Hautes Promenades Park, which has just undergone a reconstruction – having a meal at one of the picnic tables and then lounging on a hammock with a book in hand, enjoying a leisurely moment of peace. The art nouveau impression hunt continues in the Carnegie Library, built after World War I with the financial support of philanthropist Andrew Carnegie. Both its exterior and interior are dominated by style-specific details, with storage holding documents that survived both wars. The library is open to anyone interested, and it is well worth your time to explore the antique filing cabinets that hold thousands of cards containing information about books and their authors.

When strolling through the city, it is a must to visit the L’Epicerie Au Bon Manger (7 rue Courmeaux Reims) – an excellent lunch spot where small house champagnes, local cheeses, and meat products can be purchased both for eating in and take-away. The miniature place, founded by hosts Aline and Eric, is always filled to the last table, and is also a favourite of winemakers, who come here as often as other visitors. Its chocolate mousse has already become legendary – once it is made, it tends to disappear at a fantastic rate, while unknown champagne houses and cult labels can be hunted down on store shelves.

For a heartier meal, gourmet paths lead to the stylish Sacré Burger (24 rue de Tambour), where you can choose from appetizing burgers named after French kings, served with sinfully delicious pomme frites.

Wine bars are an integral part of the mise-en-scené of the champagne capital. At Le Coq Rouge (65 rue Chanzy) the atmosphere is bubbly, space is always too little, but everyone wants to be there! Conversation, music, the clanging of glasses, everything mixes in a unique atmosphere. From the small French tapas menu, you can choose the snack of your liking, whether it is a truffle sandwich or oven-melted Camembert, everything goes perfectly with bubbles, and you can satisfy your hunger for both wine and food. At the end of the evening, wine lovers are often found in two legendary venues – Le Wine Bar By Le Vintage (16 Place du Forum) and The Glue Pot (49 Place Drouet d’Erlon), which take pride in extensive wine cards at good prices.

Sight hunting

Chateau de Sacy (Rue des Croisettes, 51500 Sacy) is one of the finest accommodations in the nearby Reims – an authentic interior that embodies the essence of Champagne. The hotel is ssurrounded by vineyards, while at the foot of it lies the small village of Sacy, and from each room landscapes worth paintings open up.

Heading to Épernay, it is worth stopping by at the recently opened Royal Champagne Hotel & Spa (9 rue de la République, Champillon), which the respected travel magazine Condé Nast Traveler has just named the second best hotel in all of France. The hedonic moments here are enhanced by the panoramic view of the Marne Valley, which stretches for hundreds of kilometeres. Le Royal restaurant, run by chef Jean-Denis Rieubland, has also now received a Michelin star.

But the biggest find is in downtown Épernay, in the famous Champagne Avenue – Le 25Bis by Leclerc-Briant (25 bis Avenue de Champagne) is the coolest new accommodation in Champagne. The 18th century family house has transformed into a 5-room residence. Every detail emits perfection and care, just like the house’s champagne. Original floorboards, Hermes toiletries, contemporary and restored furniture that blend in sync with contemporary lighting, inviting guests to stay longer in the spacious rooms and leisurly enjoy some champagne both in the evening, and also at breakfast.

I’m grateful to AirBaltic for their collaboration in making this material. AirBaltic operates daily direct flights to Paris from Riga, Tallinn and Vilnius. For more information visit: www.airbaltic.com