Kas var būt patīkamāk, kā pirmdienas pēcpusdienu pavadīt vīna degustācijā? Baudot Dr. Loosen un Willa Wolf spirdzinošos rīslingus! Turklāt vēl harizmātiskā vīndara Ernsta Lozena (Ernst Loosen) uzraudzībā, kuram mīlestība pret Dionīsa dzērienu tikusi guldīta jau teju šūpulī.
Ernsts Lozens pasākumu atklāj ar vārdiem: “Šī būs pavasarīga degustācija!” Un nevar nepiekrist, jo glāze ielietais vīns smaržo tā, it kā tajā būtu sakoncentrēts siltās sezonas kodols. Ērkšķogas, persiki, zāle, medus buķete – rīslings ir kā simfonija, kas liek garšas kārpiņām gavilēt laimē. Ernsta Lozena impērijā ietilpst divas vīna darītavas – Dr. Loosen, kas atrodas gleznainajā Mozeles ielejā un Willa Wolf Falcā. Degustācijā nogaršojam 9 izcilus vīnus no abām vīna darītavām, starp kuriem ir Pinot Gris (Itālijā zināms kā Pinot grigio), Gewürztraminer un vairāku veidu rīslinigi – no sausā līdz saldajam spätlese.
Uzsvērdams savu vājību pret vīnu, Ernsts kautrīgi atzīstas – savas mājas vīna pagrabā, kas atrodas Mozeles krastā, glabā nedaudz vairāk par… 10 000 pudelēm savu iemīļoto burgundiešu. Par vīna mīlestības iedēstīšanu jau bērnībā ievadā netika melots. Ernsta mamma un tētis nāk no ģimenēm, kur vīna darīšana iesniedzas vairākās paaudzēs un dēla turpināšana iet vecāku iemītajās vīnoglāju takās šķiet tikai loģiska. Taču pirms pārņemt ģimenes biznesa grožus, Ernsts dēvās sava veida svētceļojumā uz izcilākajām vīna darītavām pasaulē, lai meklētu atbildi uz sirdī urdzošo jautājumu – kas padara vīnu patiesi izcilu? Lielajā atklājumu braucienā tapa atbilde, kas savā vienkāršībā pārsteidz. “Jāpieturas pie saknēm, tradīcijām, taču jārada savs unikālais stils, kura pamatā ir svētā trīsvienība – vīna dārzu augsne, reģiona klimats un protams, paši vīnoglāji.” Ernsts vēlējās lauzt priekšstatu, ka no Mozeles ielejas pārsvārā nāk tikai sīrupaini saldi rīslinigi, kas veikalu plauktos iegulst starp deserta vīniem. Savas mājas bibliotekā atradis senus pierakstus par sausā rīslinga darināšanas tradīcijām, viņš Dr. Loosen burukuģa kursu pavērsa tieši šī stila vīna virzienā. Vāciju šobrīd var droši dēvēt par lielāko rīslinga ražotāju – no visas pasaulē saražotās produkcijas ap 50 % nāk tieši no Vācijas reģioniem. Vēsais klimats un augsnes struktūra lielā mērā veido labvēlīgos priekšnosacījumus rīslinga vīnogu šķirnei – tā vislabāk jūtas saulainās, stāvās dienvidu nogāzes ar akmeņainu grunti. Ernsts atklāj, ka garāmplūstoša upe labi saglabā siltumu un krastmalā ir mazāk vēja nekā kalna augšdalā. Līdz ar to, jo tuvāk Mozeles krastiem, jo augstvērtīgāks vīns – attiecīgi vistuvāk upei meklējami grand cru dārzi.
Ja Mozeles ieleja ir rīslinga dārzu epicentrs, tad Falcā savukārt dominē Pinot saimes vīnogas. Degustāciju atklājot ar Willa Wolf Pinot Gris vīnu, Ernsts uzsver, ka Falcas vīndari ir ļoti apmierināti ar 2012. gada ražu – lai arī apjoma ziņā nelielu, toties izcilas kvalitātes. Pino Gris dominē ērškšķogu un ābolu notis, kas padara šo vīnu par īstu svaiguma iemiesojumu. Pasmaržojiet un nokļūsiet saules pielietā dārzā, kur fonā sisina sienāži.
