Kā perfekcionista radīta/ As Created by a Perfectionist



(For English version please scroll down the page)

No aizgājušo laiku burvību saglabājušajām ielām līdzās vecajiem kanāliem līdz bijušo industriālo rajonu mūsdienīgai transformācijai – Amsterdama ir mūžam mainīga, kompakta un stilīga pilsēta, kļūstot par ideālu ceļotāja nedēļas nogales galamērķi.

Uz diviem riteņiem

Sakām Amsterdama, domājam – velosipēds. Tas nav viekārši ērts pārvietošanās līdzeklis, bet gan transports ar kuru maksimāli ātri nokļūt līdz vajadzīgajam galamērķim, izmantojot kādu no veloceliņiem, kas pilsētā izvijas 400 km garumā. Brīdis, kad garām panesas puisis uz velosipēda, kurš braucot vienlaikus spēlē ģitāru, pēc pāris stundu atrašanās Amsterdamā tiešām vairs neliekas pārāk pārsteidzošs fakts. Pašiem gan kāpjot uz kāda no leģendārajiem Gazele velosipēdiem (izīrēt iespējams black-bikes.com), kas nīderlandiešus nodrošina ar divriteņiem jau no 1892. gada un gadā izlaiž aptuveni 275 000 velosipēdu, jaatceras, ka pārvietojoties jābūt ļoti uzmanīgiem. Velosipēdisti traucas pamatīgā ātrumā un ikvenam jāiekļaujas kopējā plūsmā, kas nenoliedzami uztur adrenalīna devu, bet noteikti nepalīdz skatīt un baudīt garāmslīdošās pilsētas ainavas. Mazliet atslābt un tik ļoti neiekrampēties stūrē ļauj nogriešanās no galvenajiem veloceliņiem uz līkumotajām kanālmalu ieliņām – te, nesteidzīgāk minoties, var ielūkoties amsterdamiešu mājokļu logos, kuros manāms ne viens viens stilīgs interjers un jaunākie dizaina darinājumi, kas papildina vēsturisko mājokļu arhitektoniskās detaļas. Kopš kanālu rajons 2010. gadā tika iekļauts UNESCO vēsturisko mantojumu sarakstā, kādrēzējo turīgo tirgotāju namos tagad izvietojas aizvien vairāk muzeju, biroju un viesnīcu. De Negen Straatjes (Deviņu ielu) rajonā, kas šķērso vairākus kanālus, starp stilīgām kafejnīcām, vietējo zīmolu veikaliņiem, atrodas hedoniskā The Hoxton viesnīca, kur Lotti’s restorānā vērts pasūtīt kādu tradicionālo pusdienuzkodu, piemēram, avokado tostermaizi ar plaučolu, pie reizes uzķerot Amsterdamai raksturīgo jauneklīgo un radošo atmosfēru. 

Atkal kāpjot divriteņa sedlos, viegli sasniedzams Jordaan rajons, kurā vēsturiski atradušies dažādu amatnieku, tirgotāju, alus darītāju mājokļi un darbnīcas. Mūsdienās tas ir salīdzinoši kluss un ainavisks kvartāls, kurā noslēpušies kafejnīcas un restorāni. Turpat netālu atrodas Annas Frankas muzejs (Anne Frank Huis) kā sāpīgs un neatdalāms atgādinājums par vienu no traģiskākajām lapaspusēm XX gadsimta vēsturē. Kanālmalā šupojas liellaivas, kas kādreiz pārvadāja kravu, bet tagad sākušas jaunu dzīvi – kā peldošie mājokļi. Laivās iekotie raibie jumta dārzi sacenšas kuplumā. 

