(For English version please scroll down the page)
Gardēži, sarosieties! Izdevniecība TASCHEN izdevusi burvīgu lielformāta lasāmvielu Inside Chefs Fridges, kuru noteikti var dēvēt par bāudāmvielu. Slaveni pavāri un viņu ledusskapji – nevis restorānos, bet viņu pašu mājās.
Kā paverot samta aizkara maliņu un ielūkojoties, ko savā mājas aukstumkastē glabā cilvēki, kuru darbs un mīlestība ir citu pārsteigšana ar jauniem garšu savienojumiem. Patiesībā, šī gramata ir pat savā ziņā drosmīga, jo ļauj mums ielūkoties šefpavāru tik dažādajās telpās, kur nebūt nevalda perfekta kārtība un absolūta precizitāte. Starp delikatesēm un ikdienas produktiem ir bērnu jogurti, kolas buņdžiņas, apvītusi salātlapa vai sojas mērces pudelīte, kas izrādās jau pārdzīvojusi trīs pārvākšanās. Kuram gan ledusskapī nav tāda burciņa, kas tur stāv no neatminamiem laikiem un katru reizi kā gribi to izmest, nodomā: “Nu gan jau drīz izmantošu tomēr..” Un tā viņa tur stāv gadiem.
Pētot šefu ledusskapju bildes, gribas vilkt paralēles ar modes pasauli. Miksēt demokrātisko ar luksuspreci. Tad nu tieši to viņi mēdz darīt savos ledusskapjos – izsmalcinātai foie gras blakus Henz kečupa pudelei, it kā vēlreiz apliecinot, ka pat viskaprīzāko garšas kārpiņu īpašnieki laiku pa laikam atgriežas pie vienkārša mājas ēdiena un laiku pa laikam noraujas uz fast food. Tikpat aizraujoši ir sekot kultūras ietekmei uz ledusskapja saturu – marokāņu, āziešu, franču, itāļu un daudzu citu. Lai arī daudzi šefi bāzējas gastronomijas mekās Parīzē un Londonā, viņu ledusskapja saturs gluži kā atvērta grāmata ļauj iepazīt dažādu valstu virtuves knifus. Turklāt katrs pavārs dalās arī ar receptēm, kas pagatavotas no viņu leduskapjos redzamajām izejvielām – lieliska iedvesma jaunu garšu iepazīšanai!
Un paši ledusskapji! No Gaggenau minimālisma līdz pat popārtīgajam SMEG, mijoties ar pavisam nelielu iekārtu no IKEA (Parīzes apartamentu šaurums un dārdzība!). Vairāki pavārmeistari atzīst, ka mājās gandrīz negatavo, taču citi atkal lutina gan sevi, gan ģimeni ar mājas maltītēm teju ik dienu. Viņi ir tikai cilvēki, nevis supervaroņi. Šī grāmata ir lieliska vērtība un noteikti pelnījusi nonākt ikviena gardēža un laba ēdiena cienītāja grāmatplaukā. Pētīt te ir ko neskaitāmiem vakariem, tikai brīdinu – tas viss ir apetīti rosinoši un jūs varat atjēgties pie ledusskapja pusnaktī, pētot tā vilinošo saturu.
Patiesība ir tur – šķīvī (ledusskapī)! Tāpēc es gribētu iesākt savdabīgu uzaicinājumu ieskatīties viens otra ledusskapī! Tas taču ir tik interesanti, kas ir tie produkti, no kuriem top mūsu maltītes un kas ir mūsu atradumi, kas liek garšas kārpiņām gavilēt.
Mūsmājās ledusskapī nonāk milzum daudz svaigu dārzeņu un dažādi sieri, kas ir galvenās salātu sastāvdaļas. Salāti + bagete + šampanieties vai vīns, tā noteikti ir mana mīļākā vakariņu kombinācija.
Augšējais plaukts – dievinu kokosriekstu piena zupas un tad nu šajā nodalījumā visbiežāk atrodamas šim ēdienam nepieciešamās sastāvdaļas. Bet Kalmēnu saldskābā mērce lieliski garšo arī ar pastu!
Tālāk – brokastu plaukts, te parasti ir olas, sviests, siers un šoreiz iemaldījies arī kokosriekstu piens.
No vidējā un zemākā plaukta es varētu pārtikt gandrīz vien – te ir pasaulē garšīgākais pesto (The Beginings, bez siera, pārspēj visu), tomātu pesto, olīvas, rīsu krēms (lielisks biezzupās), krēšu dīgsti. Atminaties par ilgdzīvotājiem? Tad nu fonā tā burciņa ar sarkanajiem pipariem tur atrodas jau diez cik sen… bet termiņš vēl derīgs. Ticu, ka viņa pārciestu pat zombiju uzbrukumu. Avokādo, redīsi, salāti un ārpus kadra palikušie tomāti un gurķi – vitamīniem bagāti un vienkārši ļoti iemīļoti produkti. Un auksts šampanietis, kas der pie visa.
Tālāk stafeti nododu bloga Lindas virtuve saimniecei Lindai, kuras receptes liek norīt siekalas un iedvesmo tulīt ķerties pie gatavošanas. Kas ir tavā ledusskapī, Linda? Kādi ir tavi iecienītākie produkti un kuram nodod stafeti tālāk?
What’s in your fridge?
Gourmet, hustle! Taschen publishing house has issued a charming large-scale read Inside Chefs’ Fridges, which can definitely be called a delight. Famous chefs and their refrigerators – not in restaurants, but in their own home. It’s like slghtly opening the edge of a velvet curtain and glimpsing at what people store in their home ice boxes, for whom their work and love is surprising others with new flavour combinations. In fact, this book is in some ways even courageous, because it allows us to look at a different environment of the chefs, where in no way perfect order and absolute accuracy reign. Among the delicacies and everyday products, there are children’s yoghurts, cola cans, withered lettuce or a soy sauce bottle, which turns out to have already gone through three moves. Who doesn’t have a jar in their fridge that has been there since forever and every time you want to throw it away, you think: “I will probably use it soon enough…” And so it stays there for years.
Delving into the chef refrigerator pictures, I want to draw parallels with the fashion world. Mixing democratic with luxurious. That is exactly what they tend to do in their refrigerators – exquisite foie gras next to a Heinz ketchup bottle, as if reaffirming that even the owners of the most capricious taste buds occasionally return to simple home food and occasionally let themselves go with fast food. Equally fascinating is to follow the cultural impact of the contents of the refrigerators – Moroccan, Asian, French, Italian, and many more. Though many chefs are based in the gastranomy Meccas of Paris and London, their refrigerator contents, like an open book, allow you to get to know different countries’ cuisine tricks. In addition, each chef also shares recipes, made from the ingredients seen in their fridge – a great inspiration to explore new flavours!
And the refrigerators themselves! From the minimalism of Gaggenau to pop art SMEG, interchanging with a very small appliance from IKEA (the crampedness and costliness of Parisian apartments!). Several culinary artists admit to rarely cooking at home, but others treat themselves and their families with homemade meals almost every day. They are just people, not superheroes. This book has excellent value, and certainly deserves to make it to the book shelf of every gourmet and good food lover. There is enough to explore for countless evenings, just a warning – it’s all appetizing, so you can find yourself in front of the refrigerator at midnight, studying its tempting contents.