Willa Wolf Gewürztraminer patīkami pārsteidz ar piesātināto augļainumu un mazliet sabalansēti skābo garšu. Protams, jūtama centrālā nots, kas raksturīga gevirctraminiešiem – rožu ziedlapas. Ja meklējat izcilu kompanjonu Āzijas stila ēdieniem, tad šī būs dievīga kombinācija.
Tālāk ķeramies pie dienas galvenajiem varoņiem – rīslingiem. Vitāls, spirgts, dzidrs un mazliet kraukšķīgs, šie ir galvenie sausā rīslinga raksturelementi, kas neļauj sajaukt šī vīna garšu ne ar vienu citu. Lai arī cik saldas vīnogas būtu ražas novākšanas brīdī, izcils vīns nekad nezaudē savu galveno rakstura iezīmi – skābumu, kas nodrošina spirgto garšu. Augstas kvalitātes rīslingus tradicionāli iedala pēc vīnogu gatavības ražas novākšanas brīdī. Atkarībā no salduma pakāpes jeb cukura satura vīnogu sulā, var iegūt gan sausus un pussausus, gan lieliskus deserta vīnus:
Kabinett – viegls, delikāts, darināts no vīnogām, kas novāktas visagrāk rudenī;
Spätlese – bagātīgāki, piesātinātāki vīni, kas top no vīnogām, kas tiek novāktas apmēram divas nedēļas vēlāk par kabinett;
Auslese – vēlā raža, vīns ar ļoti bagātīgu struktūru un daudz augstāku salduma līmeni. Ogas tiek novāktas atsevišķiem ķekariem.
Izcili deserta vīni ar medainu buķeti top arī no cēlās puves (Botrytis cinerea) skartajām vīnogām. Beerenauslese vīnu tapšanas proces ir sarežģītāks – raža tiek ievākta ar rokām, katru ogu no ķekara atdalot atsevišķi un rūpīgi uzmantot, lai tā pilnībā būtu sasniegusi gatavībai nepieciešamo stadiju. Protams, neaizmirsīsim arī par Trockenbeerenauslese – nektāram līdzīgajiem vīniem, kas vieniem iedzerot liks no salduma savilkt vaigus, savukārt citiem – svētlaimē nopūsties.
Ja jums tīk viegls, svaigs baltvīns, tad sausie (trocken) rīslingi būs īstā izvēle. Degustācijā izmēģinam sausos rīslingus kas nākuši no dažādiem vīna dārziem – Wachenheimer, Red Slate, Bernkasteler Lay, Ürziger Würzgarten u.c. Ernsts vērš uzmanību, ka rīslinga etiķeti patiesībā nolasīt ir ļoti viegli – piemēram, Ürziger Würzgarten nozīmē to, ka vīns nācis no Ircigas ciema Würzgarten vīna dārza (Würzgarten – tiešā tulkojumā – garšvielu dārzs).
Par sausajiem rīslingiem Ernstam ir īpašs stāsts – diplomātiso vizīšu laikā kādreizējais Vācijas kanclers Helmuts Kols to augstajiem viesiem vienmēr piedāvāja kopā ar vienu no reģiona nacionālajiem ēdieniem – Pfälzer Saumagen jeb pildītu cūkas kunģi. Klīst nostāsti, ka Margaritai Tečerei šis ēdiens izraisījis vieglu panikas lēkmi. Bet Kols to nekad nav ņēmis vērā un turpinājis to vienmēr celt galdā, izejvielas iegādājoties pie sava iecienītā miesnieka Falcā. Ernsts uzsver, ka rīslings ar šo smago ēdienu sader kā cimds ar roku! Ja ir dūša – esot vāczemē, tas noteikti jānogaršojot…
Ar ēdiena vai bez, kā aperatīvu vai deserta vīnu – rīslinga baudīšanu varētu pielīdzināt laiskai vasaras pēcpusdienai šūpuļtīklā. Iedzerot malku šī dievišķā dzēriena, sajūtot gandrīz nemanāmu vēja plūsmu un saules starus uz ādas. Iegrimstot nesteidzības mirklī, kad viss pārejais var pagaidīt. Kā oda mirklim – tik skaistam un harmoniskam.
Vairāk informācijas par Dr. Loosen vīniem: www.drloosen.com