Bohēmiskā ballīte

Pirms ienirt Muzeju kvartāla mākslas daudzveidībā, teju vai obligāti jānobauda gardākā pēcpusdienas tēja pilsētā. Tā jāmeklē mākslas telpā un dizaina vēstniecībā Droog (Staalstraat 7-A). Kanālu ieskauta, konceptvieta piedāvā ienirt pilsētas modernās mākslas pasaules epicentrā. Kafejnīca, konceptveikals, mākslas galerija un viena (!) numuriņa viesnīca, tā kalpo kā must see galamērķis pilsētas vēsturiskajā rajonā. Īpašnieces, izstāžu kuratores, mākslas kritiķes, vēsturnieces un rakstnieces Renny Ramakers radītā vieta iemieso vīziju – šeit satiekas vizionāri, kas vienmēr gatavi būt soli priekšā laikam. Pēcpusdienas tējas fantastiskajā uzkodu platē būs arī Droog slavenā pastinaka kūka, bet visapkārt – kāds no dizaineru radītajiem mēbeļu prototipiem (piemēram, dīvāns, kurš idejiski transformējams guļvietu ar pieciem matračiem). Vieta iedvesmai!

Viens no daudzajiem Amsterdamas muzejiem, kuru vērts apmeklēt, ir gleznotāja Vinsenta van Goga daiļradei veltītais – arhitekta Kisho Kurokawa 1999. gadā veiktā ekspozīciju zāles piebūve ir lielisks arhitektoniskais priekšēdiens. Muzejā ietilpst viena no plašākajām ekscentriskā gleznotāja skiču un gleznu kolekcijām pasaulē, tostarp, viena no slaveno Saulespuķu versijām, ļaujot hronoloģiskā gaitā izsekot mākslinieka piesātinātajai un sarežģitajai radošajai dzīvei, kas traģiski aprāvās pašnāvībā vēl pirms pasaules slavas iegūšanas. Pirms ekspozīcijas, iespējams izstaigāt savdabīgu sajūtu telpu, kas ar skaņu un gaismas palīdzību aizved van Goga sapņu pasaulē, ļaujot nojaust daļu no mākslinieka iekšējās cīņas ar dēmoniem. 

Vēsturiska dizaina detaļu medniekiem īsta meka būs Piet Jonker iespaidīgā antikvariāta apmeklējums, kas atrodas netālu no Amsterdamas piepilsētas Abcoude (sasniedzama 20 minūšu braucienā ar vilcienu). Objekti izvietoti antikvariāta saimniekiem piederošajā XVII gadsimta lauku muižā De Lindenhoff un tur nokļūstot zūd laika sajūta – šķiet, esat nokļūvuši tādā kā Aizspogulijā, īpaši izstaigājot blakus esošo skulptūru dārzu un muižas ekspozīciju telpas. No antīkām dažādām materiālu grīdām, monumentāliem kamīniem, līdz marmora vannām, spoguļiem, lustrām un furnitūrai, katrai lietai ir savs stāsts. Šķiet, starp šiem neskaitāmajiem dārgumiem tulīt, tulīt parādīsies pagājušo laikmetu iemītnieki un jūs tiksiet ierauts bohēmiskā ballē.

Industriālais šarms

Tāpat kā Ņujorkā vai Parīzē, Amsterdamā jaunākos trendus, pērles un burziņu vietas jāmeklē ārpus vēsturiskā centra – rajonos, kas salīdzinoši nesen ieguvuši jaunu elpu. Tāpēc atliek tikai uzkāpt uz velosipēda un doties iepazīt tūristu pūļu mazāk ielenkto Amsterdamas austrumu daļu. Czaar Peterstraat visā garumā izvietojušies lokālo zīmolu konceptveikali, te iespējams nomedīt labāko olīveļļu pilsētā un atgūt enerģiju ar Etiopijas kafijas tasi. Javastraat brīvdienās un vakaros piesaista ar absolūti raibo publiku, ielu ēdienu, kas mijas ar bāriem un jauna koncepta restorāniem.

