Materiāls publicēts 14. novembrī, laikrakstā Diena
Šajā metropolē varat atgriezties neskaitāmas reizes, bet ikreiz tā būs sagatavojusi ko jaunu. Kā lai nepalaiž garām aktuālāko un aprunātāko, ko pilsēta spēj piedāvāt prasīgam ceļotājam? Tāpēc paveicot rūpīgu darbu jūsu vietā, izveidoju must see ceļvedi ar Londonas labākajiem jaunajiem restorāniem un bāriem, svaigākajām viesnīcām un aizraujošākajām apskates vietām, atgādinot arī par vērtībām, kas joprojām saglabā augstu kvalitāti Eiropas lielākajā galvaspilsētā un globalizācijas epicentrā. Ņemiet līdzi šos konspektus un dodieties ceļā!
Neaizmirstamām naktīm
Ceļotājiem, biznesmeņiem, dīdžejiem, sociopātiem, prātīgiem un neprātīgiem – citizenM (20 Lavington St) ir kā kosmosa kuģis, kas gatavs uzņemt astronautus. Ikvienam viesim ļaujot sajusties kā pasaules pilsonim, šis dizaina objekts ļauj nakšņošanu pārvērst par piedzīvojumu. Numuriņu nelielie parametri sākotnēji var izsaukt mazliet klaustrofobisku sajūtu, taču tā izplēn līdz ar koncepta apgūšanu. Šeit viss iekārtots tā, lai viesi mazāk uzturētos privātajās telpās, bet socializētos savā starpā dzīvojamā zonā. Apjomīgajā lobijā ir restorāns, bārs, grāmatu veikals, Vitra krēsli un ērti dīvāni, vide drīzāk atgādina atvērta plānojuma viesistabu no kāda dizaina žurnāla lapaspusēm, ne viesnīcu.
Tieši šī kopīgā telpa kļūst par visdažādāko personību satikšanās vietu, ideju krustpunktu, nerimstoši pulsējošu ritmu. Viss jādara pašiem ar skārienjūtīgo ekrānu palīdzību, sākot ar check-in un beidzot ar gaismas, aizkaru un siltuma regulāciju numuriņā. Durvis verot tikai pirms gada, citizenM budžeta luksusa koncepts kļuvis par tiešu trāpījumu Londonas viesnīcu saimē.
Bet, ja vēlaties palikt nevis Kubrika 2001: Kosmosa odisējā, bet sajust Viktorijas laika aristokrātijas atskaņas vietā, kurā burtiskā nozīmē iebrauc vilciens? Tad sagatavojiet biļetes un lieciet nogādāt ceļasomas St Pancras Renaissance London (Euston Rd) viesnīcā, kura atrodas strauju izaugsmi piedzīvojušajā King’s Cross apkārtnē. No bijušās dzelzceļa stacijas ēka transformēta par luksusviesnīcu, liekot aizrauties elpai, uzlūkojot šo grandiozo neogotisma stila celtni vien.
Titānisks lobijs ar sarkanu ķieģeļu sienām arī šodien līdzinās stacijas pirmās klases uzgaidāmajai zālei, bet bijušo biļešu kasu vietā tagad atrodas iespaidīgs restorāns, kurā saglabāta oriģinālo detaļu spozme. No dažiem numuriņiem paveras skats uz turpatesošo Sentpenkrasa staciju – no rīta malkojot kafiju, var vērot kā turpat aiz loga ierodas un aizbrauc vilcieni. Pat ja šeit nenakšņojat, noteikti vērts iegriezties uz tradicionālo angļu pēcpusdienas tējas rituālu, lai vēlāk apskatītu vienu no St Pancras Renaissance unikālākajām iezīmēm – krāšņās centrālās kāpnes. Nebrīnieties, ja tās jums izsauks deja vu sajūtu, jo tieši šīs gotiskā stilā veidotās kāpnes redzamas slavenā burvja Harija Potera filmās. Iespējams, šis fakts, stāvot to pakājē un veroties serpentīnā augšup, rada maģisko sajūtu, ka tās tulīt izskustēsies.
