Zemūdens noslēpumi

DG_JurasPukaSala_vaks_cmyk

Ekotrilleris – tieši šis vārds pievērsa manu lasītāja radaru grāmatai Jūras pūķa sala. Kas tas par zvēru? Kas ir jūras pūķis? Vēl jo intriģējošāk visu padara fakts, ka grāmatas autora Risto Isomeki kontā ir ne tikai balva par labāko somu valodā uzrakstīto zinātniskās fantastikas darbu, bet arī vairāki pētījumi vides aizsardzības un klimata pārmaiņu jomā. Lai noskaidrotu, kas slepjas zem vārda “ekotrilleris”, ienirstu piedzīvojumā un atšķiru pirmo lapaspusi.

Nokļūstu kompānijā ar biologu Marti, kurš devies nesteidzīgā izbraucienā ar savu smailīti – sastopu zivis, roņus, kraukļus un citus jūras un tai tuvu esošus iemītniekus. Pārņem savdabīga harmonija un, tāpat kā Marti, negribas šo idilli iztraucēt. Kad Mari atgriežas mājās, viņu sagaida sūtījums no labas paziņas Vjetnamā – avižraksta izgriezums, kas vēsta, ka kādā valsts salā izskalots milzīga dzīvnieka ķermenis. Intriģējoši, jo tas neizskatās ne pēc viena no zināmajiem jūras iemītniekiem. Bet tas taču ir Marti sapnis – gūt apstiprinājumu tam, ka mītiskais milzenis, jūras pūķis jeb konrits patiešām eksistē! Diemžēl seko arī sliktas ziņas – taifūns paspējis aizskalot būtni atpakaļ ūdenī un tas grauj Marti cerības jebkad gūt pierādījumu, ka jūras pūķis, saukts arī par jūras čūsku, ir eksistējis/eksistē.

Tikmēr veiksmīgā uzņēmēja Kamilla uzzina šokējošu veselības diagnozi, kas apstādina viņas nepārtraukto darba un stresa virpuli. Turklāt pārnākot mājās, viņa saņem vēl vienu triecienu – vīrs paziņo, ka iemīlējis citu un vēlas šķirties. Ne pārāk daudzsološa dieniņa jaunai sievietei, kas liek pārvērtēt vāveres riteņa jēgu. Viņa saņem zvanu no jaunības dienu paziņas Marti, kas piedāvā viņai finansēt ekspedīciju, kuras mērķis ir pierādīt līdz šim zinātnei nezināmas sugas eksistenci. Patiešām, vai maz ir ko zaudēt?

Jūras pūķa sala ir ideāla lasāmviela vasarai – nav grūti iztēloties saules pielieto jūras spoguli, vēja pieskārienu un skaņu daudzveidību. Pārņem gluži vai bērnības izjūtas, kad tveices pielietā dienā nozudu pļavā, lai iegrimtu kādā no Žila Verna zinātniskās fantastikas darbiem. Risto Isomeki izdevies radīt ticamu darbu, kas lasītāju aizved ne tikai aizraujošā piedzīvojumā, bet arī izskaidro dažādu ekoloģisko problēmu cēloņus un nozīmīgumu. Ienirstot, redzam piesārņoto jūras gultni, piedzīvojam taifūna postošo spēku – atrodoties tā epicentrā un uzzinām, cik ļoti to aizvien pieaugošie apmēri ir cilvēku darbību sekmēts rezultāts. Taifūna tuvošanās un tā atnestās sekas grāmatā vispār aprakstītas tik spēcīgi, ka vienubrīd sapratu, ka lasu stāstu ar aizturētu elpu. Jo tieši šajā brīdī grāmatā paralēli risinās tik dramatiski sakāpināti notikumi – galvenie varoņi tulīt paliks bez iespējas ievilkt plaušās gaisu un noslīks, jo ūdens līmenis pazemes alā ceļas, taifūnam pieņemoties spēkā… Īsi sakot, brīdinu – stāsta vidusdaļa ievelk tādā atkarībā, ka līdz ar galvenajiem varoņiem sāc tvert pēc elpas.

Par jūras briesmoņiem runājot, galvenais meklētais objekts – jūras pūķis jeb konrits, līdzinās nezvēram no Olava Magnusa Gotusa 1539. gada kartes, kas aptinies apkārt kuģim. Visu pārējo kartē attēloto dzīvnieku eksistenci Marti izskaidro, taču kas ir šī noslēpumainā radība? Grāmatas autors stāstā atsaucas arī uz reāliem aculiecinieku stāstiem cauri gadsimtiem par plašos ūdeņos novērotām radībām/u, kas līdzinās garajam pūķim, ko ierasts redzēt Ķīnas simbolos.

Carta_Marina

Konrits ka Jaungada pukis

Jūras pūķa salā izdoma un realitāte sapludināta tikamās proporcijās, ļaujot lasītājam izbaudīt dīvaini patīkamu un kņudinošu pēcgaršu. Vai piedzīvotais varētu notikt īstenībā, vai aculiecinieku fiksētās liecības ir fantāzijas augļi vai patiesība? Uz jūru pēc šīs grāmatas izlasīšanas skatos ar vēl godpilnāku cieņu – stāsts vēlreiz atgādina, cik gan daudz neatklātu noslēpumu pasaules dziļie ūdeņi vēl glabā.

Izdevējs: DienasGrāmata