Ja nu nepieciešams vēl viens iemesls, lai apmeklētu stilīgo Amsterdamas austrumu rajonu, tad tā ir viesnīca Lloyd (Oostelijke Handelskade 34). Iespaidīgā 1921. gadā celtā eklektiskā ēka piedzīvojusi daudz pārmaiņu, sākot no emigrantu viesnīcas, vēlāk pārtopot par labošanās iestādi, bet mūsdienās – no mākslinieku darbnīcām līdz ikoniskai naktsmītnei. Būtībā tās interesantais koncepts ir pa kabatai katram ceļotājam, jo numuriņi, pie kuru izveides strādājuši vadošosie Nīderlandes dizaineri, atbilst kategorijai no 1- 5 zvaigznēm. Šeit ir gan pavisam bohēmiski numuri ar kopēju vannasistabu, gan plaši apartamenti, gan  numuri, kuros izpaužas aktuālākā nīderlandiešu mākslinieka fantāzijas lidojums. Atrodoties kādreizējo doku rajonā, kur tagad pulcējas radošās industrijas pārstāvji, Lloyd ir lieliska bāze, no kuras ienirt vibrējošajā un jauneklīgajā rajona atmosfērā. Izcils vakara noslēgums garantēts rezervējot galdiņu Choux (De Ruijterkade 128) – degustāciju menu, kur dominē teju tikai lokālās izejvielas šefa Merijn van Berlo interpretācijā pavada plaša biodinamisko un dabisko vīnu karte. Apzināti absolūti neklasisks interjers ar atsauci uz bijušajām ostu noliktavām, atstāj vietu izpausmei galvenajam – izcilajam ēdienam. 

Naktī Amsterdama, līdzīgi kā citas lielās metropoles, tā pa īstam nekad neguļ. Tikai šķiet, ka ritms ir perfekti nesteidzīgāks, jo rīta agrumā dienas gaitās mierīgi ar doties uzticamā pavadoņa – divriteņa sabiedrībā.

As Created by a Perfectionist

From the streets along the old canals, preserving the charm of the past, to the contemporary transformation of former industrial districts, Amsterdam is an always changing, compact, and stylish city, making it the perfect weekend destination for any traveller.

On Two Wheels

We say Amsterdam, we think – bike. It is not simply a convenient means of transport, but the transportation mode to get to your destination the fastest way possible by using one of the cycle paths that wind through the city, totalling a length of 400km. After a few hours in Amsterdam, the moment when some guy on a bike sweeps past while simultaneously playing a guitar, really does not seem too surprising anymore. Nevertheless, when climbing on one of the legendary Gazele bikes (available for rent on black-bikes.com), which have been providing the Dutch with bikes since 1892 and releases about 275,000 new bikes a year, you should remember to be very careful when riding. Cyclists are moving at a tremendous speed, and everyone must fit in the overall flow, which undeniably gives a shot of adrenaline, but certainly does not help to see and enjoy the passing cityscape. It is possible to relax a bit and loosen up on the handle bars when turning off the main cycle paths onto the winding canal lanes – here, in a more leisurely ride, you can look through the windows of Amsterdammer’s dwellings, where a number of stylish interiors and the latest designs can be seen, complementing the architectural details of the historic buildings. Since the Canal District was listed as a UNESCO World Heritage Site in 2010, a growing number of museums, offices, and hotels have moved into the homes previously owned by wealthy merchants. In the De Negen Straatjes (Nine Streets) neighbourhood that crosses several canals, lying amongst stylish cafes and local brand boutiques, is the hedonic The Hoxton hotel. In its restaurant, Lotti’s, it is worth ordering a traditional lunch snack, such as avocado toast with pouched egg, simultaneously catching both the youthful and creative atmosphere characteristic to Amsterdam. 

By getting on the two-wheeled saddle again, you can easily reach the Jordaan district, which has historically been home to various artisans, merchants, brewers and their workshops, but nowadays is a relatively quiet and scenic quarter with hidden cafes and restaurants. Nearby, Anne Frank’s museum (Anne Frank Huis) is located as a painful and inseparable reminder of one of the darkest hours of the war. Barge boats once used for cargo are hovering in the canal waters, and now have started a new life as floating houseboats, while their colourful rooftop gardens are competing in lush richness.