Kad debesis nav šķērslis
Sniedzoties 306 metrus virs zemes, Londonas panorāmu papildina jaunpienācējs – 72 stāvus augstais The Shard tornis (32 London Bridge St). Itāļu arhitekts Renzo Piano, iedvesmojoties no blakusesošajām dzelzceļa līnijām un kuģu mastiem, radījis šo celtni kā Londonas dienvidu daļas simbolu – lausku, kurā atspoguļojas pretējā krasta panorāma un garām plūstošā Temza.
No augstākajiem stāviem paveras nepārspējama pilsētas panorāma un nav brīnums, ka, lai tiktu pie galdiņa kādā no Shard esošajiem trim restorāniem, nākas nodrošināties ar pamatīgu pacietību. Neko pieprasītāku un aprunātāku par Aqua (31. stāvā), Oblix (32. stāvā) un Hutong (33. stāvā) pilsētā šodien neatrast. Uzsverot vārdu “šobrīd”, jo metropoles nemitīgais ritms mēdz šodienas zvaigžņu spozmi ātri nodzēst, lai iedegtu nākamās. Taču pašreiz gastronomijas un labu kokteiļu mīļi Shard gāž apkārt, tāpēc, lai arī jūs būtu apmeklētāju vidū, par galdiņa rezervāciju padomājiet vismaz divas dienas iepriekš. Ieejot Oblix, piedzīvosiet veselu izrādi, jo, lai nokļūtu līdz galdiņam, nākas šķērsot atvērto virtuvi, kur pavāri virtuozi žonglē ar nažiem un pannām. Oblix ir Londonas gastronomijas skatuves haizivs Rainera Bekera jaunākais lolojums – viņa vadītais japāņu restorāns Zuma jau sen iemantojis slavenību magnēta statusu. Bekers vēlējās, lai ieejot Oblix, apmeklētājus pārņemtu Ņujorkas sajūta un attiecīgi virtuvē dominē bārbekjū un ēdieni no grila. Blakus esošais tāda paša nosaukuma bārs ir vairāk nekā perfekta vieta galvas izvēdināšanai.
Britu virtuves mīļotāji dodas uz Aqua, kur tradiconālās receptes tiek pasniegtas modernā mērcē. Bet īstais deserts gaida Aqua bārā, kur bārmeņiem varat pasūtīt ne vien konkrētus dzērienus, bet izstāstīt vēlamo garšas miksu. Voilà – ar ķīmijas laboratorijas cienīgu vērienu tiek uzjaukti īsti meistardarbi – augstā pavārmāksla kokteiļu biznesā. Atliek vien nolūkoties naksnīgajā Londonā caur vairāku stāvu augstiem stikla logiem un malkot grēcīgi gardo kokteili.
“Money’s not an issue” patur prātā Hutong apmeklētāji. Visaugstākais un dārgākais no Lauskas restorāniem orientējas uz moderno ķīniešu virtuvi. Pekinas pīle šeit izmaksās £58, taču austrumu virtuves mīļotājus tas neattur, jo, lai tiktu pie galdiņa šajā restorānā, rezervācija jāveic vismaz nedēļu iepriekš. Hutong Londonas restorāns ir populārā Honkongas koncepta filiāle.
Lai baudītu karalisku skatu uz pilsētu, kas paveras no Shard, nav jāiztukšo visas kabatas. Ir jāpatur prātā, ka restorānos ir arī brokastu un pusdienu piedāvājumi, tā sniedzot iespēju ieturēt maltīti draudzīgāka budžeta ietvaros. Bet nenobaudīt kokteili Oblix vai Aqua bārā pēc saulrieta būtu vienkārši grēks!
