Ierasti, ka manas virtuves plauktus papildina aizvien jaunas pavārgrāmatas. Bet pavisam nesen manās rokās nonāca recepšu krājums, kas domāts dažādu gardu maltīšu pagatavošanai… kaķiem un suņiem. Te nu mans mīlulis, itāļu levrete Stefano pamatīgi saausījās – viņa deguns nojauta kaut ko garšīgu. Un tā nu nav ierastā suņu barība.
Savam suņukam maltītes kombinēju, jo viņa veselība paģēr speciālās ārstnieciskās barības lietošanu, kā arī liesu, mājās gatavotu ēdienu. Ierasti, ka līdzās vakariņām uz plīts virsmas nereti burbuļo atsevišķs katliņš, kurā gatavojas ēdiens arī manam mīlulim. Smejos, ka ar Stefano esam daļēji veģetārieši, jo neēdam dzīvnieku gaļu (es, jo negaršo, suns – veselības apsvērumu dēļ), bet abiem tīk zivis.
Vienīgā problēma ar Barbaras Teilores – Laino grāmatu Mājās gatavota barība kaķiem un suņiem ir tā, ka jūsu mīlulis var kļūt par… izteiktu gurmānu. Tā kā piedāvātās recepšu idejas sastāv no dabīgām izejvielām, arī pašam saimniekam teju jārij siekalas, fotogrāfijās ēdiens izskatās tik kārdinošs! Savā gadījumā gan uzreiz atmetu receptes ar gaļu, taču tik un tā grāmata piedāvā daudz jaunas informācijas par suņu un kaķu maltīti. Piemēram tas, ka suņiem garšo un veselībai par labu nāk arī selerija, garšaugi, spināti un pat mellenes.
Protams, viens no svarīgākajiem aspektiem ir proporcijas un sabalansētība, bet daudzveidīgā informācija paver lielisku iespēju dažādot sava mīluļa ēdienkarti. Noteikti gan drošības pēc pirms tam maltītes plāns jāpārrunā ar dzīvnieka veterinārārstu, jo esmu pārliecināta, jo var būt sastāvdaļas, kas pie konkrētā veselības stāvokļa nevis uzlabos, bet pasliktinās suņa vai kaķa pašsajūtu. Es, piemēram, ļoti uzmānīgi lūkojos uz riekstu iekļaušanu suņa ēdienkartē, lai arī grāmatas autore iesaka izmantot maltus riekstus. Kas svarīgi, nav minēts, ka Indijas riekstus suņiem nedrīkst dot nekādā gadījumā, jo tie var būt dzīvniekam toksiski. Tāpat veterinārārstiem noteikti dalās viedokļi par piena produktu došanu, īpaši suņiem – tāpēc, pirms ķerties klāt recepšu izmēģināšanai, svarīgi saskaņot ēdienkarti tieši ar sava dzīvnieka ārstu, kurš labi pārzina mīluļa veselības stāvokli.
Kas Stefano pusdienu ēdienkartē? Vārīta mencas fileja kopā ar griķiem, ķirbi, papildināta ar svaiga gurķa škēlītēm un tējkarotes galiņa kokosriekstu eļļas (suns to dievina un tā nāk par labu kažociņa mirdzumam). Svētdienas brokastīm izmēģināsim Cukini ar olu kulteni, bet īpašai palutināšanas reizei – Garneles ar vārītiem burkāniem.