Paņemot rokās Raimonda Zommera pavārgrāmatu Mūsdienu latviskā virtuve, uzdevu sev tieši šādu jautājumu. Laikam es uz sava latviskā garšu šķīvja liktu agros redīsus, dilles, krēses, kādu ar visu mizu vārītu kartupeli, mazu sviesta piciņu virsū, spinātus ar kazas sieru un tikko plūktus tomātus… Tā jau var aizsapņoties! Bet tieši to arī šefpavārs Zommers piedāvā – ļaut vaļu idejām un internacionālās virtuves mutulī atsaukt atmiņās savas mīļākās vietējo produktu garšas.
Dzīves laikā garšās izjūta attīstās – pagaršo aizvien jaunas kombinācijas, saproti, kas patīk un kas tiek svītrots no ēdienkartes uz mūžiem. Skaidrs, ka robežu atvērtība šodien ļauj mums mieloties ar produktiem, kuri citai paaudzei savulaik sapņos pat nevarēja rādīties. Mūsdienu lielākā dillema- – izvēlēties, ko tad visvairāk kārojas. Franču mīkstie un krēmīgi sieri, rokrokā ar Vidusjūras veltēm, zeltaino olīveļļu un Vecās un Jaunās pasaules vīniem manā ēdienkartē sen aizsteigušies priekšā mūsu pašu labumiem. Bet tomēr – līdzko pienāk pavasaris, ieslēdzas gluži vai mednieka instinkts un gribas nogaršot visus tikko saules gaismu uzsūkušos vietējos zaļumus, kraukšķīgos gurķīšus, skābenos rabarberus. Tad nāk ogu pārpilnības laiks ar neskaitāmām to garšošanas variācijām – iemetot mutē svaigas, sablenderējot kokteiļos, savārot ievārījumā. Tad zeltainie ķirbji un gardie āboli… Un, kad beigu beigās aptrūkstas ideju interesantām un jaunām vietējo produktu garšas kombinācijām, palīgā nāk Mūsdienu latviskā virtuve.
Pēc pavārgrāmatu labākajām tradīcijām un recepšu atrašanas vieglumam, Mūsdienu latviskā virtuve iedalīta vairākās nodaļās – no uzkodām labam vakaram līdz pat desertiem ar visnotaļ drosmīgu saukli “Ja ir vēl kas glābjams, tad to noteikti var izglābt ar desertu!”. Ķirsis par labu humoru! Tad nu atliek atrotīt piedurknes un ķerties klāt recepšu realizācijai. Svētku ballītei es izmēģināju Tomātus ar riekstiem, rukolu, sieru un bazilika mērci. Vienkārša, taču “mēli var norīt” recepte! Savukārt nākamais plānā ir Karamelizēts ķirbis ar riekstiem, kazas sieru un pētersiļiem, kā arī sākoties siltajai sezonai, noteikti tiks realizēta Aukstā skābeņu zupa ar kazas sieru un redīsiem.
Tas pipariņš jeb pievienotā vērtība šajā grāmatā personīgi man ir daudzās receptes ar svaiguma garšu, kurās parādīts daudzveidīgais Latvijā augošo garšaugu un dārzeņu pielietojums. Turklāt vairākās receptēs viltīgi apspēlētas Francijas, Itālijas un Spānijas garšas, piemēram, franču kamambēra vietā piedāvājot ceptu Valmieras kamambēra sieru ar ķirbju ievārījumu un salātiem.
Kā garšo Latvija? Pēc šīs pavargrāmatas iepazīšanas teiktu – pēc kaut kā svaiga un garda, kura pamatā nojaušams omulīgs mājīgums.
Izdevējs: White Book