Vai jūs ticat burvju trikiem? Ja jā, tad brīdinu – šī grāmata nojauks pārliecību soli pa solim! Stāsts ar milzīgi garo nosaukumu Neparastais ceļojums, kurā faķīrs iestrēga Ikea skapī sagrauj priekšstatu par:
- faķīriem, magiem, burvju māksliniekiem utt.
- ceļošanas (ne)iespējām iesprostotam skapī vai čemodānā
- nejaušu sakritību izsmelšanas iespējām (tās ir neizsmeļamas!)
Rakstnieks Romēns Puertolā Faķīru sarakstīja trīs nedēļu laikā uz mobilā telefona. Brīvajos brīžos – kad darbs Francijas robežsardzē nesagādāja kārtējos pārsteigumus ar nelegālajiem imigrantiem. Ik dienu, vērojot tradicionālākus un otrādāk, netradicionālākus veidus kā cilvēki nelegālā veidā cenšas šķērsot robežu, Puertolā sāka šīs ainiņas pierakstīt, ievijot reālus faktus pavisam neticamā indiešu faķīra piedzīvojumā.
Un tātad – galvenais varonis Ašatašatru ierodas Parīzē ar konkrētu mērķi – iegādāties Ikea veikalā īpašu gultu ar 15 000 naglām (šajā brīdi atceramies, ka Ikea produktu specifika ir tāda, ka iekārta mājās tev jāsaliek pašam…). Naudu aviobiļetei viņš, teiksim tā, ne visai godīgā veidā dabūjis no dzimtā ciemata iedzīvotājiem, bet pašas gultas pirkumam Ašatašatru ir viltota 100 eiro banknote, kas tiek arī izmantota čigānu taksista veiklam apmānam (kas attiecīgi vēlāk tikpat “godīgo” taksistu diezgan sadusmo). Tālāk jau sākas piedzīvojumu ķēdīte, kuras rezultātā Ašatašatru pret paša gribu nelegālā veidā šķērso vairāku valstu robežas, sākumā iesprostots skapī, bet vēlāk – aktrisei Sofijai Marso piederošajā Louis Vuitton čemodānā.
Ašatašatru personībā rakstnieks brīnišķīgi apvienojis bērnišķīga naivuma un burvju triku meistara rafinētības devu, liekot lasītājam šo neparasto dīvaini kaut kādā ziņā iemīlēt. Turklāt, lai arī stāsts vairāk atgādina absurdu pasaku, Puertolā diezgan virtuozi izdevies ievīt tēmas, kas patiesībā vislielākajā mērā runā par cilvēcības devu, kas vairāk vai mazāk piemīt katram indivīdam. Nelegālie imigranti, ko Ašatašatru sastop savā jocīgajā ceļojumā patiesībā simbolizē patiesi samilzušu problēmu ne vien Francijā, bet daudzviet pasaulē. Caur humora prizmu aprakstīdams izmisumu, bailes, neziņu, Puertolā nedemogoģē, bet ļoti trāpīgā veidā padauza ar āmurīti pa pieri mums visiem.
Faķīrs ir no tām retajām grāmatām, kuras lasot patiešām brīžiem ne tikai jāpasmaida, bet arī skaļi jāiesmejas. Tā man laikam pēdejoreiz bijis tikai lasot Jūnasa Jūnasona brīnišķīgo grāmatu Simtgadnieks, kas izkāpa pa logu un pazuda, kas patiesībā, daudzejādā ziņā sasaucas ar Puertolā darbu (ne tikai nosaukuma garuma ziņā!). Mēs, lasītāji, joprojām gribam saņemt dullus varoņus, ceļot tiem līdzi, iekulties situācijās, kas ikdienā prasītu vispārdrošākos fantāzijas lidojumus. Gan Puertolā, gan Jūnasonam savos debijas darbos izdevies iztikt bez paredzamām banalitātēm un pacelt humora latiņu, tapēc abi darbi pelnīti gozējas pārdotāko grāmatu sarakstos visā pasaulē.
Mana intervija ar rakstnieku Romēnu Puertolā būs lasāma žurnāla Baltic Outlook jūlija izdevumā.