Ideāli saplānota diena
Viena no nemainīgām Londonas priekšrocībām ir iespēja vienā dienā aptvert tik daudz jauna, ka bieži attopaties naktī – joprojām šaudoties ļaužu pilnajās ielās. Sāciet sestdienas rītu Tate Modern, kur šobrīd norisinās grafiķes Miras Šendeles un ekspresionista Paula Klē darbu izstādes. Pēc tam dodieties uz turpat netālu esošo vēsturisko pārtikas tirdziņu Borough Market (8 Southwark St), kas arī šodien saglabā nemainīgi augstu kvalitāti un popularitāti. Joprojām šeit var uzdurties šefpavāriem – superstāriem, kas līdz ar citiem apmeklētājiem medī labākos sierus, šķiņķi un nupat ceptu maizi. Nopērciet svaigas austeres, glāzi baltvīna, nodegustējiet no vietējiem ražotājiem atvesto produkciju un vienkārši baudiet neatkārtojamo atmosfēru.
Pēc pastaigas pa Benksaidas pusi, dodieties uz britu modes dizainerim Polam Smitam veltīto izstādi Hello My Name is Paul Smith, kas norisinās Dizaina muzejā (28 Shad Thames). Turpinot pilsētas panorāmas medības no augstiem skatpunktiem, pusdienas vislabāk ieturēt pirms gada durvis vērušajā Sushi Samba restorānā Heron Tower (110 Bishopsgate). Aizņemot 38. un 39. stāvu, Sushi Samba piedāvā ne vien iespaidīgus skatus, bet arī izcilu Japāņu, Brazīlijas un Peru virtuvi.
Pēc pusdienām uzkāpjot vēl divus stāvus augstāk, nokļūsiet Duck & Waffle bārā, kas atvērts ne mazāk un vairāk kā 24 stundas diennaktī!
Londonā grūti nenodoties iepirkšanās kaislībai. Lai izvairītos no pūļiem tradicionālajās iepirkšanās ielās, vērts doties uz Koventgārdenas nelielo Floral ieliņu, kurā paslēpušies interesanti konceptveikali, kā, piemēram, eklektiskais apavu zīmols United Nude (13 Floral St), kura jaunākā kolekcija tapusi sadarbībā ar arhitekti Zahu Hadidu (Zaha Hadid).
Vakariņām rezervējiet galdiņu nesen atvērtajā Brasserie Chavot (41 Conduit Street), ko ASV ceļojumu žurnāls Condé Nast Traveler iekļāvis starp labākajiem jaunajiem restorāniem pasaulē. Šefpavārs Ēriks Šavo, kura kontā jau ir divas Mišelina zvaigznes par darbu citā restorānā, piešķīris ēdienkartei labākos franču virtuves akcentus, bet interjerā panākta autentiska un eleganta Parīzes atmosfēra. Baudiet, cenas ir saprātīgas.
Dienu noslēdziet ar kokteili kādā no Londonas labākajiem bāriem. Hipsteru tusiņš tagad ir pārcēlies uz Londonas austrumdaļu (Smitfīldu, Spitalfīldsu, Šordiču un Klerkenvelu) taču bāri joprojām ir pilni arī Soho un Meifērā. Iespējams, pēc tam, kad būsiet uzņēmuši enerģijas dopingu DJ spēlētās mūzikas pavadībā kādā no Sketch (9 Conduit St) bāriem, vēlēsieties iemalkot dzērienu elegantākā atmosfērā. Kāpec gan nepārcelties uz Dean Street bāru (69-71 Dean St), kur aiz masīvās koka letes veclaicīgu lampu radītajā intīmajā apgaismojumā bārmeņi jauc vieglākus un stiprākus dzērienus.
Vai noslēgt dienu pavisam karaliski, pasūtot Marlēnas Dītrihas kokteili Londonas luksus viesnīcas The Connaught (Carlos Place, Mayfair) bārā. Tā ir pasaules klase, ko piedāvā Londona.
* Visas fotogrāfijas iemūžinātas ar Canon PowerShot SX240 fotokameru. Tehniskie parametri šeit.