Afternoon Embraced by Art

Before diving into the artistic diversity of the Museum Quarter, it is almost mandatory to taste the most delicious afternoon tea in town. Look for it in the art space and design embassy Droog (Staalstraat 7-A). Surrounded by canals, this concept location offers a dive into the epicentre of the city’s contemporary art world. As a café, concept store, art gallery, and one (!) room hotel, it serves as a must-see destination in the city’s historic district. The place, created by its owner, exhibition curator, art critic, historian, and writer Renny Ramakers, embodies a vision – it is a meeting place of visionaries who are always ready to stay one-step ahead of time. A fantastic snack plate with afternoon tea will also include the Droog’s famous parsnip cake, and around you – pieces of designer furniture prototypes (for example, a sofa that can be transformed into a sleeping place with five mattresses). A place for inspiration!

One of the many museums in Amsterdam worth visiting is dedicated to the work of the painter Van Gogh – the exhibition wing’s extension designed, by the architect Kisho Kurokawa in 1999, is a great architectural appetizer. The museum hosts one of the world’s largest collections of sketches and paintings by the eccentric painter, including one of the most famous versions of Sunflowers, letting you chronologically trace the artist’s intense and complex creative life that tragically ended with suicide before he became world famous. Before the exhibition, you can walk through a quaint multi-sensory space that, using sound and light, takes you into Van Gogh’s dream world, allowing you to sense a part of the artist’s inner struggle with demons.

For hunters of historic design, a real mecca would be a visit to Piet Jonker, a spectacular antique store located near the town Abcoude (a 20-minute train ride from Amsterdam). The showroom is housed in the 18th century country estate De Lindenhoff, owned by antique store owners, and when being there you lose any sense of time – you seem to have fallen into something like a Mirror Realm, especially when strolling through the estate’s sculpture gardens and exposition rooms. From antique floors from various materials, monumental fireplaces, to marble baths, mirrors, chandeliers, and fittings, each item has its own story. Among these innumerable treasures, it seems that bygone dwellers of the past will appear at any moment and you will be thrown into a bohemian party.

Industrial Charm

Just like in New York or Paris, the latest trends, pearls, and party spots in Amsterdam are located outside the historic centre – in districts that have only comparatively recently gained a second breath. All you have to do is get on your bike and go explore less tourist crowded East Amsterdam. Czaar Peterstraat is home to local-brand concept stores, here you can hunt down the best olive oil in town and regain energy with a cup of Ethiopian coffee. Over the weekend and evenings Javastraat attracts you with an absolutely colourful crowd, street food, bars, and new concept restaurants.

If you need another reason to visit the stylish eastern district of Amsterdam, it is hotel Lloyd (Oostelijke Handelskade 34). Built in 1921, this impressive eclectic building has undergone many changes, from an expat hotel to a correctional facility, and in modern times, from artists’ work space to iconic accommodation. Basically, its interesting concept is affordable for every traveller, as rooms designed by leading Dutch designers range from 1 to 5 stars, from entirely bohemian with shared bathrooms, to spacious suites or, just as well, to the free-fledged fantasy flight of a top Dutch artist. By being located in the previous dock area, now flooded by creatives, Lloyd is a great base from which to dive into the vibrant and youthful atmosphere of the area. An excellent closing to the evening is guaranteed by booking a table at Choux (De Ruijterkade 128), whose tasting menu is dominated almost exclusively by local ingredients with chef Merijn van Berlo’s interpretation, accompanied by an extensive biodynamic and natural wines card. A deliberately, absolutely non-classical interior, with reference to former port warehouses, leaves room for the expression of the core – excellent food.

At night, Amsterdam, like other big metropolises, never really sleeps. It just seems that the rhythm is perfectly leisurely because in the early hours of the morning, you can get out for daily business in the company of your reliable companion, the bicycle.

I’m grateful to AirBaltic for the collaboration in making this material. Photos taken with an Fuji T – X100 camera.